Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Coğrafya ve Tarih > Ülkeler > Amerika > Venezuela-Tarihi-Ekonomisi

Amerika hakkinda Venezuela-Tarihi-Ekonomisi ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Güney Amerika kıtasının kuzey bölümünde yer alan bir cumhuriyettir. Kuzeyde Karayib Denizi'ne bakar ve 3.000 km uzunluğundaki kıyılarında çok sayıda ada vardır. VENEZUELA'YA İLİŞKİN BİLGİLER RESMİ ADI: Venezuela Cumhuriyeti. YÖNETİM

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Şebnem

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 10.01.09, 20:25
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Venezuela-Tarihi-Ekonomisi

[coverattach=1]Güney Amerika kıtasının kuzey bölümünde yer alan bir cumhuriyettir. Kuzeyde Karayib Denizi'ne bakar ve 3.000 km uzunluğundaki kıyılarında çok sayıda ada vardır.

VENEZUELA'YA İLİŞKİN BİLGİLER
RESMİ ADI: Venezuela Cumhuriyeti.
YÖNETİM BİÇİMİ: İki meclisli, çok partili federal cumhuriyet.
YÜZÖLÇÜMÜ: 912.050 km2.
NÜFUS (1992): 20.184.000.
BAŞKENT: Caracas.
BAŞLICA KENTLER VE NÜFUSLARI (1990): Caracas (1.290.587), Maracaibo (1.206.726), Valencia (955.005), Barquisimeto (723.587), Maracay (538.616), Petare (531.926).
[coverattach=2]DOĞAL YAPI: Başlıca dört bölgeye ayrılır. Kuzeybatıda, Maracaibo Gölüçevresindeki Maracaibo düzlükleri; Maracaibo Gölü'nün doğusunda ve güneyinde. And Dağları'nın bir uzantısı olan Merida Dağları; ormanlar ve çayırlık ovalar ya da llanos ile Orinoko Irmak havzası ve Orinoko'nun güneyindeki Guyana Yaylası.
BAŞLICA ÜRÜNLER: Kahve, kakao, şeker, tütün, pamuk, mısır, canlı hayvan; petrol, doğal gaz; demir ve çelik, petrokimya ürünleri, altın, elmas, kâğıt, dokuma, giyim.
EĞİTİM: 7-13 yaşları arasında zorunludur.

