Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Coğrafya ve Tarih > Ülkeler > Afrika > Fildişi Kıyısı Cumhuriyeti (Batı Afrika'da devlet)

Afrika hakkinda Fildişi Kıyısı Cumhuriyeti (Batı Afrika'da devlet) ile ilgili bilgiler


FİLDİŞİ KIYISI , Batı Afrika'da devlet, Atlas okyanusu kıyısında, Gine körfezinde. B.'sında Liberya ve Gine, K.'inde Mali ve Burkina Faso, D.'sunda Gana vardır; 322 000 km2; 21.952.093 nüf. eski başkenti

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 03.09.15, 12:12
loli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Editör
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 8.212
Blog Başlıkları: 6
loli isimli üye tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Fildişi Kıyısı Cumhuriyeti (Batı Afrika'da devlet)

FİLDİŞİ KIYISI, Batı Afrika'da devlet, Atlas okyanusu kıyısında, Gine körfezinde. B.'sında Liberya ve Gine, K.'inde Mali ve Burkina Faso, D.'sunda Gana vardır; 322 000 km2; 21.952.093 nüf. eski başkenti ve en büyük kenti Abican (3milyon nüfus). Resmi dili fransızca.

COĞRAFYA doğal çevre
Yüzey şekillerinin büyük bölümü, K.'e doğru bir şev biçiminde, G.'e doğruysa ovalar halinde gelişen bir platodan oluşur. Tek dağlık bölge Man'dır; ama buradaki dorukların yüksekliği 1 300 m'yi geçmez. Birbirine paralel akan ırmaklar (Comoe, Bandama), sığ kıyılar, denizkulak-ları, kıyı şeritleri oluşturarak denize döküldüklerinden gemiyle içerilere kadar girme olanağı vermezler. Bütün ülkeyi kaplayan ekvator ormanlarının ağaçlı savana dönüştüğü ülkenin kuzey kesimi bir yana bırakılırsa, Fildişi Kıyısı'nda sıcak ve yağışlı bir iklim egemendir. Halk animisttir, resmi dil fransızcanın yanı sıra, kıyı kesiminde kva, iç kesimde sudan dili lehçeleri konuşulur.
Ülke ekonomisinin temeli tarıma dayanır; tarım işletmelerinde elde edilen ürünler, GSMH'nın üçte birine eşit değerdedir: kakao (dünyada birinci, 325 0001), kahve (dünyada üçüncü, 200 0001), muz (210 0001), ananas (200 000 t), yerfıstığı (42 0001), pamuk (34 9001; .24 700 t pamuk ipliği), manyoka (575 0001), darı (30 0001), kocadan (12 0001) ve mısır (108 0001) yurtiçinde tüketilir. Ayrıca mobilya yapımında kullanılan tahtalar da ülkenin temel döviz kaynaklarından biridir (maun ve diğer tahtalardan dış ülkelere 1978 de 400 000 m3 satıldı). Manganez (1970'te 10 4001), altın ve elmas (1972'de 330 000 kırat) başlıca yeraltı kaynaklarıdır. Bia üzerinde yapılan bir hidroelektrik santralı, ülke sanayisinin gelişmesine büyük katkılarda bulunmuştur. Sanayi daha çok tarım ürünlerini dönüştürmeye dayanır. Özet olarak, Fildişi Kıyısı'nın ekonomisi, zenci Afrika ülkeleri arasında en dengeli ekonomidir.

TARİH
Avrupalılar bu ülke ile ciddi olarak 1842'den sonra ilgilenmeye başladılar. Grand-Bassam ve Assinia yöresindeki kıyı göllerinin keşfedilmesi sömürgecilerin dikkatlerini bu yöne çekti. Fransa II. imparatorluk döneminde ülkeyi ele geçirdi.
Ancak resmi bir fransız sömürgesi yalnız 10 mart 1893 genelgesinden sonra kuruldu. Yine de vali Binger ve albay Monteil'in kral Samory TourĞ'yi yenip ülkeye tümüyle egemen olmaları seneler aldı (1893-1898).
Son ayaklanmalar vali Angoulvant döneminde bastırıldı (1908 -1915), sömürge daha merkezi bir yönetime bağlandı. 1912'den sonra Abıcan merkez olmak üzere bir demiryolu ağı kuruldu, böylelikle Yukarı Volta 1932-1947 yılları arasında Fildişi Kıyısı'na bağlandı.

1944'ten başlayarak, genç bir doktor olan Félix Houphouët-Boigny Afrika Tarım sendikası'nın başına geçerek etnik direnişleri aşan kapsamlı bir muhalefet oluşturdu. Fransa Ulusal meclisi'ne seçildikten (1945) sonra Afrika Demokratik birliği'ni kurdu. Önceleri (1958) özerk cumhuriyet olan Fildişi Kıyısı bağımsızlığına kavuştuğunda cumhurbaşkanı seçildi (1960), o tarihten bu yana devamlı seçilerek bu göreve devam etmektedir. Başkan Houphouët-Boigny, ekim 1985'te altıncı kez seçildi.

SANAT

Fildişi Kıyısı nın orta kesiminde yaşayan Bauleler'de, sayısı ve sanatsal değeri bakımından heykel maskeden daha önemlidir ve burada heykelcilik, yalnız demircilerin değil, usta sanatçıların işidir.
Yontulmuş yapıtlarda, göğüslerini tutan kadın ya da çocuğunu taşıyan anne motiflerinin yanında, bir tahta oturmuş sakallı dedeler, ata binmiş silahlı şefler de görülür. Özellikle kapıların ve davulların bezemesinde, yalnızca gözleme dayalı, gerçekçi bir üslupla işlenmiş, ama mitolojik roller de yüklenmiş hayvan tasvirlerine rastlanır.

Fildişi Kıyısı'nın batısı, maskelerin en çok geliştiği bölgedir. Bu kesimde yaşayan halkların kökenleri ve yaşama biçimleri göz önüne alındığında, hiç de birbirlerine benzemedikleri görülür.
Bu farklara rağmen, hepsi de, tüm kültür ve din yaşamının dizginlerini elinde tutan güçlü toplumlar halinde örgütlenmişlerdir. Bu toplumların hepsinde maske çok önemli bir rol oynar. Maskeler ne kadar eskiyse, dinsel açıdan o kadar değerlidir ve çok çeşitli işlevleri vardır: savaşa ya da barışa karar veren, köylerin temizlik ve düzenini kollayan, önemli, önemsiz bu maskelerdir.

Fildişi Kıyısı nın kuzey-batı'sında, anıtsal ve bo! çeşitli ayin heykelciliği, tanrı, ata, hayvan figürleri içerir. Gerçekçi sayılabilecek insanların yanında, küçücük kafalı güçsüz devler, bodur cüceler, kolsuz varlıklar, bir sürü acayip yaratık dikkati çeker.
Bu kesimde yaşayan Senufolar, kutsal saydıkları topraklarına çok bağlı köylüler olduklarından, maskelerinin çoğu çeşitli tarım ayinlerinde birinci derecede rol oynar.

Fildişi Kıyısı'nın başkenti Abican'da çeşitli etnik grupların temsil edildiği zengin bir sanat müzesi bulunmaktadır.

kaynak:2-cilt:11
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(batı, afrika'da, cumhuriyeti, devlet), fildişi, kıyısı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 09:37 .