Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Bilim Adamları > Başhoca İshak Efendi (türk bilgin)

Bilim Adamları hakkinda Başhoca İshak Efendi (türk bilgin) ile ilgili bilgiler


İSHAK EFENDİ Başhoca, türk bilgin (Narta, bugün Arta, Yanya ? - Süveyş 1835). Bir musevi ailesinin çocuğuydu; sonradan müslüman oldu. Babasının ölümü üzerine istanbul'a geldi. Öğrenimi konusunda yeterli bilgi yoktur.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 07.01.11, 19:57
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Başhoca İshak Efendi (türk bilgin)

İSHAK EFENDİ Başhoca, türk bilgin (Narta, bugün Arta, Yanya ? - Süveyş 1835). Bir musevi ailesinin çocuğuydu; sonradan müslüman oldu. Babasının ölümü üzerine istanbul'a geldi. Öğrenimi konusunda yeterli bilgi yoktur. Ancak türk-çe, arapça, farsça yanında latin, yunan, İbrani dilleriyle fransızca bildiği anlaşılmaktadır. 1816'da Mühendishane-i berri -i hümayun'da matematik öğretmenliğine, 1824'te buna ek olarak Babıâli divanı hümayun tercümanlığına atandı. Bir ara Yunanistan'la sınır yüzünden çıkan anlaşmazlığı çözümlemesi için Atina'ya gönderildi. Reisülküttap Pertev Efendi ile aralarındaki anlaşmazlık üzerine tercümanlıktan alındı ve Balkanlar'da onarılan kaleleri denetlemek göreviyle İstanbul'dan uzaklaştırıldı (1829). Döndükten sonra Mühendishane'deki eski görevini sürdürdü. 1831'de Seyit Ali Efendi'nin yerine başhocalığa getirildiği bu yüksekokulda ders programlarını yeniden düzenledi; öğretim kadrosunu güçlendirdi; kendi alanında Batı dillerinden birçok çeviri yaptı. En önemli çalışmalarından biri arapça köklere ve dil kurallarına dayanarak da olsa Batı bilim ve tekniğiyle ilgili terimleri Türkiye'de ilk kez onun üretip kullanmış olmasıdır Kutsal yapıların onarımıyla görevlendirildiği (1833) Hicaz'dan dönerken Süveyş'te öldü. Yapıtları; matematik, fizik, kimya ile ilgili Mecmua-i uiûm-ı riyaziye (1831-1834, 4 c, uzun süre ders kitabı olarak kullanıldı); top dökümcülüğüne İlişkin Usul üs-sıyaga (1833); kalelerin korunmasıyla ilgili Tuhfet ül-ümera fi hıfz il-kıla (1827); Usul ül-istihkâmat (1834); sektant ve oktantla ilgili Aks ûl-meraya fi ahz iz -zevaya (1834). [-
kaynak:2-cilt:10
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(türk, başhoca, bilgin), efendi, ıshak

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:17 .