Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Coğrafya ve Tarih > Ülkeler > Amerika > Güney Amerika-Ekonomisi-Doğal Yapısı

Amerika hakkinda Güney Amerika-Ekonomisi-Doğal Yapısı ile ilgili bilgiler


GÜNEY AMERİKA kuzeyde Kolombiya ve Venezuela'mn tropikal kıyılarından, güneyde soğuk ve fırtınalı Horn Burnu'na kadar 7.200 kilometreyi aşan bir uzunluktadır. Doğuda Brezilya kıyılarından, batıda Ekvador kıyılarına doğru uzunluğu ise yaklaşık

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.12.08, 14:11
loli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Editör
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 8.212
Blog Başlıkları: 6
loli isimli üye tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Güney Amerika-Ekonomisi-Doğal Yapısı

GÜNEY AMERİKA kuzeyde Kolombiya ve Venezuela'mn tropikal kıyılarından, güneyde soğuk ve fırtınalı Horn Burnu'na kadar 7.200 kilometreyi aşan bir uzunluktadır. Doğuda Brezilya kıyılarından, batıda Ekvador kıyılarına doğru uzunluğu ise yaklaşık 5.300 kilometredir. Kuzey Amerika'nın güneydoğusuna düşer. Güney Amerika, Güney Kutbu'na Afrika'dan 2.250 km daha yakındır. Bu yüzden, kıtanın güney ucu Afrika'nın güneyinden daha soğuktur. Asya, Afrika, Kuzey Amerika'dan sonra dördüncü büyük kıtadır. Güney Amerika'da 10 Latin Amerika ülkesi vardır. Daha önce Avrupa'dan gelen Latin kökenli insanlar tarafından sömürgeleştiril-dikleri için bunlara Latin Amerika ülkeleri de denilmektedir. Bu ülkeler, İspanyolca'nın konuşulduğu Venezuela, Kolombiya, Ekvador, Peru, Bolivya, Şili, Arjantin, Paraguay ve Uruguay cumhuriyetleri ile Portekizce konuşulan Brezilya Cumhuriyeti'dir. Kıtanın kuzeydoğusunda Surinam ve Guyana yer alır.

