Nüve Forum


Bitki familyaları hakkinda orkide çiçeği ile ilgili bilgiler


(Phalaenopsis) Orkide Bakımı: Bol ışık ister, ama yaz aylarında direk güneş ışığından koruyun. Haftada 1 kez sulayın, saksının dibine tabak koyun. Klorlu su her türlü bitkiye zararlıdır. Bu yüzden musluk

Like Tree3Likes
  • 1 Post By nuvekolik
  • 1 Post By nuvekolik
  • 1 Post By oguzgolcik

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 10.01.08, 17:23
DJ_DeliRock - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yardımcı Doçent
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
Nereden: her yer:))
İletiler: 3.669
Blog Başlıkları: 12
DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart orkide çiçeği

(Phalaenopsis) Orkide Bakımı:


Bol ışık ister, ama yaz aylarında direk güneş ışığından koruyun.
Haftada 1 kez sulayın, saksının dibine tabak koyun. Klorlu su her türlü bitkiye zararlıdır. Bu yüzden musluk suyundan suluyorsanız, suyu en az 1 gün kloru uçması için dinlendirmelisiniz. Kesinlikle çiçeklerine su püskürtmeyin.
Çiçeklerine el sürmeyiniz. Hava akımı bulunan bir ortamda tutmayınız. Bitki 18-22 derece sıcaklıkta yetişmektedir. Bitki; ağaç kabukları, yaprak çürüğü gibi özel bir toprakta yetişmekte olduğundan normal bir toprağa ekmeyin. Biten çiçeği (solan çiçeği), bitkiye zarar vermeden çiçeği taşıyan daldan kesiniz. Bitki 6-9 ay içinde tekrar çiçek açabilir.

Çeşitli kaynaklardan dünyada ki çeşitliğinin 20 bin cıvarında olduğu söylenen
orkidelerden Türkiye değişik üç kaynağa göre;

Flora of Turkey Davis P.H. 1984 ......... 128 çeşide
Tubives veri tabanına göre ................ 107 çeşide
C.A.J Kreutz a göre .......................... 148 çeşide

ev sahipliği yapmaktadır. Orkidelerimiz adlı kitabın yazarı Sn. Prof. Dr. Ekrem Sezik ise
Türkiye orkidelerinin korunması ile ilgili olarak Muğla'da Türkiye Tabiatını Koruma Derneği
tarafından organize edilen toplantıda yaptığı konuşmada 140 orta kuşak orkidenin yarısının
Muğla ve cıvarında yetiştiğini ve ne yazık ki bunlardan çoğunun salep yapılmak için
toplanarak tahrip edildiğini anlatmıştır.

( Prof.Dr. Ekrem Sezik Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesidir, Türkiyenin en güzel
bitkileri kitabının hazırlayıcısı Erdoğan Tekin metalurji mühendisidir. Peki bu işle uğraşması ve
bilimsel araştırma yapması gereken konunun uzmanları nerededir ? )

Konuyu polemiğe götürmemek için ana konuya dönersek memleketimizde her üç kaynakta ortak
olarak gösterilenler ve gösterilmeyenler alt alta konulduğunda 153 çeşit orkide sayısına ulaşılmaktadır.
Büyük olasılıkla eğer üniversitelerimiz önemli işlerinden vakit bularak daha geniş araştırma yaparlarsa
başka çeşitlere de ulaşılması memleketimizin tabiatının çeşitliliği nedeniyle şaşırtıcı olmayacaktır.


kütüphane
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
orkide çiçeði-orkide1.jpg  
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları

Konu loli tarafından (03.04.08 saat 10:04 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 10.01.08, 17:26
DJ_DeliRock - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yardımcı Doçent
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
Nereden: her yer:))
İletiler: 3.669
Blog Başlıkları: 12
DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: orkide çiçeği


