Nüve Forum


Fizikçiler hakkinda Alessandro Volta ile ilgili bilgiler


Volta'nın, sürekli akım sağlayan pillerin ilk türü olan «volta pili Como'da doğan Volta, soylu bir ailenin çocuğuydu. Genç yaşta, hızla gelişmekte olan kimya ve elektrik bilimlerine ilgi duydu. Kimyacı joseph

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 20.03.08, 22:52
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Alessandro Volta

Volta'nın, sürekli akım sağlayan pillerin ilk türü olan «volta pili Como'da doğan Volta, soylu bir ailenin çocuğuydu. Genç yaşta, hızla gelişmekte olan kimya ve elektrik bilimlerine ilgi duydu. Kimyacı joseph Priestley için övgü dolu uzun bir şiir yazdı. Kısa süre sonra Newton'un yerçekimi yasalarıyla karşılaştırılabilecek elektrik çekimi yasaları konusunda araştırmalara girişti. Zayıf akım üretmek ve bu akımları ölçmek için çeşitli buluşlar yaptı.
Bunların ilk örneği elektrofordu. Reçineli bir levha sürtünmeyle yükleniyor ve bu yük, üstteki bir demir levhaya geçiriliyordu. 1775'teki fou buluşundan sonra Volta, Como okulunda fizik dersleri vermeye başladı. Üç yıl sonra, emekli olana kadar kalacağı Pavia Üniversitesi'nde fizik profesörlüğüne atandı. O'rada elektroforu, zayıf akımların saptanmasında ve ölçülmesinde kullanılacak biçimde geliştirerek, yoğunlaştırıcı elektroskop haline getirdi.
Aynı zamanda, gaz kimyasıyla, özellikle de metanla ilgileniyordu. Atmosferin bileşimini inceledi. Havadaki nemi elektrik kaçaklarıyla bulmak ya da gaz karışımlarını patlatmak için kıvılcım kullanmak gibi elektrik yöntemlerini denedi. Bir kıvılcımla metan gazını patlattı ve haberleşmede kullanılabilen bir «elektrik tabancası Galvani'nin kurbağa bacağını elektrikle uyarma deneyi üzerine Volta, görme, İşitme ve tat alma duyularının elektrikle uyarılması konusunda araştırmalara başladı. Deneyleri sırasında, farklı iki metalle bir duyu organını uyarıyordu. Sonuç olarak, metallerin her zaman kullanılabilecek bir elektrik kaynağı olduğuna karar verdi. Birbirine değen iki metalin karşı yükler kazanması, metallerin elektro-kimyasal bir dizi halinde, artıdan eksiye doğru sıralanabilmesini sağlıyordu.
Volta'ya göre metaller Cve kömür) birincil elektromotorlardı (bunların birbirine değmesiyle elektrik geçmekteydi). Akım için sıvılara da gereksinim duyulmaktaydı. Bu nedenle, Volta, sıvıları ikincil (elektromotorlar olarak sınıflandırdı. Farklı iki elektromotor, aralarına bir ikincilin yerleştirilmesiyle bir elektrik akımı oluşturmaktaydı. Bu etki, bir dizi kapta seri olarak yinelendiğinde, akım daha kuvvetli oluyordu. Söz konusu düzenek Volta pilinin temelini oluşturdu.
Volta'nın 1800'de söz konusu buluşunu yayınlaması, büyük bir olay yarattı. Paris'e çağrılan Volta, Napolyon tarafından kontluk ve senatörlükle Jdüllendirildi. 1819'dan sonra, doğduğu kente dönüp, araştırmaları bıraktı.

kaynak 4
7.cilt / s.2285Diğer başlıklar için tıklayınız
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alessandro, volta

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:17 .