Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Fen Edebiyat Fakültesi > Fen Bilimleri Taslakları > Manyetik Akı Kaçakları Yöntemiyle Elektrik Kaynaklarının Kalite Kontrolü

Fen Bilimleri Taslakları hakkinda Manyetik Akı Kaçakları Yöntemiyle Elektrik Kaynaklarının Kalite Kontrolü ile ilgili bilgiler


Manyetik Akı Kaçakları Yöntemiyle Elektrik Kaynaklarının Kalite Kontrolü-Inspectıon Of Electrıc Weldıng Wıth Magnetıc Flux Leakage Testıng Endüstriyel uygulamalarda kullanılan levha şeklinde demir malzemelerdeki elektrik kaynaklarının kalite kontrolü için üç boyutta

Like Tree1Likes
  • 1 Post By parametre

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.10.10, 16:54
parametre - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Genel Yönetici
 
Üyelik tarihi: Sep 2009
Nereden: Kocaeli
İletiler: 568
parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Manyetik Akı Kaçakları Yöntemiyle Elektrik Kaynaklarının Kalite Kontrolü

Manyetik Akı Kaçakları Yöntemiyle Elektrik Kaynaklarının Kalite Kontrolü-Inspectıon Of Electrıc Weldıng Wıth Magnetıc Flux Leakage Testıng
Endüstriyel uygulamalarda kullanılan levha şeklinde demir malzemelerdeki elektrik kaynaklarının kalite kontrolü için üç boyutta tarama yapan tarayıcı sistem, manyetize edici sistem ve algılayıcıdan oluşan bir manyetik tahribatsız test düzeneği geliştirilmiştir. Kaynaklı örnekler, frekansı f=500Hz ve akım değeri I=0.8A olan ac akımla manyetize edilmiştir. Örneğin yüzeyi üç boyutta taranarak manyetik akı kaçakları belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre kaynak bölgesindeki üç boyutlu akı davranışı belirlenmiş ve buna bağlı olarak kaynağın kalite kontrolü yapılmıştır. Bu makalede manyetik tahribatsız test düzeneğinin kaynak kalitesinin kontrolünde kullanımı ve uygulama sonuçları tartışılmıştır.

A magnetic non-destructive testing system was constructed to check quality of the electric weldings on iron laminations for industrial applications. System magnetized by an ac current at f=500Hz and I=0.8A.
Surface of the samples were scanned at three dimensions to capture surface leakage flux. The captured data is analized to get flux profile around welding region. Quality of the weldings were examined by analyzing surface leakage flux profile for industrial applications. In this paper, findings about quality control of electric weldings by detection of surface leakage flux will be presented.
I.GİRİŞ
Endüsriyel uygulamalarda malzemeler, tahribatsız muayene teknikleri ile kontrol edilmektedirler. Bu teknikler arasında ultrasonik, manyetik parçacık, sıvı penetrant, akustik emisyon, girdap akımları, radyografi ve manyetik akı kaçakları testi yer almaktadır [1-12]. Bu tekniklerin kendine özgü bazı sınırlılıkları ve uygulama şekilleri vardır. Fakat bunlar arasında öyle iki yöntem var ki malzemedeki kaynakların fiziksel özelliklerini tespit edebilmek için, kullanılan algılayıcının malzeme üzerindeki konumunun net olarak bilinmesi gerekmektedir [2-8]. Bu yöntemler, ultrasonik ve manyetik akı kaçakları testidir. Bu iki tahribatsız test tekniğinde algılayıcı iki yada üç boyutta hareket edebilen bir parçaya monte edilmelidir. Bu doğrultuda bu çalışmada manyetik akı kaçakları testinin yapılabilmesi için yeni bir manyetik ölçme düzeneği kurulmuştur.
Kurulan bu düzenekle manyetik özelliği olan ve basınçlı tanklarda kullanılan levhaların kaynatılmasıyla hazırlanan örnekler test edilmiştir.
Bu çalışmada, tasarımlanan manyetik ölçme düzeneğinin kısa tanıtımından sonra test edilen örneklerden elde edilen verilerin işlenmesiyle varılan sonuçlar irdelenmiştir.
II. MANYETİK ÖLÇME DÜZENEĞİ
Manyetik akı kaçakları testi için tasarımlanan Manyetik ölçme düzeneği, 3D Tarayıcı sistem ve bu sistemin bilgisayarla kontrolünü sağlayan elektronik üniteden oluşmaktadır. Bu elemanların resimleri sırasıyla aşağıda verilmiştir (Şekil 1).
1.JPG

Mustafa GÖKTEPE1, Yavuz EGE2
1Balıkesir Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü, 10100 BALIKESİR
2 Balıkesir Üniversitesi, Necatibey Eğitim Fakültesi Fizik Eğitimi Bölümü, 10100 BALIKESİR
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 4.pdf (509,8 KB (Kilobyte), 7x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Tejnikleri Kursu

NuveRadyo Linki
Flatcast Tema Yapımı
Photoshop Dersleri Linki
Corel Draw Dersleri Linki
Corel PHOTO-PAINT Dersleri
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
akı, elektrik, kaçakları, kalite, kaynaklarının, kontrolü, manyetik, yöntemiyle

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:38 .