Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Fizik > Fizik Kuramları > Güç,Gücün temel tanımı, Kuvvet, iş ve güç, Elektriksel güç, Beygirgücü

Fizik Kuramları hakkinda Güç,Gücün temel tanımı, Kuvvet, iş ve güç, Elektriksel güç, Beygirgücü ile ilgili bilgiler


Güç, «iş yapabilme oranı Bilimsel bağlamda kullanılan «güç Kuvvet, iş ve güç: örnek olarak pille çalışan ve yük kaldıran bir motor ele alınırsa, ilk düşünülecek nokta, motorun kaldıracağı en büyük

Like Tree1Likes
  • 1 Post By remşit

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 14.11.08, 22:57
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Güç,Gücün temel tanımı, Kuvvet, iş ve güç, Elektriksel güç, Beygirgücü

Güç, «iş yapabilme oranı Bilimsel bağlamda kullanılan «güç
Kuvvet, iş ve güç: örnek olarak pille çalışan ve yük kaldıran bir motor ele alınırsa, ilk düşünülecek nokta, motorun kaldıracağı en büyük ağırlıktır. Buradaki yük, bir «kuvvet Sözgelimi, kaldırılacak yük 100 N ağırlığındaysa ve pil bittiğinde 100 metre yükseğe çıkarılmışsa, yapılan iş 10 000 ./'dür. Motorun yaptığı bu iş, yükün kazandığı enerjiyle eşdeğerdir (örnekte, potansiyel enerjiyle eşdeğer; Bk. DİNAMİK). Motor, elektrik enerjisini % 100 verimle mekanik enerjiye dönüş-türebiliyorsa (ideal durum), yükü kaldırmadan önce pilde depolanmış olan enerji de 10 000 j'dür.
Buraya kadar, işin yapılma hızını göz önüne almadık. Oysa bir makinadaki üçüncü önemli etmen, işi yapma hızıdır. Bu etmene makinanın gücü denir.

Gücün temel tanımı şöyledir:

Güç = yapılan iş/geçen zaman

Ne var ki yapılan iş, uygulanan kuvvet x aşılan yol olduğundan,

Güç = uygulanan kuvvet x hareket hızı

biçiminde de verilebilir. Gücü hesaplamada bu formüllerden herhangi biri kullanılabilir. Yukardaki örnekteki yük 5 dakikada (300 san) yükseltilmişse, o zaman motorun ürettiği güç, saniyede yaklaşık 33 juldür (33 js-1). Herhangi bir hızda yapılan toplam işin aynı kalmasına karşılık, yükü daha hızlı kaldırmak için, daha çok güce gerek olduğu açıkça görülmektedir.

Elektriksel güç: Elektriksel güç çoğunlukla watt olarak belirtilir. Bir watt (1 W), bir saniyede 1 jüllük güce eşittir. DİRENÇ ÖĞESİ gibi elektrik öğeleri söz konusu olduğunda, harcanan güç, gene watt cinsinden belirtilir. Buradaki güç, direnç öğesinden geçen akım şiddeti ile uygulanan gerilimin çarpımına eşittir. Ohm yasasına göre, direnç öğesinin uçları arasındaki gerilim (V), devre öğesinden geçen akım şiddeti (I) İle direncin (R) çarpımına eşittir. Böylece, bir direnç öğesinin çektiği güç (ısı biçiminde açığa çıkar),PR ya da V2/R'ye eşittir. 48 ohm'luk bir direnç 220 volta bağlandığında, 4,6 amper akım çekecek ve gücü 1 000 watt (1 kW) olacaktır. Direnç öğeleri, kullanılmaları sırasında fazla ısınıp erimeyecek biçimde seçilmelidir.
Saniyede 1 milyar jüllük enerji veren yakıtla çalıştırılacak, 1000 megavatlık (1000 MW) bir elektrik santralı lkW'lık bir milyon elektrik sobasını besleyebilir. Bu durumda, 220 voltluk şebekeden, toplam dört buçuk milyon amper çekilecektir.

Beygirgücü: Bir güç birimi olan beygirgücü (BG), yakın döneme kadar en çok kuiıanııan Dirimlerdendir ve yaklaşık olarak 750 W'a eşdeğerdir. Uzun süre çalışabilen bir atın ortalama gücü, gerçekte 0,6 ile 0,7 beygirgücü arasındadır. Yüz yıl kadar önce James Watt, araştırmaları için zaman zaman kuvvetli atlar kullanmıştır. 100 beygirgücünde ve 1 kV'la çalışan bir elektrik motoru, 1 m/sn'lik bir hızla 7,5 tonluk bir ağırlığı kaldırırken 75 amperlik akım çeker.

Kaynak:4
3.cilt / s.974-976

Nüve Forum
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#

Konu remşit tarafından (14.11.08 saat 23:01 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
beygirgücü, elektriksel, gücün, güç, kuvvet, tanımı, temel

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:09 .