Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Kimya > Fiziksel Kimya > Kaynama ve Kaynama Noktaları -arı cisimlerin kaynama sıcaklıkları Celsius derecesi

Fiziksel Kimya hakkinda Kaynama ve Kaynama Noktaları -arı cisimlerin kaynama sıcaklıkları Celsius derecesi ile ilgili bilgiler


P0 sabit başmandaki bir ortamda bulunan bir sıvı ısıtıldığında (ateş üzerine konan bir tencere örneğinde olduğu gibi), bu sıvının bir yandan sıcaklığı artarken, diğer yandan bir bölümü buharlaşır; sıcaklığı Tk

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 25.01.08, 12:07
Kimya Öğrencisi
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Kaynama ve Kaynama Noktaları -arı cisimlerin kaynama sıcaklıkları Celsius derecesi

P0 sabit başmandaki bir ortamda bulunan bir sıvı ısıtıldığında (ateş üzerine konan bir tencere örneğinde olduğu gibi), bu sıvının bir yandan sıcaklığı artarken, diğer yandan bir bölümü buharlaşır; sıcaklığı Tk değerine eriştiğinde, doymuş buhar basıncı Pv (Yy), P0 basıncına eşit olur; sıvı böylece kaynamaya başlar. Sıcaklık, kaynama süresince, değişmez bir Tk değerini korur: Tk, sıvının P0 başmandaki kaynama sıcaklığıdır.

Kaynama sırasında sıvıya verilen ısı, yalnızca buharlaşmasına neden olur ve buna gizli buharlaşma ısısı denir. Gizli buharlaşma ısısı, Clapeyron bağıntısıyla belirtilir.
Doymuş buhar basıncı, sıcaklığın artan bir işlevidir. Dış basınç arttıkça kaynama sıcaklığı artar ve dönüşül sıcaklık denen bir sınır değere ulaşır. Dönüşül sıcaklıktan daha yüksek sıcaklıklarda, sıvı hali buhar halden ayırma olanağı kalmaz. Tersine basınç düştüğünde kaynama sıcaklığı da düşer; katı evrenin ortaya çıkışıyla üçlü nokta (katı, sıvı, gaz evreleri içeren nokta) sıcaklığına erişilir.

Sıvı üzerindeki basıncın bir supap tarafından atmosfer basıncının üzerinde tutulduğu (P0 = 1,5 atm) bir düdüklü tencerede, suyun kaynama sıcaklığı yaklaşık 110 °C'tır. Basıncın yalnız 0,35 atm olduğu Everest tepesinde su 80°C'ta kaynar.

Bir sıvı ısıtıldığında bu sıvıda bulunan çekirdeklerden (sıvı içinde bulunan tozlar, çözünmüş gaz) küçük buhar kabarcıkları oluşur. Sıvı, kaynama sıcaklığına eriştiğinde bu kabarcıklar büyür ve bu sırada sıvı kütlesinin içinde bile bir buharlaşma meydana gelir.
Son derece arı bir sıvıda (çekirdeğin bulunmaması durumu) kabarcıklar oluşmaz ve kaynamada birkaç dereceye varan bir gecikme gözlenir.

Çözeltilerin kaynama sıcaklığı, kaynama ölçüm yasalarına uyar; böylece derişimleri ve dolayısıyla sıcaklıkları kaynama sırasında değişir.

Dış basıncın bir atmosfere eşit olması halinde kaynama sıcaklığının değerine, normal kaynama sıcaklığı denir. Arı cisimlerin normal kaynama sıcaklıkları, standart sıcaklık birimi olarak kullanılır

Aşağıda kimi arı cisimlerin kaynama sıcaklıkları Celsius derecesi cinsinden verilmiştir.

aseton 56,1 °C
asetilen -83,6 °C
asetik asit 118,1 °C
nitrik asit 86 °C
etil alkol 78,5 °C
metil alkol 64,5 °C
asetaldehid 20,2 °C
anilin 184,4 °C
azot -195,8 °C
benzen 79,6 °C
brom 58,8 °C
bütan 0,6 °C
klor -34,1 °C
kloroform 61,2 °C
metil klorür -23,7 °C
siyanogen -20,5 °C
su 100 °C
eter 34,5 °C
gliserin 290 °C
helyum -268,9 C'C
hidroıen -252,8 °C
iyot 184 °C
cıva 356,9 °C
naftalen 217,9 °C
neon -246 °C
altın 2 600 °C
oksijen -183 °C
platin 4 300 °C
kurşun 1 740 °C
propan -44,5 °C
kükürt 444,6 °C
karbon sülfür 46,3 °C
toluen 110,5 °C
çinko 907 °C
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
-arı, celsius, cisimlerin, derecesi, kaynama, noktaları, sıcaklıkları

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 02:55 .