Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Coğrafya ve Tarih > Ülkeler > Asya > Moğolistan,tarihi,fizikî yapı,iklim,ekonomi,doğal kaynaklar,nüfus,sosyal,siyasi hayat

Asya hakkinda Moğolistan,tarihi,fizikî yapı,iklim,ekonomi,doğal kaynaklar,nüfus,sosyal,siyasi hayat ile ilgili bilgiler


MOĞOLİSTAN, Doğu Asya'nın merkezinde, SSCB ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında, geniş bir yayla üzerinde yer alır. Büyük bölümü çayırlarla kaplı bozkırlardan oluşan Moğolistan deniz düzeyinden ortalama 1.580 metre yüksekliktedir. Batısında,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 06.09.08, 22:34
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Moğolistan,tarihi,fizikî yapı,iklim,ekonomi,doğal kaynaklar,nüfus,sosyal,siyasi hayat

MOĞOLİSTAN, Doğu Asya'nın merkezinde, SSCB ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında, geniş bir yayla üzerinde yer alır. Büyük bölümü çayırlarla kaplı bozkırlardan oluşan Moğolistan deniz düzeyinden ortalama 1.580 metre yüksekliktedir. Batısında, buzullarla kaplı Altay Dağları'nın da yer aldığı sıradağlar bulunur. Bu dağlarda 20. yüzyılda görülen şiddetli depremler büyük çatlaklara ve toprak kaymalarına yol açmıştır. Ülkenin güney sinir n Gobi Çölü boyunca uzanır (bak. GOBİ ÇÖLÜ).
Moğolistan'ın kuzey kesimi daha verimlidir. Halkın çoğunluğu burada yaşar. Az yağışlı sert bir kara ikliminin egemen olduğu Moğolistan'da kuru ve soğuk kışların ardından kısa süren sıcak yazlar gelir. Gece ile gündüz arasında büyük sıcaklık farkları görülür. Ülkenin değişik bölgelerinde çeşitli yabanıl hayvanlar yaşar. Kar parsı, vaşak, çeşitli geyik türleri, ayı ve deve bunlardan bazılarıdır. Ayrıca Asya yaban eşeği (kulan), Prje-valski atı (Asya yaban atı) ve Moğol ceylanına rastlanır. Dağ yamaçlarında ormanlık alanlar ve bazı vadilerde iyi otlaklar vardır.
Bator yakınındaki Nalayha'da bulunur. Ulan-Bator düzensiz, derme çatma kulübelerden kurulu bir kasabayken bugün üniversitesi, kitaplıkları, müzeleri, opera ve bale binasıyla çağdaş bir kent görünümü kazanmıştır. Başkent hava ve demiryoluyla Sibirya'ya bağlanır. Trans-Sibirya Demiryolu'nun ana kollarından biri Moskova'dan sonra İrkutsk'a uğrar, Ulan-Bator yoluyla Moğolistan bozkırlarını aşar ve Pekin'e varır. Raylar arasındaki açıklık SSCB'de ve Çin'de farklı olduğundan, Moğolistan-Çin sınırında yolcular beklerken, trenin bütün dingilleri değiştirilir (bak. TRANS-SİBİRYA DEMİRYOLU).
Sağlık ve eğitim hizmetlerinin oldukça gelişkin olduğu Moğolistan'da halkın büyük çoğunluğu okuryazardır. Göçebe çocukları için gezici okullar vardır. Gittikçe artan sayıda insan göçebeliği bırakarak kentlere yerleşmektedir.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği'ndeki (SSCB) reform girişimleri ve Doğu Avru-pa'daki komünist yönetimlerin çöküşü Moğolistan'ı da etkiledi. Daha Aralık 1988'de, iktidardaki Moğolistan Devrimci Halk Partisi'nin (MDHP) Merkez Komitesi, Politbüro'nun bürokrasiye ve devletin hantal işleyişine son vermek için önerdiği programı kabul etmişti. Bu programın içerdiği ekonomik, toplumsal ve siyasal reformlarla halk girişimlerinin geliştirilmesi ve seçim sistemiyle ilgili bazı demokratikleştirmeler amaçlanıyordu.
MDHP'nin iktidar tekeline son verilmesi istemiyle Aralık 1989'da başlayan kitle gösterileri 1990 başlarında da sürdü. Gelişen reform ortamında yeni siyasal hareketler ve partiler doğdu. Bunlar arasında, Moğolistan Demokratik Birliği'ne bağlı Moğolistan Demokrat Partisi (MDP) hızla sivrildi. îstifa eden Politbüro'nun yerine, Punsalmaagiyn Ochirbat'ın başkanlık ettiği dar bir Prezidyum oluşturuldu. Mart 1990'da, ulusal meclis niteliğindeki Büyük Halk Huralı, MDHP'nin "öncü rol"üne ilişkin hükmü anayasadan çıkardı ve yeni bir seçim yasasını kabul etti. Ochirbat'ın SSCB ve Çin Halk Cumhuriyeti'ni ziyaretinden sonra, Büyük Halk Huralı siyasal partileri yasallaştırdı. Ayrıca, anayasayı değiştirerek başkanlık sistemini kabul etti. Yasama organı niteliğindeki Küçük Hural'm kurulmasını kararlaştırdı.
Temmuz 1990'da yapılan seçimlerde MDHP, Büyük Halk Huralı'ndaki 430 sandalyeden 357'sini kazandı. MDP ise ikinci parti oldu. Kurulan koalisyon hükümeti pazar ekonomisine geçiş sürecini başlattı. Moğolistan'ın başlıca ticaret ortağı olan SSCB'de baş gösteren ekonomik çöküntü, Moğolistan'ın dış ticaretinde büyük düşüşe yol açtı ve ülkede temel gereksinim maddeleri sıkıntısı başladı. Sanayi üretimi düşerken, kentlerde bazı maddeler karneye bağlandı.
Pazar ekonomisine geçiş süreci çerçevesinde bir hisse senedi borsası, ticaret bankalan ve işletmecilik okulları açıldı. 1990'da hükümet özel ticari işletmelerin açılmasına izin vermişti. 1991'de de devlet işletmelerinin aşamalı olarak özelleştirilmesi kararlaştırıldı. Ama demir, kara ve havayolları ile petrol şirketi ve altın madenleri özelleştirilmeyecekti. Ayrıca, devlet enerji santralları, madenler, haberleşme, içki üretimi ve gıda tesislerinde çoğunluk hisselerini elinde tutuyordu.
Şubat 1992'de yeni anayasa kabul edildi. Devletin adındaki "Halk Cumhuriyeti" sözleri kaldırıldı. Ülkenin bayrağı da değiştirildi. Yeni bayrağın üstünde Budacı simgeler bulunuyordu. Ochirbat gene devlet başkanı olarak kaldı. Büyük Halk Huralı ve Küçük Hural kaldırılarak yerlerine, 76 üyeli Moğolistan Büyük Huralı kuruldu. Yapılan genel seçimlerde oyların yüzde 56,7'sini alan MDHP, üyeliklerin 70'ini kazandı. MDP seçimlerden ikinci parti olarak çıktı. Özelleştirme ve pazar ekonomisine geçiş politikaları sürdürüldü. Ama üretim ve dış ticaretteki gerileme de devam etti. Moğolistan'daki Rus birliklerinin çekilmesi öngörülen süre içinde tamamlandı.

