Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Fizik > Maddenin özellikleri vardır

Fizik hakkinda Maddenin özellikleri vardır ile ilgili bilgiler


Maddenin özellikleri vardır Çelik serttir, bunun için çelikten araçlar yapılır. Alüminyum ısıyı iyi iletir, bu sebepten alüminyumdan mutfak eşyası yapılır. Bunun gibi, çeşitli maddelerin çeşitli özellikleri vardır. Ağırlık, hacim gibi

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Unrealseptic

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 05.07.08, 22:52
Unrealseptic - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Ordinaryüs
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: kocaeli
İletiler: 14.735
Blog Başlıkları: 2
Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Maddenin özellikleri vardır

Maddenin özellikleri vardır

Çelik serttir, bunun için çelikten araçlar yapılır. Alüminyum ısıyı iyi iletir, bu sebepten alüminyumdan mutfak eşyası yapılır. Bunun gibi, çeşitli maddelerin çeşitli özellikleri vardır. Ağırlık, hacim gibi bazı özellikler bütün cisimlerin ortak özelliğidir. Bu gibi özelliklere genel özellikler denir. Fakat bazı cisimlere has olan özellikler de vardır, bunlara o cisimlerin özel özellikleri denir. Mesela cıvanın adi sıcaklıkta sıvı oluşu, suyun yoğunluğunun + 4°C'da maksimum oluşu gibi.
Biz cisimlerin özel özelliklerini inceleyerek onları birbirinden ayırt eder ve bu özellikleri iyice tanıyarak onlardan faydalanma yollarını ararız. Altının paslanmama özel özelliğinden faydalanarak dişlerimizi kaplarız, elmasın çok sert olmasından faydalanarak camlarımızı onunla keseriz. Şimdi maddenin bazı genel özelliklerini inceleyelim.
a) Hacim maddenin genel bir özelliğidir. Her cismin belirli şartlarda belirli bir hacimi vardır. Mesela belirli bir sıcaklık ve basınç altında bir gazın belirli bir hacmi vardır.
b) Kütle: Her cisim belirli miktarda madde ihtiva eder. işte bir cismin ihtiva ettiği madde miktarı o cismin kütlesidir. Bir cismin kütlesi değişmez. Biz bir cismi sıkıştırarak hacmini küçültebiliriz, fakat ihtiva ettiği madde yani cismin kütlesi değişmez. Bu kütle cismin bulunduğu yere de bağlı değildir. Cisim dağ başında, bir kuyu dibinde. Ankara'da. Paris'te nerede olursa olsun kütlesi hep aynıdır.
c) Ağırlık: Eğer biz bir taş parçasını serbest bırakacak olursak yer bunu kendine doğru çeker ve taş yere düşer. Bu halde biz, taş yer tarafından çekiliyor deriz.
işte bir cisme etki eden yer çekimi kuvvetine o cismin ağırlığı adı verilir. Cismin kütlesinin sabit, bulunduğu yerle değişmemesine mukabil; ağırlığı yerden yüksekliğine ve bulunduğu yerin coğrafi enlemine bağlıdır. Yer aynı bir cismi Ankara'da, Paris'te, Londra'da aynı kuvvetle çekmez. Aynı yerde, ihtiva ettikleri madde miktarları (yani kütleleri) eşit olan iki cisimden yere yakın olan cisim yerden yüksekte olan cisimden daha ağırdır, yani yer, yere yakın olan cismi daha büyük bir kuvvetle çeker.
d) Maddenin eylemsizliği vardır: Hareketsiz (sükûnette) duran bir cisim kendiliğinden hareket geçemediği gibi, hareket halinde bulunan bir cisim de kendiliğinden sükûnet haline geçemez, yani bir cisim bulunduğu durumu muhafaza etmek ister. İşte maddenin bu genel özelliğine eylemsizliği adı verilir.
Bir cisim ancak bir kuvvetin etkisi altında durumunu değiştirir. Hareket halinde bulunan bir lokomotif, buharı keser kesmez duramaz, eylemsizliğinden dolayı hareket halini muhafaza ederek hareketine devam eder, ancak raylarla tekerlekler arasındaki sürtünme kuvveti lokomotifi durdurur. Bir otobüs içinde ayakta durduğunuzu düşününüz. Otobüs hareket edince siz geriye doğru yıkılırsınız. Aksi olarak hareket halinde bulunan otobüs içinde ayakta, bir tarafta tutunmadan durabilirken, otobüs âni olarak fren yapsa öne doğru yıkılırsınız.http://www.nuveforum.net/1051-nuvede...ar/#post158497
Kaynak;11
syf 6-7Nüve Forum
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 08.07.13, 09:20
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Jul 2013
İletiler: 49
Mehmet3567 doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Maddenin özellikleri vardır

Teşekkürler
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 08.07.13, 11:32
MASERK33 - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Atılgan
 
Üyelik tarihi: Dec 2006
Nereden: COSMOZDA MİNİ MİNNACIK DÜNYA DİYE BİR YERDEYİM
İletiler: 470
MASERK33 karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.MASERK33 karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.MASERK33 karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.MASERK33 karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.MASERK33 karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.MASERK33 karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Cevap: Maddenin özellikleri vardır

teşekkür ederim güzel
__________________
SÖZ Kalpten Çıkarsa Kalbe Kadar Gider, Dilden Çıkarsa Kulagı Aşamaz
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
maddenin, özellikleri, vardır

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:44 .