Batısında Kolombiya, doğusunda Guyana, güneyinde ise Brezilya yer alır.
Venezuela'da yüksek dağlar, tropik yağmur ormanları ve yüzlerce ırmak vardır. Güneyden başlayan büyük Orinoko Irmağı ülkenin ortasından geniş bir eğri çizerek akar. Birçok kolun beslediği Orinoko Irmağı, bataklık bir delta oluşturarak Atlas Okyanusu' na ulaşır. Apure Irmağı'nın kuzeyi ile Orinoko'nun bir bölümü llanos denen çayırlık ovalarla kaplıdır. Bu ovalarda sığır yetiştirilir. Ülkenin güneydoğusunda yer alan, ormanlarla kaplı Guyana Yaylası oldukça az bilinmekledir. Bu yaylada bulunan 979 metre yüksekliğindeki büyük Angel Çağlayanı, Caroni'nin kollarından Carrao Irmağı üzerindedir ve dünyanın en yüksek çağlayanıdır. Ekvatorun hemen kuzeyinde yer almasına karşın, Venezuela'nın bir bölümünü kaplayan yüksek dağlarda hava oldukça serindir. Ülkenin ağaçlık bölgelerinde jaguarlar, pumalar, oselolar, maymunlar ve yılanlar yaşar.
Venezuela bir göçmenler ülkesidir. Halkın çoğunluğu İspanyol, Yerli ve Afrikalı karışımı bir kökenden gelir. Ülkede İtalyan, Portekizli, Alman ve Arap göçmenlerin yanı sıra, kıyı boyunca yerleşmiş Afrika kökenli topluluklar da yaşamaktadır. Bölgenin asıl halkı olan Amerika Yerlileri çok küçük bir azınlık olarak kalmıştır. Halkın büyük bölümü Katolik' tir ve İspanyolca konuşur. Başkent Caracas yaklaşık 900 metre yükseklikte, dağlar üzerinde kurulmuştur. Denizden 10 km uzaklıktaki kent, ülkenin ikinci büyük kenti ve başlıca limanı olan Maracaibo'ya karayolu ile bağlanır. Maracaibo petrol sanayisinin merkezidir.
Tarım ve Sanayi
Venezuela'da nüfusun yaklaşık beşte biri tarımla uğraşır. Ülkede mısır, pirinç, kahve, kakao, tütün, susam ve meyve üretiminden başka, dar kıyı ovalarında pamuk ile şekerkamışı yetiştirilir. Ülkenin asıl zenginlik kaynağı petroldür. Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olan Venezuela'nın petrol yatakları kuzeybatıda, Maracaibo Gölü'nün'kıyıla-nndadır. Ülkede altın, elmas, kömür ve tuzun yanı sıra zengin demir yatakları da vardır.
Bir demir cevheri yatağı olan Bolîvar Tepesi (Cerro Bolîvar) Orinoko Irmağı'nın yakınındaki yaylalardadır. Belli başlı sanayi dalları petrokimya ürünleri, demir ve çelik, kâğıt, dokuma, giyim, motorlu taşıtlar, çimento ve alüminyumdur. Bira, sigara, çikolata, ayakkabı gibi mallar ülke içinde üretilirse de, ülkenin gereksinimini karşılayacak sanayi ürünlerinin çoğu yurtdışından satın alınmaktadır. Ülke içindeki demiryolları oldukça yetersizdir ve Venezuela'yı komşu ülkelere bağlayacak bir demiryolu ağı yoktur. Demiryollarıyla karayollarının çoğu kıyı boyunca dizilmiş kentlerin çevresindedir. Ulaşım Orinoko Irmağı ile kollarında, teknelerle sağlanır.
Orinoko Irmağı üzerinde bir liman kenti olan Ciudad Bolîvar iç kesimlerin büyük bölümünün başlıca ticaret merkezidir. Ciudad Bolîvar'da Orinoko Irmağı ile Maracaibo Gölü'nün ağzında kurulan köprüler ülkede ulaşım ve iletişimi önemli ölçüde geliştirmiştir.
Tarih
Kristof Kolomb 1498'de, Yenidünya'ya üçüncü yolculuğu sırasında, bugün Venezuela olarak bilinen kıyıyı keşfetti. Bundan bir yıl sonra da Alonso de Ojeda, Orinoko Irmağı' nın Atlas Okyanusu'na döküldüğü bölgeye
geldi. Bataklık alanda kazıklar üzerine kurulmuş olan Yerli köyleri Venedik'i anımsatıyordu. Bu nedenle bölgeye "Küçük Venedik" anlamında Venezuela adı verildi. 16. yüzyılın ikinci yansında İspanyollar bu bölgeyi sömürgeleştirmeye başladı. Onları 17. ve 18. yüzyıllarda Katolik misyonerler izledi. Sömürgecilerin en varlıklı kesimini Avrupalı göçmenlerin soyundan gelen Kreoller oluşturuyordu. 1797'de bir grup Venezuelalı Kreol bağımsız bir cumhuriyet kurmak için ayaklandı. Böylece Venezuela Güney Amerika'da gelişen bağımsızlık hareketine öncülük etmiş oldu. 1811'de Francisco de Miranda'nın önderliğinde İspanya'dan bağımsızlığını ilan eden Venezuela'nın gerçekten bağımsızlığına kavuşabilmesi için uzun yıllar savaşması gerekti. Yeni Granada'da kurduğu küçük bir orduyla çarpışa çarpışa Caracas'a giren Venezuelalı Simön Bolıvar (bak. Bolîvar, Simön), Güney Amerika'nın tüm kuzeybatısından yavaş yavaş İspanyollar'ı çıkardı. Bolıvar, Ekva-dor, Kolombiya, Venezuela ve Panama'yı Büyük Kolombiya olarak bilinen Kolombiya Cumhuriyeti bayrağı altında birleştirdi. Ama bu devlet daha sonra parçalandı ve Venezuela 1829'da topluluktan ayrılarak bağımsız bir devlet oldu.
Sonraki yıllarda genellikle diktatörler tarafından yönetilen Venezuela'da iç savaşlar yaşandı. Venezuela günümüzde cumhuriyetle yönetilen bir devlettir. Devlet başkanı beş yılda bir yapılan seçimlerle işbaşına gelir. Senato ve Temsilciler Meclisi'nden oluşan iki meclisli bir parlamentosu vardır.
[coverattach=3]Tarihinde sık sık askeri darbeler yaşayan Venezuela 20. yüzyılın ikinci yarısında iktidarın Hıristiyan Demokrat Parti ve sol eğilimli Demokratik Eylem arasında el değiştirdiği görece demokratik bir siyasal düzene geçti. 1974-79 arasındaki başkanlığı sırasında petrol sanayisine dayanarak ekonomik büyümede önemli rol oynayan Demokratik Eylem lideri Carlos Andres Perez Şubat 1989'da ikinci kez başkanlık görevini üstlendi. Ülkenin içinde bulunduğu ağır ekonomik sorunları çözmek için büyük ölçüde teknik uzmanlardan oluşan bir hükümet atadı. Yeni hükümetin reform programının yüksek fiyat artışları getirmesi ülke çapında yaygın protesto gösterilerine yol açtı. Şiddet ve yağmalama olaylarında yüzlerce kişi öldü. Bunun üzerine anayasal haklar askıya alındı ve düzeni sağlamak üzere silahlı kuvvetler göreve çağrıldı. Olaylardan sonra uluslararası kuruluşlar ekonomik programı desteklemek üzere mali yardımda bulundular.
Perez, kendi partisi içinde de gelişen muhalefete karşın, 1990'da sert ekonomik önlemleri ve özelleştirme programını sürdürdü. Körfez Bunalımı'nm ardından petrol fiyatlarının yükselmesi Venezuela'ya büyük yarar sağladı. Yıl sonuna gelindiğinde petrol üretimi yüzde 25 artmış bulunuyordu. 1991'de petrol sanayisinde yeni yatırımlar yapılması kararlaştırıldı.
[coverattach=4]Şubat 1992'de radikal eğilimli subayların bir darbe girişimi başarısızlığa uğratıldı. Hükümet darbe girişiminin ardından tepkileri yumuşatacak bir dizi ekonomik reform planı açıkladı. Kabinede değişiklikler yapıldı. Ama 27 Kasım'da hava kuvvetleri içindeki ayaklanmacı birliklerle solcu gruplar ikinci bir darbe girişiminde bulundular. Başkent Caracas'taki şiddetli çarpışmaların ardından darbe girişimi bastırıldı. Aynı ay yapılan bölge seçimleri iktidardaki Demokratik Eylem'in halk desteğinin zayıfladığını gösterdi.


Kaynak:1 Cilt 18

Nüve Forum
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Venezuela-Tarihi-Ekonomisi-viajes_a_venezuela_1.jpg   Venezuela-Tarihi-Ekonomisi-angelfalls.jpg   Venezuela-Tarihi-Ekonomisi-araguaney_-tabebuia_chrysantha-_venezuela.jpg   Venezuela-Tarihi-Ekonomisi-venezuela.jpg  

Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:07 .