Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Kimya > Fiziksel Kimya > Elektromagnetizma-elektromagnetik ışınım-Andırma yoluyla açıklama-Vektörel nicelikler

Fiziksel Kimya hakkinda Elektromagnetizma-elektromagnetik ışınım-Andırma yoluyla açıklama-Vektörel nicelikler ile ilgili bilgiler


Doğal mıknatısın bir demir ya da çelik parçasını çekmesi, bütünüyle magnetik bir etkidir. Bir güç kay­nağının herhangi bir teli ısıtacak biçimde akım ver­mesi ise, bütünüyle elektriksel bir etkidir. Ancak, hem

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 12.01.08, 12:18
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
İletiler: 1.906
bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Elektromagnetizma-elektromagnetik ışınım-Andırma yoluyla açıklama-Vektörel nicelikler

Doğal mıknatısın bir demir ya da çelik parçasını çekmesi, bütünüyle magnetik bir etkidir. Bir güç kay­nağının herhangi bir teli ısıtacak biçimde akım ver­mesi ise, bütünüyle elektriksel bir etkidir.
Ancak, hem magnetizmayı, hem de elektriği içeren bir etki gö­rülürse, elektromagnetizmadan söz edilir. İlk kez Da­nimarkalı bilgin OERSTED tarafından gözlemlenen ve XIX. yüzyılda FARADAY'ın çalışmalarıyla açıklık kazanan bu olay, birçok biçimde ortaya çıkar.

Elektromagnetizmanın belirgin biçimde ortaya çıktığı yerlerden biri, içinden akım geçen bir telin magnetik alan oluşturmasıdır. Bu özellik, elektromık­natısların çalışma ilkesini oluşturur. Ayrıca, magne­tik alanların itici ve çekici güçlerinden yararlanıla­rak ELEKTRİK MOTORU yapılmıştır. Bir mıknatıs (doğal mıknatıs ya da elektromıknatıs), bir iletken çevresinde hareket ettirildiğinde, bu iletkende indük­leme yoluyla FOUCAULT AKIMLARI oluşur ve mık­natıs, kendini frenleyen bir kuvvetle karşılaşır. Bu durdurma kuvveti, uygun düzenlemelerle hareket oluşturmada kullanıldığı gibi, elektrik akımları (ALTERNATÖR'ler ve DİNAMO'larda olduğunca) oluş­turmada da kullanılabilir. Bu, hareketli magnetik ala­nın, elektrik akımı üretmesine bir örnektir.
Gene elektromagnetizmayla ilgili, daha karma­şık bir örnek olarak, magnetik alan değişmesinin akım doğurduğu TRANSFORMATÖR'ler gösterilebi­lir. Transformatörlerde yan yana iki bobin bulunmak­tadır. Bobinlerin birinden geçen akım değiştiğinde (genlik ya da yön değişikliği), magnetik alan da de­ğişir ve ikinci bobin, indükleme yoluyla gerilim ka­zanır. Dolayısıyle, ikinci bobin herhangi bir elektrik devresine bağlanırsa, DEVRE'den bir akım geçer.

Andırma yoluyla açıklama:

Elektromagnetizma olayları, tam olarak anlaşılamamaktadır. Bu neden­le, bu tür fiziksel olayların incelenmesi için andırma (analoji) modelleri kullanılmaktadır. Böylece, ilk ba­kışta anlaşılması güç olan olayların değerlendirilme­si ve bunlarla ilgili makinalarm tasarımlanması için, yardımcı bir olanak ortaya çıkarılmış olur.

Elektrik devrelerinde telden akan elektronlar, bir borudan akan suya benzetilebilir. Suyun borudan ak­ması için basınç gerektiği bilinmektedir. Elektrik dev­resinde de aynı işi gören basınca, «elektromotor kuv­vet Elektrik ve magnetik devrelerin bağdaştırilması : Elektrik motorları, jeneratörler, transformatörler söz konusu olduğunda, bunların her birinde, en az bir elekt­rik, bir de magnetik devre bulunduğunu akıldan çıkar­mamak gerekir. Magnetik devrelerde, elektrik devrelerindeki yalıtkanlara benzetilebilecek herhangi bir madde bulunmadığından, bir makinada iki ya da da­ha çok sayıda elektrik devresi bulunsa bile, yalnızca bir tek magnetik devre olacaktır. Ayrıca, aynı neden­den ötürü, makinalardaki elektrik devreleri, çok sa-rımlı ve yalıtkan telli bobinlerden oluşturulurken, magnetik devreler kısa, kalın ve tek sarımlı olarak tasarımlanır.
Bu yüzden, elektromagnetizma, «elektrik ve mag­netik devrelerin bağdaştırılması
Vektörel nicelikler:
Elektrik motorlarının döndü­rücü bir kuvvet üretmesi istenir. Kuvvet, akı ile akı­mın çarpımından elde edilir. Ancak. bu, sıradan bir çarpma işlemi olamaz; çünkü etkin akı ve akım, bir­birini dik açıyla kesmektedir. Büyüklüğü, doğrultusu ve yönü belli olan niceliklere Vektörel çarpımlar ya da daha geniş anlamıyla, vektör matematiği, deneysel olarak gösterilebilen bu nicelikleri matematik olarak tanımlama olanağı ve­rir. Bu da, andırma yöntemine bir başka örnektir.

Elektromagnetik ışınım:
Elektromagnetizmanın ilkeleri, yalnızca elektrik motorları ve jeneratörlerin tasarımlanmasıyla sınırlı değildir. Araştırma konula­rına bağlı olarak değişik adlar alan çeşitli olaylara. «ELEKTROMAGNETİK IŞINIM ancak, magnetik uyarımlar ile elektrik uyarımların oluştuğu düzlem­ler, dalganın yayılma doğrultusu boyunca birbirine diktir. Tümünün hızları aynıdır (yaklaşık 300 000 km/ san kadar). Bir tür ışınımı bir başkasından ayırt et­meye yarayan tek şey, dalgaboyudur (ya da frekans). Işınım tayfı, dalgaboyu kilometrelerle belirtilen çok düşük frekanslar ile dalgaboyu bir cm'nin milyarda biri olabilen çok yüksek frekanslar arasında değişir.
Bu yüzden, elektromagnetizmanın konusu, bütün bilimin değilse bile, bütün fiziğin temeli sayılabilir. Dünya, enerji gereksiniminin büyük bölümünü, elekt­romagnetik ışınım yoluyla güneşten almaktadır. Rad­yo, televizyon, otomobil ateşleme sistemleri, radarlar, elektrik sistemleri, mikroskop, telefon, elektrik mo­torları, jeneratörler, vb. birçok buluşun çalışma ilke­si elektromagnetizmaya dayanır.


kaynak 4
3.cilt / s.706-709
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

Konu bilimsel tarafından (12.01.08 saat 12:22 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
açıklama-vektörel, nicelikler, yoluyla, ışınım-andırma

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:17 .