Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Fizik > Basınç değiştirme odası

Fizik hakkinda Basınç değiştirme odası ile ilgili bilgiler


Basınç değiştirme odası, vakum ya da basınçlı hava ile atmosfer arasında, ya da farklı basınçlarda hava içeren bölümler arasında, geçiş sağlayacak biçimde tasarımlanmış bir odadır. Bunun çok yaygın bir uygulaması

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.07.08, 19:50
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Basınç değiştirme odası

Basınç değiştirme odası, vakum ya da basınçlı hava ile atmosfer arasında, ya da farklı basınçlarda hava içeren bölümler arasında, geçiş sağlayacak biçimde tasarımlanmış bir odadır.
Bunun çok yaygın bir uygulaması fceson'dur. Bu aygıt, köprülerin sualtında kalan kesimlerinin yapımı, liman inşaatları ve benzeri işlerde kullanılır. Aygıt, su yüzeyinden, çalışılacak bölgeye U2anan geniş bir dikey borudan oluşur.
Suyun içeri girmesini önlemek için borunun içindeki havanın basıncı, çevresindeki suyun basıncına eşit olmalıdır. Bu basınç, kaçınılmaz olarak, yüzeydekinden yüksektir.
Bu, kesonun üstünün bir sızdırmaz kapıyla kapanması ve içeriye gerekli basınçta hava pompalan-masıyla sağlanır. Kapı, içeri girme ya da dışarı çıkma amacıyla açılır açılmaz, içerideki basınçlı hava hızla boşalır ve kesona su dolar.
Sorun, basınç değiştirme odasına aralıklı olarak iki sızdırmaz kapı konarak' çözülebilir. İşçilerden birinin dışarı çıkması söz konusu olduğunda, çalışma alanı ile basınç değiştirme odası arasındaki vanalar açılır ve hava basıncı eşitlenir. İşçi, merdiveni tırmanarak basınç değiştirme odasına girer, arkasındaki kapıyı ve vanaları kapatır, böylece çalışma alanının sızdırmazlığı gene sağlanmış olur.
İşçi, vurgun tehlikesine karşı BASINCA UYARLAMA YÖNTEMLERİ gerekmiyorsa, üst kapağı açıp hemen dışarı çıkabilir. $u durumda bir miktar yüksek basınçlı hava boşalacak, ama çalışma bölümündeki basınç bundan etkilenmeyecektir.
Eğer basınç ayarlama gerekiyorsa, odadaki havanın üst kapaktaki vanalarla yavaş yavaş salınmasıyla basınç düşürülür.
İçeri giriş işlemi de bütünüyle aynı yöntemle yapılır. Yalnızca işçi girdiğinde basınç değiştirme odasındaki havanın basıncı dışarının basıncına eşitse, durum farklıdır. Bu durumda işçi basınç değiştirme odasına girip kapı arkasından kapandıktan sonra, buranın basıncı çalışma odasımnki ile aynı oluncaya kadar içeri hava pompalanır. Böylece ikinci adım atılabilir.
Deniz ya da ırmak altından tünel açma İşlerinde de benzeri basınç değiştirme odaları kullanılır. Su girmemesi için çalışma bölümüne yüksek basınçlı hava pompalanır ve, basınç bir bölme duvarıyla korunur. Basınç değiştirme odası, her iki ucunda birer sızdırmaz kapı bulunan, yürüyerçk geçilebilen türdedir. Kapılar bölme duvarının iki yanında bulunur.
Daha gelişmiş türde basınç değiştirme odaları denizaltılarda, mürettebatın acil durumlarda kaçması için ve dalgıçların tekne dışına çıkıp çalışabilmesi için kullanılır. Aradaki fark, denizaltının içindeki hava basıncının her zaman suyun basıncından düşük olmasıdır. Bu yüzden çıkış tek kapağın açılmasıyla gerçekleştirilmeye kalkılırsa, denizaltıya su dolar.
Bir basınç değiştirme odası bu sakıncayı ortadan kaldırır. Basınç değiştirme odası, dalgıcın, arkasın
aki kapıyı kapayıp denlzaltıyı güvenlik altına almasına, sonra da deniz suyunun içeri dolduğu dış kapıdaki vanaları açmasına olanak sağlar. Basınç değiştirme odası suyla dolunca, dalgıç, dış kapıyı açıp çıkabilir.
Dalgıç, dönüşte de önce dış kapıyı kapar, içerdeki deniz suyunu basınçlı havayla dışarı atat ve diş vanaları kapatır. Sonra, vurgun tehlikesine karşı, basıncı gerekli hızda denizaltının İçindeki basınca eşitler ve gemiye girer.
Benzeri basınç değiştirme odası sistemleri, dalgıçların sualtından su yüzü teknelerine alınmasında da kullanılır. Bunlar, astronotların uzay gemisinden boşluğa çıkabilmelerini ve işçilerin kirli havalı nükleer reaktörlere giriş çıkışlarım da sağlarlar.

Basınç değiştirme odası
Basınca uyarlama yöntemleri-vurgun yemek nasıl oluyor
Basınç ve kuvvet-Yüzeyi delme gücü-Gazlarda basınç-Akışkanlarda basınç-Mutlak basınç
batık çıkarma-Batık gemiler-Dibe oturmuş gemiler-Deniz sondası-Mekanik çıkarma yönt
Batiskaf-Batiskafın işletilmesi-geliştirilmesi


Kaynak:4
1.cilt / s.203-204
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#

Konu remşit tarafından (05.07.08 saat 00:08 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
basınç, değiştirme, odası

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:56 .