Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Fizik > Basınç ve kuvvet-Yüzeyi delme gücü-Gazlarda basınç-Akışkanlarda basınç-Mutlak basınç

Fizik hakkinda Basınç ve kuvvet-Yüzeyi delme gücü-Gazlarda basınç-Akışkanlarda basınç-Mutlak basınç ile ilgili bilgiler


Bir malzemenin, kendisini delmek ya da parçalamak isteyen herhangi bir kuvvete direnci, uygulanan kuvvetten çok, birim alana gelen kuvvete bağlıdır. Birim alana düşen kuvvete, basınç denir. Basınç, metre kare başına

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.07.08, 21:56
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Basınç ve kuvvet-Yüzeyi delme gücü-Gazlarda basınç-Akışkanlarda basınç-Mutlak basınç

Bir malzemenin, kendisini delmek ya da parçalamak isteyen herhangi bir kuvvete direnci, uygulanan kuvvetten çok, birim alana gelen kuvvete bağlıdır. Birim alana düşen kuvvete, basınç denir. Basınç, metre kare başına newton ya da Pascal (N/m2); İnç kare başına libre (psi); bazen de "bar" gibi özel basınç birimleriyle ölçülür.

Basınç ve kuvvet: Aynı ağırlıkta iki insanı ele alalım (ağırlıkları 800 newton yani 80 kilogram kuvvetinde otsun) ve bunların bir bataklıkta yürüdüklerini varsayalım. Bu iki kişiden normal ayakkabı giyeni. hemen batar; öteki ise, bataklık ayakkabısı giydiğinden batmaz. Çünkü birincisinin ağırlığı yalnızca 0,02 m2'lik bir alana dağılırken, ikincisinin ağırlığı yaklaşık 0,2 m2'lik bir yüzeye dağılmaktadır.
Bir kuvvetin yarattığı basıncı bulmak için bu kuvveti, uygulandığı toplam alana bölmek gerekir, yani basınç = kuvvet/yüzey'dir. Bu bağıntıdan yararlanarak, birinci adamın çamura uyguladığı basıncın 40! 000 N/m2, ötekinin uyguladığı basıncın ise, bunun onda biri kadar,yani 4 000 N/m! olduğunu bulabiliriz 4! 000 N/m2, çamura batmaya yetecek büyüklükte bir basınç değildir.
Yüzeyi delme gücünün, uygulanan kuvvetten çok, basınca bağlı olduğunu gösteren sayısız örnek verilebilir. Raptiyelerin başı, başparmağa uygulanan kuvveti yaymak için büyük yapılır. Keskin bir bıçak, kör bir bıçaktan daha iyi keser; çünkü ağzındaki temas basıncı daha büyüktür. Develerin tabanları çöl koşullarına uyacak büyüklüktedir. Yüksek topuk giymiş bir kadının döşeme üzerinde yapacağı zarar, bir filin yapacağından daha fazladır. Tank gibi paletli araçlar, tekerlekli araçların geçemediği alandan kolaylıkla geçerler; bir HOVERKRAFT İse, paletli araçlardan çok daha geniş bir yüzey üzerine bastığından, onların geçemediği yüzeylerden geçebilir.

Akışkanlarda basınç:
Akışkanların (sıvılar ve gazlar) davranışları, katılarınkinden değişiktir. Akışkan ağırlığının yok sayılması durumunda, bir kap içinde sıkıştırılan akışkanın her noktasındaki basıncın aynı olduğu söylenebilir. Çünkü akışkan molekülleri serbestçe hareket eder. Bir an için, iki ayrı noktada basıncın farklı olduğu düşünülse bile, oluşacak toplam bileşke kuvveti, aradaki basınç farkı yok olana dek molekülleri kaydıracaktır.

Sıvının ağırlığı gözönüne alındığında, herhangi bir derinlikteki basıncın, ölçme yapılan noktanın üzerindeki sıvı sütunun yüksekliğine ve sıvının yoğunluğu'nun (birim hacmin kütlesi) bağlı olduğu görülür. Akışkan içinde küçük bir hacmi ele alalım. Eğer bu hacim üzerine bir bileşke kuvvet uygulansaydı, sıvının bu bölümü kuvvet yok olana dek hareket eder ve sıvı içinde bir akım ortaya çıkardı. Sözkonusu hacmin alt ve üst yüzlerindeki kuvvetin düşey bileşenleri arasındaki fark (buna «kaldırma kuvveti Benzer nedenlerden ötürü, bir deponun sıvıyı akıtmama özelliği, sıvının toplam ağırlığından çok, akışkanın depo çeperlerine uyguladığı basınca bağlıdır. Kuşkusuz, tankın dibindeki birim alana uygulanan basınç bir anlamda ağırlıktır, yani o yüzey üzerindeki sıvı sütununun ağırlığıdır.