GÜNEY AMERİKA'YA İLİŞKİN BİLGİLER
YÜZÖLÇÜMÜ: 17.814.400 km2.
NÜFUS: 259.661.000 (1984).
BAŞLICA ÜRÜNLER: Kahve, kakao, muz, tahıl, baklagiller, et, şekerpancarı, tütün, pamuk, yeşil çay, kereste, altın, gümüş, uranyum, kalay, kurşun, çinko, boksit, petrol, demir cevheri.
İLGİ ÇEKİCİ YERLER: Batı kıyısı boyunca uzanan ve 6.000 metreyi aşan pek çok doruğu olan And Dağları; pampa denen büyük çayırlık alanlar; çok zengin yabanıl yaşamı olan Gran Chaco; Amazon havzasındaki yağmur ormanları. En yüksek dağ Aconcagua' dır (6.959 metre). En uzun ırmak Amazon'dur (6.437 km). En büyük göl 3.809 metre yükseklikteki Titicaca'dır (8.300 km2).
Fransız Guyanası Fransa'ya, Falkland Adaları İngiltere'ye bağlıdır. Güney Amerika'nın en büyük kenti, varoşlarıyla birlikte 10.600.000 nüfusu olan Brezilya'da, Sâo Pau-lo'dur. Öbür büyük kentler Rio de Janeiro, Santiago, Bogota, Buenos Aires, Lima, Caracas ve Montevideo'dur. (Bu kentlerin her biri için ayrı maddeler vardır.) Güney Amerika büyük zıtlıkların bir arada bulunduğu bir ülkedir: Dorukları karlı dağlar, balta girmemiş ormanlar, rüzgârlı yüksek yaylalar, bereketli pampalar (ağaçsız ovalar), güneş altında kavrulan çöller ve ovalar vardır.
Dağlar ve yaylalar büyük bir alanı kaplar. Kuzeyde Guyana Yaylası yer alır. Doğudaki yaylalar Brezilya'nın hemen hemen yansını içine alır. And Dağları, kuzeyde Karayib Denizi kıyılarından başlayarak güneyde Tier-ra del Fuego'ya uzanır. Toplam uzunluğu 9.000 kilometredir {bak. AND D AĞLARI).'
Ortrdaki ovalar kıtanın küçük bir bölümünü kaplar. Bunlar Venezuela'daki geniş otlaklar ve Arjantin pampalarıdır {bak. Pampa).
Doğal Yapı
Güney Amerika'yı dört büyük ırmak sular. Bunlar Magdalena, Amazon, Orinoko, Paranâ-Paraguay ve Plata ırmaklarıdır {bak. AMAZON IrmağI; Parana. Paraguay ve Plata Irmak-LARl). Brezilya ile Arjantin arasındaki Iguaçu Çağlayanı Niagara'dan bile daha büyüktür
{bak. Iguaçu Çağla yani). Denizden 3,809 metre yükseklikteki Titicaca Gölü, Güney Amerika gölleri içinde deniz taşıtlarının dolaştığı en büyük göldür. Şili'de ve Arjantin'in güneyinde çok çekici görünümlü bir göller yöresi vardır.
Güney Amerika'da çeşitli iklimlere rastlanır. Bu çeşitlilik yalnızca ekvatora uzaklığa ya da yakınlığa değil, deniz düzeyinden farklı yüksekliklere ve rüzgârlara açık olmaya da bağlıdır. Örneğin Ekvador'un başkenti Ouito'nun, ekvatorun 25 km güneyinde olmasına karşın, deniz düzeyinden 2.850 metre yükseklikte olduğu için gecelerin soğuk geçtiği ıhman bir iklimi vardır. Güney Amerika' nın tropikal bölgelerinde kıyı ovalar ve iç yaylalar sıcaktır, ne var ki, bu tropikal bölgelerde bile yüksek dağların doruklarından kar eksilmez. Peru kıyılarındaki çöl hiç yağmur almaz, ama, Antarktika çevresindeki Güney Okyanusu'ndan gelen soğuk Peru (Hum-boldt) Akıntısı'nın üzerinden karaya vuran rüzgârlarla serinler. Ekvador, Kolombiya ve Brezilya'nın kuzeyini içine alan ekvatorun güneyinde mevsimler, Avrupa'nın ve Kuzey Amerika'nın tersinedir. Örneğin, Arjantin'de Noel yazın en sıcak günlerine rastladığı için herkes yaz tatiline gider.
Güney Amerika'da iklimin gösterdiği çeşitlilik, yetiştirilen ürünlere de yansır. Kahve, kakao, muz, şekerpancarı tropikal bölgelerde; mısır, portakal, buğday ve çeşitli sebzeler ekvatora uzak yerlerde yetiştirilir. Tütün ekim alanları çok yaygındır. Pamuk ise en çok Peru ve Brezilya'da ekilir. Brezilya'da pirinç de yetiştirilir. Kauçuk ağacı Brezilya'nın tropikal bölgelerinde kendiliğinden büyür. Güneydoğu Asya'daki büyük plantasyonlarda yetiştirilen kauçuk ağacı Brezilya'dan getirtilen tohumlardan üretilmiştir {bak. Kauçuk). Güney Amerika ormanlarında maun gibi mobilyacılıkta kullanılan çok değerli ağaçlar vardır. Doğal boyasından yararlanılan bakkam ağacı, tahtası çok hafif olup, cankurtaran salı yapımında kullanılan balsa ağacı, yemişlerinden yağ ve cila elde edilen türlü ağaçlar bulunmaktadır.
Patates, domates, kakao ve mısır gibi günümüzün çok sevilen yararlı bitki ve ürünleri ilk kez Güney Amerika'da görülmüştür. Kinin elde edilen kınakına ağacı kabuğu da bir Günev Amerika ürünüdür.
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
amerika-ekonomisi-doğal, güney, yapısı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 10:02 .