ORKİDE

Phalaenopsis; Orchidaceae (800'ün üzerinde cins, 20.000- 35.000 tür'e sahip) familyasının, Vandoideae (300'den fazla cins, 5.000'in üzerinde tür'e sahip) alt familyasının, Vandeae (130 cins, 1.700 den fazla tür'e sahip) takımına aittir. Phalaenopsis'in anavatanı Güneydoğu Asya, Himalayalar, Avustralya'nın kuzeyi, Pollile ve Palawan adalarıdır. Phalaenopsis'ler ismini Yunanca'dan alır. Phalaina=Pervane, Opsis=gibi, benzer anlamına gelir ve Pervane Orkideleri olarak da adlandırılırlar. Büyük çoğunluğu Anthurium' lar gibi epiphytic (ağaçlar üzerinde asalak olmadan yaşayan) gölge bitkileridir. Bazıları da lithophytes (kayalar ve taşlar üzerinde yaşayan) bitkilerdir. Phalaenopsis'ler tek gövde üzerinde büyüyen (Monopodial) bitkilerdir ve %38'i hibrittir.
Son yıllarda Dünya da önemi giderek artmış, üretim ve ticaret hacmi büyümüştür. 2003 yılında Dünya'nın en büyük çiçek mezatlarından olan Hollanda Aalsmeer çiçek mezatında (VBA), Phalaenopsis 42 milyon Euro'luk satış değeri ile Gül, Krizantem, Lale, ve Lilium'dan sonra beşinci sırada yer almış ve bir önceki yıla göre %34 oranında büyümüştür(Dam vd., 2006). 2000 yılı verilerine göre dünya kesme ve saksı orkide ticareti 150 milyon doları aşmıştır. Bu miktarın 128 milyon dolarlık kısmını kesme orkideler oluşturmaktadır. Asya kıtası dünya ticaretinin en büyük kısmını elinde tutmaktadır. Tayland çoğunluğunu Japonya'ya olmak üzere 50 milyon dolarlık kesme, 4 milyon dolarlık saksı orkide ihraç etmektedir. Tayland 2240 ha'lık üretim alanına sahip dünyanın en büyük orkide ihracatçı ülkesidir.
Anthurium ve Phalaenopsis'ler ülkemiz koşullarında düzenli donatılmış, ısıtma ve serinletmesi iyi olan seralarda yetiştirilebilir. Üretimlerinin yeterince bilinmemesi, ilk tesis ve ısıtma maliyetlerinin yüksek oluşu ve çiçeklerinin yeterince tanınmaması, bu bitkilerin üretim alanlarının çok sınırlı kalmasına neden olmuştur.
SICAKLIK, IŞIK VE NEM İSTEKLERİ
Orkideler (Phalaenopsis) de Anthurium'lar gibi tropik iklim bitkileridir. Sera içi sıcaklığının 15oC'ın altına düşürülmediği, 34oC'ında üzerine çıkarılmadığı seralarda yetiştirilebilir. Vegatatif ve genaratif safhalarında farklı sıcaklık istekleri vardır.En uygun gelişme dönemi sıcaklığı 26-27OC, çiçeklenme dönemi sıcaklığı ise 19-21OC dır. Bitkilerin geçici olarak 4-8 hafta 18-20OC sıcaklıkta tutulmaları daha fazla çiçekli dal oluşmasını teşvik eder. Hollanda da daha ziyade saksılarda yetiştiriciliği yapılan Phalaenopsis'ler, gelişme ve çiçeklenme dönemlerine göre hareketli sistemlerle, kontrollü koşullarda sıcaklık istekleri karşılanarak azami çiçek verimi alınır. Phalaenopsis orkideleri gölge bitkileridir. Tropik bölgelerde %85-90 gölgeleme sağlayan perdeler önerilir. % 65 oranında gölgeleme sağlayan, birisi sabit diğeri hareketli çift perde kullanımı da önerilmektedir. Hareketli perde çok güneşli günlerde ve ışık şiddeti'nin yoğun olduğu gün ortalarında kapatılarak yapraklarda meydana gelebilecek güneş zararlanmalarına engel olunur. Vegetatif gelişme döneminde 5.000-8.000 lux, çiçeklenme döneminde ise 8.000-15.000 lux ışık şiddetine ihtiyaç duyarlar. Ek aydınlatma bitki gelişimini ve çiçeklenmeyi arttırır. Günlük 12-14 saati tamamlayacak ek aydınlatma önerilir. En az 8 saat karanlık periyot CO2 absorbsiyonu için gereklidir(Anonim, 2004).Phalaenopsis orkideleri düşük nemden fazla etkilenmezler ancak çok düşük nem de istenmez. % 60-80 oranında sera içi nemi uygundur. Yüksek nem yüksek sıcaklıkla birlikte fungal ve bakteriyel hastalık riskini arttırır.