Tarih
Moğollar, 12. ve 13. yüzyıllarda Asya, Rusya ve Doğu Avrupa'nın büyük kısmını fethetti (bak. CENGİZ Han). 14. yüzyılda Moğol İmparatorluğu parçalandı ve Çin güçlü bir devlet durumuna geldi. Çinliler güçlerini gitgide artırdılar ve 17. yüzyılın sonunda Moğolistan
Moğolistan'ın yerli halkı olan Moğollar, Moğol ırkının özelliklerini taşır. Tıknaz yapılı, çekik gözlü, elmacık kemikleri çıkık, saçları koyu renklidir. Yüzlerce yıldır binicilikteki ve savaş alanlarındaki başarılarıyla ün salan Moğollar, günümüzde bu becerilerini her yıl yapılan geleneksel şenliklerdeki güreş, okçuluk ve 7-12 arası yaşlardaki çocukların katıldığı at yarışı karşılaşmalarında gösterirler. Bazı Moğollar hâlâ göçebedir; ahşap bir kasnak üzerine devetüyünden keçelerin gerilmesiyle kurulan ve yurt adı verilen çadırlarda yaşar. Yazlık ve kışlık otlaklar arasında gidip gelerek at, deve, koyun, keçi ve sığır beslerler. Başlıca yiyecekleri koyun eti ve peynirdir. Moğollar'ın anadili, Türkçe'yle birlikte Ural-Altay dil ailesinin Altay öbeğinde yer alan Moğolca'dır. Moğollar Tibet halkı gibi Buda-cı'dır, ama günümüzde dinin etkisi azalmıştır.

