Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Kimya > Mineraloji > Asbest-asbestos nedir-türleri-kullanım alanları-Asbestin çıkarılışı,değişik tipleri

Mineraloji hakkinda Asbest-asbestos nedir-türleri-kullanım alanları-Asbestin çıkarılışı,değişik tipleri ile ilgili bilgiler


Asbest, yaygın olarak ısı yalıtımında kullanılır. Doğada, kayaların içinde tabakalar halinde bulunan bir mineraldir. Ancak lifli yapısı nedeniyle, genellikle minerale benzetilmez. Asbestin değişik tipleri vardır. Ama bunlar temelde hep magnezyum,

Like Tree1Likes
  • 1 Post By remşit

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 20.06.08, 06:39
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Asbest-asbestos nedir-türleri-kullanım alanları-Asbestin çıkarılışı,değişik tipleri

Asbest, yaygın olarak ısı yalıtımında kullanılır.
Doğada, kayaların içinde tabakalar halinde bulunan bir mineraldir. Ancak lifli yapısı nedeniyle, genellikle minerale benzetilmez. Asbestin değişik tipleri vardır. Ama bunlar temelde hep magnezyum, sodyum ya da kalsiyum gibi metallerin silikatlarıdır. Uzun geçmişinin önemli bir bölümünde asbest, giysi yapımı ve benzeri amaçlarla kullanıldı. Ateşe dayanıklı olma niteliği, geçmişte, asbest'in yararlı, ama gizemli sayılmasına yol açtı; dolayısıyle ateşe dayanıklılığından yeterince yararlanılamadı. IX. yüzyılda yaşamış olan kral Charlemagne'nın masa örtüsünü ateşe atıp sonra da hiç zarar görmemiş bir biçimde çıkararak bir savaşı önlediği söylenir. Eskiden asbest' in lamba fitillerinde kullanılışı, ona Yunanca, «söndürülmez Asbestin iki ana türü vardır. Krizotil ya da 'beyaz' asbest, en geniş kullanımı olan ve öteden beri bilinen bir türdür. En zengin kaynakları, Kanada'da Quebec ve Sovyetler Birliği'ndeki Ural dağlarıdır. Öteki tür ise, amfibol asbestler adı verilen ve başlıca tipleri, her ikisi de Güney Afrika'dan çıkarılan krokidolit (mavi renkli) ve amozit (kül rengi ya da açık sarımsı kahverengi) olan gruptur. Krizotiller, amfibollere oranla daha kısa, iyi liflidir ve erime noktaları da daha yüksektir (bu nedenle de ateşe daha dayanıklıdırlar). Ateşe dayanıklı kumaş yapımında genellikle krizotiller kullanılır. Amfiboller, asbest çimentosu ve bazı liflerle güçlendirilmiş plastikler gibi maddelerin üretiminde, pekiştirici lifler olarak yararlıdır. Bununla birlikte, iki asbest "türü birbirinden çok kesin çizgilerle ayrılmaz. Birçok yerde değişik o-ranlarda karıştırılarak kullanılırlar.

Asbestin çıkarılışı:
Krizotil, yeryüzüne yakın olan yumuşak serpentin kayaları arasında tabakalar halinde bulunur. Asbest filiz, kazılarak, ya da blok mağara açılarak elde edilir. Yeni bir yönteme göre de, bir kaya kütlesinin altı kazılır. Böylece kendi ağırlığı ile düşüp parçalanan filiz, bir oluktan akarak kamyonlara dolar. Öte yandan,yataydan dikeye kadar herhangi bir eğimle, zengin ama dar tabakalar halinde bulunan amfibollerin çıkarılmasında ise, yerin 300 metre kadar altına inmeyi gerektiren işlemler zorunlu olur.
Filizin yalnızca %10 kadarı gerçek asbesttir. Bazen uzun güzel damarlar elle bile kaldırılabilir, ama genellikle mekanik temizleme gerekir. Bu iş İçin***8222;deği-şik büyüklükte tokmakları olan bir dizi kırıcı kullanılır ve lifler havayla emilerek alınır.

Asbestin kullanım alanları:
Temel maddesi asbest olan ürünler, uzun ve nitelikli liflerin, tıpkı yün ve pamuk gibi örülmesi ya da dokunmasıyla elde edilen asbest ipliğinden yapılır. Bu ürünler arasında yalıtıcı bantlar, giysiler, contalar, ambalaj malzemesi, halat ve gaz filtreleri sayılabilir. Ateşe dayanıklı eldivenler ve giysilerle,-yanmayan tiyatro perdeleri de bu yolla yapılır. Bu uygulamalarda malzeme, bazen tellerle güçlendirilmiş ya da grafit ve kauçuk emdirilmiş olabilir.
Kısa lifler (talaşlar), en eskisi ve en iyi bilineni asbest çimentosu olan karışık malzemelerde kullanılır. Asbest çimentosu, XIX. yüzyıl sonlarında Viyanalı bir kağıt ve tahta yapımcısı tarafından bulundu. Talaşa % 20 lif ve % 80 çimento eklenerek elde edilen bu güçlü madde, ilk kez, bir kenarı 40 cm olan kare biçimli düz levhalar halinde pazarlandı.
Lif ve çimento suda karıştırılarak, bir bulamaç hazırlanır. Bu karışım,hareketli bir kayış üzerine sıvanır ve suyu akıtılır. İnce kaplama daha sonra yeni tabakaların, oluşturulduğu döner bir silindir üzerine alınır; yeterince kalınlaşmca, henüz ıslak ve esnekken, istenen biçim verilir. Üç hafta kurumaya ve olgunlaşmaya bırakılır. Asbest çimentosu levhaları ateşe dayanıklı ve hava geçirmez olduğundan, yapılarda dış kaplama olarak yaygın biçimde kullanılır. Çeşitli maddelerin katılmasıyla ısı ve ses geçirmezlik gibi başka yararlı özellikler de kazandırılan asbest çimentosundan, tavan ve iç duvar kaplamalarında yalıtıcı tabaka olarak yararlanılır.
Asbestin başka bir kullanım alanım da basınçlı borular oluşturur. Günümüzde bunlar genellikle, dönen metal bir mil üzerine kalın bir tabaka halinde asbest bulamacı sıvanarak üretilir. Bulamaç, 5 metre kadar uzunlukta olabilen milin üzerine yapıştırılır ve bir uçtan kaydırarak alınıp fırında kurutulur.
Asbest lifleri aynı zamanda, pekiştirilmiş plastik yapımında cam yünüyle birlikte de kullanılır. Öteki tipik uygulamaları arasında ise BORU HATLARI'ndaki aşınmaya dayanıklı astarlar, kimyasal maddeler için depolama tankları ve otomobil parçalan için kırılmaz kalıplar sayılabilir. Atmosferi hızla geçen roketlerde gerekli olan ısı gömleği de, asbestli plastikten yapılmaktadır.

Nüve Forum
kaynak 4
1.cilt / s.108-110
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Asbest-asbestos nedir-türleri-kullaným alanlarý-Asbestin çýkarýlýþý,deðiþik tipleri-asbestos_with_muscovite.jpg   Asbest-asbestos nedir-türleri-kullaným alanlarý-Asbestin çýkarýlýþý,deðiþik tipleri-asbest.jpg   Asbest-asbestos nedir-türleri-kullaným alanlarý-Asbestin çýkarýlýþý,deðiþik tipleri-maviasbest.jpg  
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#

Konu remşit tarafından (20.06.08 saat 06:45 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alanları-asbestin, asbest-asbestos, çıkarılışı, değişik, nedir-türleri-kullanım, tipleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:48 .