Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Bilim Adamları > Fizikçiler > Alexander Graham Bell- kaşif-telefonu icat etti

Fizikçiler hakkinda Alexander Graham Bell- kaşif-telefonu icat etti ile ilgili bilgiler


(3 March 1847 ***8211; 2 August 1922) Edinburgh'da doğan Alexander Bell, ses konusunda çalışmalar yapan bir ailenin çocuğuydu. Adı, gene Alexander Bell olan büyükbabası (1790 - 1865), dinleyicileri tarafından açıkça

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 05.07.08, 01:03
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Alexander Graham Bell- kaşif-telefonu icat etti

(3 March 1847 ***8211; 2 August 1922) Edinburgh'da doğan Alexander Bell, ses konusunda çalışmalar yapan bir ailenin çocuğuydu. Adı, gene Alexander Bell olan büyükbabası (1790 - 1865), dinleyicileri tarafından açıkça anlaşılabilme kaygısıyla diksiyona önem veren bir aktördü. Kendi konuşma biçimini kusursuz bir hale getirdikten sonra, söz söyleme sanatı üstüne ders vermek için Londra'ya gitti Oğlu Alexander Melville Bell (1819-1905) dudakların, dilin, ağzın, boğazın ve soluğun, sözcükleri biçimlendirmek için nasıl birârada çalıştığını ortaya çıkaran araştırmalar yaptı:

Ağzın, farklı sesleri nasıl biçimlendirdiğine ilişkin resimler çizdi. Bu yolla sağır ve dilsizlere konuşmayı öğretmede kullanılan ve işaretle konuşma adıyla bilinen bir sistem türetti.
Büyükbabası ve babasıyla karıştırılmamak için kendine Graham adını veren, ailedeki üçüncü Alexander, liseye gitmeden önce, bir sanatçı ve müzisyen olan annesi tarafından eğitildi. Köpeğinin boğazını sıkarak, hırlamaları, konuşmaya benzer seslere dönüştürdüğü söylenir. 16 yaşından sonra Graham. güzel konuşma dersleri vermeye başladı. 1865 yılında konuşmanın, elektrikle iletilebileceğini düşündü. Bu düşünceye, Herman Helmholtz'un Sesin Duyumları adlı kitabını okuyup, sesin ilkelerini ve kuramını öğrendikten sonra kapıldığı söylenir.

Graham Bell, 1867 yılında, babasına Londra'daki belagat okulunda yardımcı olmaya gitti. Boş zamanlarında Londra Üniversitesi'nde_ anatomi ve fizyoloji derslerine devam etti. İki erkek kardeşi veremden ölmU/tü; Graham'da da bu hastalığın belirtileri görülüyordu. 1870 yıknda babası, aileyi toparlayıp Kanada'nın soğuk, kuru iklimine göçetmeye karar verdi. Ontario'ya yerleştikten sonra, Graham'ın sağlığı hızla düzeldi, işaretle konuşma sisteminin Kuzey Amerikalı sağır eğitmenlerince hemen benimsenmesi, ailenin başarısını perçinledi.

