Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Coğrafya ve Tarih > Ülkeler > Amerika > Ottawa (Kanada'nın başkenti)

Amerika hakkinda Ottawa (Kanada'nın başkenti) ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]OTTAWA, Kanada'nın federal başkenti, Ontario'da, Québec sınırında; 304 500 nüf. (yerleşme alanında ya da özellikle Hull'dan Québec'e kadar olan bölgeyi kapsayan "ulusal başkent bölgesi"nde 785 000 nüf.). Güç kaynağı olarak

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.01.11, 09:37
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Ottawa (Kanada'nın başkenti)

[coverattach=1]OTTAWA, Kanada'nın federal başkenti, Ontario'da, Québec sınırında; 304 500 nüf. (yerleşme alanında ya da özellikle Hull'dan Québec'e kadar olan bölgeyi kapsayan "ulusal başkent bölgesi"nde 785 000 nüf.).
Güç kaynağı olarak yararlanılan çavlan-lar ve ivintilerle kesilen Outaouals (Ottawa River) ile Rideau ırmağının kavşağında bulunan Ottawa, 1867'de Kanada'nın başkenti oldu. Kanada hükümetinin, parlamentonun, federal bakanların, yüksek mahkemenin, Kanada bankası'nın, ulusal kütüphanenin, müzelerin (Ulusal müze, Ulusal galeri) ve iki üniversitenin yer aldığı bir merkezdir. Kent, aynı zamanda, ulusal önem taşıyan kurumların (özellikle astronomi ve jeofizik [gözlemevi]), araştırma kuruluşlarının, pozitif bilimlerin (Ulusal araştırma kurulu laboratuvarı) ve insan bilimlerinin (insan bilimleri araştırma kurulu, Güzel sanatlar kurulu) merkezidir. Eski bir ingiliz garnizon kenti olan Ottawa, askeri işlevlerini (merkezi istihbarat servisleri, havaüssü, kışlalar) sürdürmektedir.
Sanayi çok azdır: Ottawa, istihdam ve katma değer açısından Kanada yerleşme alanları arasında 13. sırada yer alır. imalat etkinlikleri, başkente özgü görevlere (matbaa, yayıncılık), özellikle de yüksek düzeyde sanayilerin doğmasına neden olan (telekomünikasyon, vb.) araştırma merkezlerinin kentte toplanmasına, sıkı sıkıya bağımlıdır. Outaouais' nin ivintileri sayesinde kurulan kereste sanayisi, Québec tarafındaki Hull'da varlığını sürdürmektedir. 1950'li, 60'lı yıllarda gerçekleştirilen büyük kentleşme çalışmaları (merkezin, Rideau kanalı kıyılarının ve yeşil kuşağın düzenlenmesi), bu sıradan kenti Kanada' nın en güzel kentlerinden biri haline getirdi.
***8212;Tar. Başlangıçta Ottawa, küçük bir köydü. ABD ile savaş sırasında, By adlı bir subay tarafından stratejik önem taşıyan düzenlemelerle donatıldı ve bu subaya izafeten Bytown adını aldı. Hızlı gelişmesi sonucu 1854'te, Ottawa adıyla kent statüsünü kazandı. Çok geçmeden Montréal ve Toronto'nun başkent olma onurunu paylaşamamaları üzerine kraliçe Victoria, bir tarafsızlık kaygısı içinde, biri fransızca, öteki ingilizce konuşan bu iki eyaletin sınırında yer alan Ottawa'yi başkent olarak seçti.

kaynak:2-cilt:15
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Ottawa (Kanada'nýn baþkenti)-ottawa.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(kanada'nın, başkenti), ottawa

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:58 .