Nüve Forum


Afrika hakkinda Afrika Müziği ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Zenci Afrika'nın çeşitli biçimler altında zengin bir geleneksel müziği vardır. Bazı çalgılar ancak belirli durumlarda ve usta kişilerce çalınabilir; bazı şarkı ve danslara ancak özel törenler ya da işler sırasında

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 11.07.09, 19:55
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Afrika Müziği

[coverattach=1]Zenci Afrika'nın çeşitli biçimler altında zengin bir geleneksel müziği vardır. Bazı çalgılar ancak belirli durumlarda ve usta kişilerce çalınabilir; bazı şarkı ve danslara ancak özel törenler ya da işler sırasında yer verilir. Dinsel içerikli olsun ya da olmasın, her müzik türünün bir işlevi vardır; üsluplar birbiriyle çelişir. Örneğin, aynı köyde, şarkıcıların cinsiyetine ya da ayrı ayrı dönem ve uygarlıkların kalıntısı olan çeşitli durum ve koşullara göre değişik türlerde vokal çoksesliliğe rastlanır. Özellikle Batı Afrika'da griot denilen profesyonel müzikçinin, belirlenmiş bir toplumsal konumu vardır; hatta kimi zaman gerçek bir kasta bağlıdır. Afrika müziğinde kullanılan çalgılar sonsuz bir çeşitlilik gösterir. Bir yörede, davul biçimlerinde büyük bir çeşitlemeye, bir başkasında çok basit çalgıların yanı sıra usta işi arplara rastlanır. Kimi çalgılara verilen önemin, kimi zaman sağladıkları müzik olanaklarıyla ters orantılı olması, bunların şu ya da bu dinsel töreye, kuruma ya da toplumsal sınıfa özgü olmasındandır. Zenci Afrika mü-zikçileri en ilkel çalgıları en etkili biçimde kullanmasını bilirler; bunu ritim ustalıklarına, tını konusundaki aşırı titizliklerine ve ritim kalıplarına bir ezgi niteliği verebilme yeteneklerine borçludurlar; böylece çalgılar anlatım açısından önem kazanmakta, örneğin düdük ve davullar yalnızca kodlanmış işaretleri, belirli kalıpları değil, sözlü formülleri de aktarabilmektedir. Zenci Afrika'da arkaik kökenli çalgılara (rhombos, dans zilleri, çeşitli çıngıraklar, ağız tamburası, ritim borusu, vurmalı çalgılar, mısır lavtası vb.) rastlandığı gibi, Afrika'ya özgün çalgılara da rastlanır (sansa, balafon). Ayrıca, tahta davul, dikey, yatay davul, tek ya da çift derili davul, kotuk altına sıkıştırılarak çalınan kum saati biçiminde davul, kertikli kaval, yan kaval, harp, kitara, lavta, lir çeşitleri, kora (arp-lavta), mvet (arp-kitara) ve tek telli viel sayılabilir.
Kullanılan ıskalalar çoğunlukla penta-tonik ya da heptatoniktir. Gerçek makam sistemlerine de rastlanır (kora müziği). Ses teknikleri, gerek solocularda, gerek korolarda çeşitli bölgelere göre büyük değişiklikler gösterir. Vokal çokseslilik ve pentatonik ıskalalar Pigmeler ve Boşi-manlar gibi en eski kabilelerde rastlanan arkaik kalıntılar olarak değerlendirilebilir. Yine yaygınlıklarına ve en uzak yerlerde rastlanmalarına bakılırsa, paralel üçlü ya da sekizli aralıkla ikisesli olarak ya da karşılıklı söylenen şarkılar, bir dış etkinin sonucu sayılmamalıdır. Yalnızca karşılıklı okuma biçiminde, koro başının ya da başlarının okuyuşuyla koronun verdiği karşılıklar arasında görülen çeşitlemelerin zenginliği bile uzun bir deneyimin varlığını kanıtlamaya yeter.

kaynak:2-cilt:1

Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Afrika Müziði-man_playing_a_krar.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 15.05.10, 21:21
ust ust isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Acemi
 
Üyelik tarihi: May 2010
İletiler: 2
ust doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Afrika Müziği

güzel paylaşım tşkkürler
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 18.12.13, 20:23
Acemi
 
Üyelik tarihi: Dec 2013
İletiler: 1
sedastone doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Afrika Müziği

Bu bilgiler biraz az sanki :/ daha kapsamlı bi şekilde yazabilir misiniz acaba? Bu konuyla ilgili pek iyi kitap bulamadım. Araştırmam gerekiyor ve bulabildiğim iyi sitelerden biri..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
afrika, müziği

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:34 .