Graham, bir konuşma eğitimi okulu kurmak için Boston'a gitti. Orada çocuklara gösterdiği sabır ve incelik, işaretle konuşma sistemi kadar Un saldı. 1873 yılında, Boston Üniversitesi*ne ses fizyolojisi öğ-" retmeni olarak atandı. Boston'dayken. kızı sağır olan zengin bir Amerikalı avukatla tanıştı. Kıza öğretmenlik yaptı ve birbirlerine duydukları ilgi sonucu 1870 yılında evlendiler. Kızın babası Graham'ı mali yönden destekleyenlerden biri oldu.
Graham Bell, Boston'da TELGRAF çekmek için boş hat bekleyen insanlardan oluşan kuyruklar görmüştü. Aynı hattan altı ya da sekiz telgrafın birden çekilmesini sağlayan bir yöntem geliştirdi. sHarmo-nik telgraf Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde Graham Bell, fonatograf adı verilen bir aygıt geliştirdi. Aygıt, gerilmiş bir zarın önüne yerleştirilmiş bir ağızlıktan oluşuyordu. Zara da bir iğne tutturulmuştu. Konuşmanın
yarattığı ses dalgaları, zarı titreştiriyor, zara tutturulmuş iğne de, isli cam üstüne sesi kaydediyordu. İnsan kulağına ilişkin bir çalışma sonucu Bell, MİKRO-FON'un ve bir alternatif akımı yeniden ses haline dönüştürebilecek yalın bir alıcının nasıl yapılabileceğini buldu. Bell, telefon patentini, 1876'da, sistemi kusursuz bir hale getirmek için deneylerini sürdürdüğü bir sırada aldı.
Aynı yılın 10 Mart günü, donatımını kurarken pil asidini, kazayla pantalonuna döktü ve yardımcısını yardıma çağırdı: «Bay Watson buraya gelin! Sizi ıst
yorum! Telefon, aynı yıl, Philadelphia'da sergilendi ve önde gelen birçok bilim adamını etkiledi. Brezilya imparatoru telefonu kaldırdı ve büyük bir şaşkınlıkla, «Konuşuyor kabul ettiler.
1880 yılında Bell, Fransa Hükümeti'nin 50 000 frank değerindeki Volta ödülüyle ödüllendirildi ve bu parayı, başkent Washington*da bir laboratuvar kurmak iç'n harcadı. Burada, ses dalgalarının bir ışık
ışını yardımıyla İletilmesi için selenyum billurlarının kullanımını sağlayan şaşırtıcı ilerlemeyi gerçekleştirdi. Bu, ilk gerçek «telsiz Yeni laboratuvarında Bell ve yardımcıları. gramofonu ürettiler. Bu, Edison'un fonografının geliştirilmiş bir biçimiydi ve hem silindir hem de yassı yuvarlak biçimli balmumu plaklar çalıyordu. Buluşlardan elde ettiği parayla Bell, sağırlık konusunda araştırmalar yapma amacıyla Volta Bürosu'nu kurdu.
1881 yılında Başkan James A. Garfield bir suikastçının kurşunuyla yaralandı. Bell, bedendeki metal nesnelerin yerini saptayacak bir aygıt buldu. Ancak bu aygıt. Başkan'ı kurtaramadı; çünkü yatak yaylarının metali.sonuç alınmasını güçleştirdi. Ertesi yıl Bell, Amerikan vatandaşı oldu ve Nova Scotia'daki Cape Breton
adasında bir laboratuvar kurdu. Uçma düşüncesi Bell'i büyülüyordu. İnsan taşıyan uçurtma modellerinin yanı sıra.HELİKOPTER rotorunun öncüsü sayılabilecek dikey havalanan bir pervane modeli çizdi ye yaptı. Samuel Langley'in havacılık konusundaki girişimlerini destekledi ve üyeleri arasında havacılığın öncülerinden Glenn Curtiss'in de bulunduğu Hava Denemeleri birliğini kurdu.
Bell'İn yaratıcılığı ve ilgi alanları sınır tanımıyordu. Washington'daki çalışma odası çok ısınınca, bir hava soğutma sistemi oluşturdu. Bu, günümüzdeki ÎK-LİMLEME sistemlerinin bir öncüsüydü. Bell, mevsiminde daha fazla kuzu üretimini gerçekleştirme düşüncesiyle, ,30 yıl koyunların beslenmesi üstüne çalıştı. Bu çalışmalar günümüze değin sürmüştür. Ulusal Coğrafya Birliği'nin (National Geograph Society) kurucularından biriydi ve ayrıca bir bilim dergisi olan Science'ı kurdu.
Bell'İn uçmaya duyduğu ilgi. onu, sudan havalanabilecek bir uçma aracının yapılıp yapılamayacağı konusundaki olasılıkları denemeye yöneltti. Su altında bulunan kayaklarla, tıpkı uçak kanadı gibi kaldırma sağlayan küçük gemiler (HİDROFOİL) üstüne araştırmalar yapmaya başladı. Bir deniz uçağı yapmayı başaramamış olmasına karşılık Bell, bir geminin hızının su üstüne kaldirılmasıyla nasıl artırılabileceğini gördü ve yardımcısı Casey Baldwin ile birlikte HD-4'ü, ardından da dünyanın en hızlı teknesini yaptı. Bu tekne, 1918;yılında saatte 112 km'lik bir hıza ulaştı.
Ancak Bell'in düşüncelerinden birçoğu günümü-zün teknolojisinden çok ilerdeydi. Bu yüzden, yaşamı boyunca gerçekleştirebildiğî tek buluşu, telefon oldu.
Bell, 1915 yılında kıtalararası ilk telefon hattının açılışında bulundu. Doğu kıyışından, batı kıyısında bulunan eski yardımcısına yeniden seslendi: «Bay Watson buraya gelin, sizi istiyorum!...
Nüve Forum
Kaynak:4
1.cilt / s.217-219
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 05.05.09, 15:52
Nüvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: Alexander Graham Bell- kaşif-telefonu icat etti

alex ander graham bell hayatı
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alexander, bell-, etti, graham, icat, kaşif-telefonu

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:49 .