Moğolistan'ın ekonomisi büyük ölçüde hayvancılığa ve madenciliğe dayanır ve devlet eliyle yönlendirilir. Ülkenin başlıca ürünleri at, yün, deri, boynuz ve posttur. Ayrıca kömür, bakır, petrol ve altın da çıkarılmaktadır. Başlıca maden yatakları başkent Ulan Çin'in egemenliği altına girdi. Ülkenin Gobi Çölü'nün güneyine düşen bölümünde (İç Moğolistan) Çin'in etkisi daha güçlüydü. Günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti içinde kalan bu bölgenin bugünkü adı İç Moğolistan Özerk Bölgesi'dir.
1911'de, son imparatorun tahttan indirildiği Çin Devrimi'nden sonra, Gobi Çölü'nün kuzeyinde kalan Dış Moğolistan (bugünkü cumhuriyet) halkı Rus Çarlığı'nın desteğiyle bağımsızlığını ilan etti. Ne var ki, bir süre sonra Rusya'nın etkisi altına girdi. Çinliler ülkenin denetimini yeniden ele geçirmeye çalıştılarsa da buna karşı tepki olarak ortaya çıkan bağımsızlık hareketine halk büyük destek verdi. İşgalciler yenilgiye uğratıldı ve 26 Kasım 1924'te cumhuriyet ilan edildi. Ülkenin adı Moğolistan Halk Cumhuriyeti oldu. SSCB ile sıkı bağları olan Moğolistan'da sosyalist bir yönetim kuruldu. Batı dünyasına kapılarını kapatan Moğolistan ancak 1961'de Birleşmiş Milletler'e girebildi. Çin Halk Cumhuriyeti ise Moğolistan'ın bağımsızlığını uzun süre tanımadı. 1980'lerde iki ülke arasındaki gerginlik büyük ölçüde azaldı ve 1986'da diplomatik ilişkiler yeniden kuruldu.

Başkent: Ulan Batur 47°55***8242;N, 106°53***8242;E
En büyük şehir: Ulan Batur
Resmi dil(ler): Moğolca
Hükümet: Parlamenter Demokrasi
Cumhurbaşkanı: Nambaryn Enkhbayar
Başbakan: Miyeegombyn Enkhbold
Bağımsızlık: Çin'den
İlan etti: 29 Aralık 1911
Yüzölçümü: Toplam 1,564,116 km² (19.) 603,909 sq mi
Sular (%) 0.6
Nüfus: 2006 yılında 2,594,100 (139.)
Yoğunluk: 1.7/km² (227.)
4.4/sq mi GSMH
(Satın alma gücü paritesi)
2005 tahmini: Toplam 5.56 milyar $ (147.)
kişi başına: 2,175 $ (138.)
Gelişmişlik Endeksi: (2004) 0.691 (116.)
(orta) Para birimi Tugrik
(MNT) Saat dilimi: UTC (UTC+7)
Yaz: UTC (UTC+8)

Moğollar, Tarihi, Cengiz Han dönemi

http://www.nuveforum.net/1113-tarihs...et/#post217257

Nüve Forum
Kaynak:1
12.cilt / s.258-259
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Moðolistan,tarihi,fizikî yapý,iklim,ekonomi,doðal kaynaklar,nüfus,sosyal,siyasi hayat-mogolistan.jpg  

Konu Şebnem tarafından (06.09.08 saat 22:52 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
doğal, ekonomi, fiziki, hayat, iklim, kaynaklar, moğolistan, nüfus, siyasi, sosyal, tarihi, yapı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:49 .