Ancak basınç, her yöne eşit etkldiginden, deponun yan yüzleri üzerine uygulanan basınç, gene ölçüm noktasının derinliğine bağlıdır. Böyle olmasaydı, bir sıvı tankının yan duvarlannı kağıttan yapmak yeterli olurdu. Sıvılar, içinde bulundukları kaptan başka, kendi içlerindeki her noktaya da basınç uygularlar. Moleküllerin mekaniği buna olanak vermektedir.
Basınç, yükseklik ile yoğunluğun çarpımından kolayca saptanabilir. 300 m derinlikte giden bir denizaltıya, ortalama yoğunluğu 10 400 N/m3 olan deniz suyunun uyguladığı basınç, 3 120 000 N/ma*dir. Şimdiye kadar akışkanlardaki basınçtan söz ederken akışkanın sıkışmaz olduğunu, yani basınç altında yoğunluğunun değişmediğini varsaydık. Bu durum sıvılar için, örneğin su için, doğrudur; ancak gazlarda durum böyle değildir.

Gazlarda basınç:
Bir kap içindeki gazın da basıncı vardır. Bu kap çok büyük olmadıkça, derinliğin pek etkisi yoktur; çünkü gazların yoğunluğu çok küçüktür. Ama derinlik etkisinin yok sayılamayacağı durumlarda da, moleküller büyük bir hareket içinde olacaklarından yoğunluk, basınçla değişecektir.
Atmosfer (Dünya'nın çekim alanı etkisindeki gaz yığını) basıncı, bir itaptaki sıvıya benzer. Yalnız, atmosferin yoğunluğu çok az ve boyutları çok büyüktür. Herhangi bir noktadaki atmosfer basıncı, havanın yüksekliği: ortalama yoğunlukla çarpılarak bulunabilir. Bu kolay bir işlem değildir, ancak uygulamada bizi mutlak (gerçek) basınç değeri değil, hava basıncının zamanla nasıl değiştiği ilgilendirir. Gerekli bilgi BAROMETRE'lerle sağlanır. Mutlak basınç, her yerde eşit ve yaklaşık olarak 100 000 N/m2 değerindedir. Alıştığımız için bunu fark etmeyiz. Gerçekte, atmosfer basıncı olmadan yaşamımızı sürdüremeyiz.
değişmediğini varsaydık. Bu durum sıvılar için, örneğin su için, doğrudur; ancak gazlarda durum böyle değildir.
Gazlarda basınç: Bir kap içindeki gazın da basıncı vardır. Bu kap çok büyük olmadıkça, derinliğin pek etkisi yoktur; çünkü gazların yoğunluğu çok küçüktür. Ama derinlik etkisinin yok sayılamayacağı durumlarda da, moleküller büyük bir hareket içinde olacaklarından yoğunluk, basınçla değişecektir.
Atmosfer (Dünya'nın çekim alanı etkisindeki gaz yığını) basıncı, bir itaptaki sıvıya benzer. Yalnız, atmosferin yoğunluğu çok az ve boyutları çok büyüktür. Herhangi bir noktadaki atmosfer basıncı, havanın yüksekliği: ortalama yoğunlukla çarpılarak bulunabilir. Bu kolay bir işlem değildir, ancak uygulamada bizi mutlak (gerçek) basınç değeri değil, hava basıncının zamanla nasıl değiştiği ilgilendirir. Gerekli bilgi BAROMETRE'lerle sağlanır. Mutlak basınç, her yerde eşit ve yaklaşık olarak 100 000 N/m2 değerindedir. Alıştığımız için bunu fark etmeyiz. Gerçekte, atmosfer basıncı olmadan yaşamımızı sürdüremeyiz.

Basınç değiştirme odası
Basınca uyarlama yöntemleri-vurgun yemek nasıl oluyor
Basınç ve kuvvet-Yüzeyi delme gücü-Gazlarda basınç-Akışkanlarda basınç-Mutlak basınç
batık çıkarma-Batık gemiler-Dibe oturmuş gemiler-Deniz sondası-Mekanik çıkarma yönt
Batiskaf-Batiskafın işletilmesi-geliştirilmesi

Nüve Forum
Kaynak:4
1.cilt / s.200-202
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#

Konu remşit tarafından (05.07.08 saat 00:09 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
basınç, basınç-akışkanlarda, basınç-mutlak, delme, gücü-gazlarda, kuvvet-yüzeyi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:46 .