YETİŞTİRME SİSTEMLERİ, ORTAMLARI (SUBSTRAT) VE DİKİM
Gerek kesme çiçek yetiştiriciliği olarak ve gerekse saksı bitkisi olarak yetiştiriciliği yapılan Phalaenopsis orkideleri genel olarak saksıda yetiştirilirler. Gelişme dönemlerine göre farklı büyüklükte saksılar kullanılır. Phalaenopsis orkideleri de Anthurium'lar gibi havai köklere sahip epifitic bitkilerdir. Bu nedenle geçirgenliği iyi, iri partiküllü ve porozitesi yüksek yetiştirme ortamlarında yetiştirilirler. Anthurium'un yetiştirildiği ortamlar Phalaenopsis için de uygundur. Hollanda da daha ziyade ağaç kabuğu (12-16 mm) ve iri lifli torf (2-3 kg/m3) karışımında yetiştirilir. Büyük saksılarda (14-24cm) daha büyük parçalı ağaç kabukları (14-24mm), Volkanik tüf ve kil parçaları karışımları önerilir.
Kesme Phalaenopsis orkide yetiştiriciliği iki gelişme safhasından oluşur; 1.Büyütme, geliştirme (Vegetatif safha), 2.Çiçeklenme (Generatif safha). Kesme Phalaenopsis orkide yetiştiriciliğinde genellikle saksı kültürü yapılır. İlk safhada doku kültüründen gelen bitkiler 10-12 cm çapında küçük saksılara dikilirler. Bitkiler, 27-32 hafta arasında gelişirler ve 4-5 büyük yaprağa ulaşınca çiçeklenme safhası öncesi 15-17 cm çapındaki daha büyük saksılara aktarılırlar. 10-12 hafta sonra da saksılar seradaki yerlerine yerleştirilerek 5 yıl süreyle çiçek hasat edilebilir. Gelişme safhasında m2'ye 64-80, çiçeklenme safhasında ise m2'ye 20 bitki gelecek şekilde saksılar yerleştirilir.
BİTKİ BESLEME
Phalaenopsis yetiştiriciliğinde de bitkilerin beslenmesinde Anthurium da olduğu gibi pH ve EC çok önemlidir. Bitki besin solüsyonu pH'sının 5,2-6,2 arasında, EC'sinin ise 0,8-1,2 mS/cm arasında olmasını ister. Hazır kompoze gübreler veya ayrı ayrı gübrelerin karışımı ile hazırlanmış stok gübrelerden kullanılarak da bitkilerin beslenmesi sağlanabilir. Besin solüsyonu hazırlığında sulama suyunun kalitesi ve solüsyon hazırlığındaki diğer faktörlere Anthurium da olduğu gibi dikkat edilmelidir. Phalaenopsis için uygun bitki besin maddeleri kompozisyonu; NH4+:17 mg/l, NO-3: 98 mg/l, K+: 135 mg/l, Ca++: 53 mg/l, S: 13 mg/l, P-: 47 mg/l, Fe++: 0.90 mg/l, Mn++: 0.18 mg/l, B: 0.11 mg/l, Mg++: 10 mg/l, Zn++: 0.12 mg/l, Cu++: 0.13 mg/l, Mo: 0.01 mg/l.
Phalaenopsis'ler CAM (Crassulacean Acid Metabolism) bitkilerdir. Diğer birçok bitki türünün tersine geceleri CO2 absorbe ederler. İlave CO2 gübrelemesine gerek yoktur.
HASAT
Sera koşullarına göre yılda bir veya iki defa çiçek kesilebilir. Kesme çiçek Phalaenopsis orkidelerinde en uygun hasat zamanı en uçtaki çiçek tomurcuğunun gelişimini durdurduğu zamandır. Hasat zamanı Anthurium'a göre daha esnektir. Hasat çok geciktiği takdirde en alttaki ilk açan çiçekler solarak dökülür. Çiçek verimi çeşide göre değişir. Genel olarak m2'den 30-50 adet çiçek hasat edilir.
HASTALIK VE ZARARLILARI
Bakteriyel Hastalıklar
Pseudomonas cattleyae: Bakteriyel yanıklıktaki hususlara dikkat edilmelidir.
Fungal Hastalıklar
Fusarium spp: Mücadelesinde Benomyl, Carbendazim, Prochloraz ve Thiophanete-methyl içerikli fungusitler kullanılır.
Botrytis: Mücadelesinde uygun fungusitler kullanılır
Bitki bitleri, Kırmızı Örümcekler, Tripsler, Yeşil Kurtlar ve salyangozlar görülebilecek zararlılardır. Bunlara karşı insektisitler kullanılmalıdır.
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları

Konu nuvekolik tarafından (10.01.08 saat 17:34 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 10.01.08, 17:34
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: orkide çiçeği

ORCİDACEAE FAMİLYASI(ORKİDELER);
Dünya genelinde yaklaşık 25000 civarında orkide türü vardır ve büyük çoğunluğu Nemli ve tropik bölgelerde yaşar.yurdumuzda kesin tür tespiti yapılmamakla birlikte 150civarında orkide türünün olduğu tahmin ediliyor ve bunların çoğunluğu da endemik tür .
Orkide familyası kalabalık bir gurup . Tropiklerde yaşayan türleri genelde çiçeklerinin güzelliğinden dolayı çiçekçilerin baş tacıdır.yurdumuzda yaşayan orkide türlerinden bir kısmına
salep otu denir,bunların köklerinden toplanan salep dondurma ve sıcak içecek olarak kullanılır.
Tokat yöresinde orkidelerle ilgili ayrıntılı çalışma yapılmamış olmakla beraber orkideler açısından zengin bir yöredir.
Orkideler güzel çiçekleri ile böcekler aracılığı ile eşeyli üreme yaparak üremelerine rağmen
büyük ölçüde kök yada yumruları ile eşeysiz üreyebilirler.bitki besin olarak oluşturduğu salep i
Köklerinde depo ederler, bu nedenle her salep toplanışı doğadan bunların yok oluşuna neden olur.
Özellikle Niksar gibi bazı ilçelerde bahar aylarında çok yoğun salep toplanmaktadır bu şekilde
Bilinç Siz toplamalar adeta yağmalama şeklinde olmakta buda her yıl salep üretiminin düşmesine neden olmaktadır. Niksar da gezim sırasında bilgi almak için sorduğumda geç kaldığımı ve arazide Salebin kalmadığını söylediler.
Orkideler mayıs sonundan itibaren temmuz sonlarına kadar kırlarda görülebilir,salep olarak bilinen türleri dışında genelde diğerleri tanınmıyor. Nemi ve sıcağı çok severler bu yüzden doğrudan rüzgar almayan , nemli vadiler orkidelerce zengindir.Tokat yöresinde en fazla orkide çeşitliliğine rastladığım yerler Turhal ın Çivril köyü ve Niksar vadisi gelmektedir. Bu yöreler yukarıda bahsettiğim özelliklerden dolayı Orkide açısından çok elverişlidir. Çivril deki gezilerim sırasında Çivrilli, eski öğrencim Kenan ın çok yardımını gördüm. Arazi aramaları sırasında yaklaşık 20 farklı Orkide türüne rastladım, yörede en az 50 çeşit tür olduğunu tahmin ediyorum. Bir kısmının fotoğrafını yayınlıyorum.

