Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Güzel Sanatlar Fakültesi > Törensel (Cem) ve Dünyasal Türk Halk Müziği Performansı İçinde Âşıklık Geleneğinin Konumu

Güzel Sanatlar Fakültesi hakkinda Törensel (Cem) ve Dünyasal Türk Halk Müziği Performansı İçinde Âşıklık Geleneğinin Konumu ile ilgili bilgiler


Törensel (Cem) ve Dünyasal Türk Halk Müziği Performansı İçinde Âşıklık Geleneğinin Konumu-The Position Of Anatolian Minstrelsy Radition in The Ritual (Cem) and Non-Ritual Turkish Folk Music Performance Bu çalışmada, âşıklık

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Artist

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 01.04.11, 10:09
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Jan 2007
İletiler: 32
Artist yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Törensel (Cem) ve Dünyasal Türk Halk Müziği Performansı İçinde Âşıklık Geleneğinin Konumu

Törensel (Cem) ve Dünyasal Türk Halk Müziği Performansı İçinde Âşıklık Geleneğinin Konumu-The Position Of Anatolian Minstrelsy Radition in The Ritual (Cem) and Non-Ritual Turkish Folk Music Performance
Bu çalışmada, âşıklık olgusunun Anadolu kültürü içindeki yeri incelendi. Âşığın çalışmada bahsi geçen anlamı, ***8216;saz şairi***8217; dir. ***8216;Âşık***8217; sözcüğünün, Arapça***8217;da âşık ve Türkçe***8217;deki ışık sözcüğüyle ortak bir kökene sahip olduğu saptandı. Anadolu âşıklarının, kültürü söz yoluyla devindirme stratejisinin bir gereği olarak, birçok konuyu şiirin ve eşlik eden müziğin de kullanıldığı bu söz söyleme ve müzik yapma geleneği ile dile getirdiği sonucuna ulaşıldı. Âşıklık geleneğinin, sözlü kültürün bir ürünü olduğu için kalıpsal kuralları olan bir edebiyatla üretildiği; ayrıca geleneğin, Alevi kültürü içinde daha etkin bir kullanıma sahip olduğu, dolayısıyla yalnızca dünyasal müzik türleri içinde değil, cem törenine adapte edilerek dinsel müzik türleri içinde de kullanıldığı saptandı. Âşıklık geleneğinin cem törenine adaptasyonunun, müzik ve performans terimlerinin değiştirilmesi, eş deyişle müziğin ontolojik varlığının dinsel pratikler içinde yadsınması (gölgeleme) ile gerçekleştiği sonucuna ulaşıldı.
0.jpg
In this study, the position of minstrelsy (âşık) phenomenon has been analyzed in the Anatolian culture.
The meaning of âşık in this context is minstel. It has been confirmed that the word âşık in the Arabic language and the word ışık in the Turkish language have the same origin. It has been stated that Anatolia minstrelsy tradition is a speeching and performing skill which is used for every subject and it is resulted from the quotation strategy of oral tradition. It has also been stated that the minstelsy tradition is produced through the medium of literature which has formal rules because it is a product of oral tradition.
Furthermore, it has been confirmed that minstelsy tradition has more active application in the Alevi culture, accordingly minstelsy tradition is not only applied for non-religious music but also for religious music which is adapted to cem ceremony. Finally, it has been concluded that minstrelsy tradition is adapted to cem ceremony through the medium of substituting the music terms and performance terms; in other words minstrelsy tradition is adapted through the medium of adumbrating the ontology of music in the religious music practices.

Bu çalışmanın amacı, âşıklık (saz şairliği) olgusunun törensel (cem) ve dünyasal Türk halk müziği performansı içindeki konumunu saptamaktır.
Bir sözcüğün etimolojisi, o sözcüğün anlamına ilişkin önemli ipuçlarını içinde barındırır ve sözcüğün anlamı ile sıkı bir ilinti içindedir. Dolayısıyla bu çözümleme yapılırken, öncelikle âşık sözcüğünün anlamı ve etimolojisi üzerinde odaklanılmıştır. ***8216;Aşk***8217; ve ***8216;ışk***8217; sözcüklerinin eş anlamlı olması ve fonetik yapı bakımından ***8216;âşık***8217; ve ***8216;ışık***8217; sözcüklerine benzemesi, bu dört sözcüğün kökensel bir birlikteliğe sahip olduğunu bize düşündürdü.
Âşıklık geleneği, sözlü kültürün önemli akılda tutma gereçlerinden biri olan müzikle sıkı bir ilişki içinde olduğu için, çalışmada kültürel çözümleme yapılabilmek amacıyla, geleneğin sözlü kültürle olan ilişkisi üzerinde ayrıca durulmuştur. Çünkü bu sözlü gelenek, tıpkı atasözleri, deyimler, masallar vb. gibi Anadolu***8217;ya özgü somut olmayan kültür ürünlerini akılda tutma stratejilerinden biridir.
Çalışmada üzerinde durulan noktalardan biri de, âşıklık geleneğinin Alevi kültürü ile ilişkisidir. Sözlü kültürün bir devamı olan Alevi inancı, bugüne kadar söz ile gelmiş olabilmesini, dedelik kurumu (Alevi ruhani önderliği) dışında, büyük ölçüde âşıklık geleneğine borçludur. Çünkü sözlü kültürlerdeki önemli akılda tutma gereçlerinden biri olan müzik, genel olarak tüm Anadolu***8217;da, özel olarak da Alevi inancı içinde âşıklık geleneğiyle kendini göstermektedir. Dolayısıyla dünyasal müzik pratikleri cem müzik pratiklerine benzemesine karşın; âşıklık geleneğinin dinsel bir alan olan ceme farklı kavramlarla adapte edildiği sonucuna ulaşıldı. Bu adaptasyon üzerinde durulurken, ***8216;müziğin ontolojik varlığının gölgelenmesi***8217; (adumbration) kavramı, analitik bir cihaz olarak kullanıldı.

Banu Mutsan Dönmez,
İ.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi,Müzik Bilimleri Bölümü, Malatya.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 454.pdf (89,9 KB (Kilobyte), 0x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 20.02.12, 21:17
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Feb 2012
İletiler: 31
mehmetcan865 doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Törensel (Cem) ve Dünyasal Türk Halk Müziği Performansı İçinde Âşıklık Geleneğinin Konumu

teşşekkürler
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(cem), aşıklık, dünyasal, geleneğinin, halk, konumu, müziği, performansı, törensel, türk, ıçinde

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:16 .