alıntı
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 10.01.08, 17:37
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: orkide çiçeği

Orkide ÇİÇEĞİ
Orkide bir çenekli bitkilerin salepgiller (Orchidaceae) ailesinden olan bitkilere verilen addır. Orkideler günümüzde, güllerin ve lalelerin yerini alan ***8216;lüks çiçekler***8217; olarak kabul edilirler. Bu çiçeklerin görkemli taç bölümleri e değerli kesimleridir. Dayanıksız ve yalnızca sıcak seralarda yetiştirilebilir egzotik kökenli bitki olmaları değerlerini daha da arttırır. Bununla birlikte, orkideler ovalık bölgelerden dağlara kadar her yerde yetişirler. Avrupa***8217; da yetişen türleri çoğunlukla çok güzeldir, ama çok seyrek olarak büyük çiçeklidirler. Orkideler, bitkibilimcileri güzellikleriyle değil, çok fazla evrim geçirmiş düzeyleriyle ilgilendirirler. Kuşkusuz, orkideler, yumurtalıkları alt durumlu olan, örnek olarak süsen bitkisinin alınabileceği zambakgillerden (Liliaceae) çıkmışlardır. Bununla birlikte, son derece değişmiş olan çiçekleri düzgün değil, ama yukarıdan aşağıya yada sağdan sola uzanmış olarak ***8216;bir bakışımlı***8217; dırlar ve taç yapraklarından biri (labellum = dudak) öbürlerinden çok farklı hale gelmiştir. Aynı zamanda, çiçekteki eşeysel öğeler kuvvetli bir evrimin etkisinde kalmışlardır. Çiçekte yalnızca iki (yada bir tek) erkekorgan kalmıştır. Erkekorganların hepsi dişiorganın boyuncuk bölümüyle kaynaşarak çiçeğin ortasında çok iyi görülen bir çeşit sütun oluştururlar. Bu değişiklikler çiçekler tarafından özellikle kendine çekilen böceklerle yapılan tozlaşmaya bağlıdır. Çiçektozu yığınları dişiorganın yüzeyi altına yerleşirler, buda çiçeğin kendi kendini döllemesini genellikle olanaksız hale getirir. Ama labellum üstüne konan böcek, bitkinin geliştirdiği yapışkan yüzeyler sayesinde, bu çiçektozu yığınlarının bitkinin başı üstünde toplanmasını sağlar. Böceğin başka bir çiçeğe konmasıyla çiçektozları dişiorganın tepecik bölümünün yüzeyine değerler ve böylece çapraz tozlaşmayı yani bitkilerin birbirini döllemesini sağlar. Orkidelerin bir başka dikkate değer özelliği, embriyoların gelişmesidir. Yumurtacıklar, ancak tozlaşmadan sonra gelişirler. Bu durumda çiçek bozulduğundan bahçecilikte açılmış durumdaki çiçekleri uzun süre saklamak için erkekorganlar kesilerek dölleme engellenir. Döllenmeden sonra, çok az farklılaşma gösteren, çok dayanıksız olan ve uzun süre çimlenme yeteneği olmadığı kabul edilen bir embriyo gelişir. Bu yüzyılın başında Noél Bernard embriyonun, çimlenmesi için özel bir mantarla kaplanması gerektiğini ortaya koydu. Daha sonra, embriyolar, mantar olmaksızın çimlendirilebildiler. Ama bunun için mantarın besleyici etkisini kanıtlayan, şeker bakımından zenginleştirilmiş bir ortam kullanıldı. Bu buluşlar, niteliklerini korumak üzere yaşatkan üremeyle elde edilen melezlerin çoğaltılabilmesine olanak sağladı. Yeni bitki doku kültürü yöntemleri daha geniş olanakların kullanılabileceğini düşündürmektedir. Orkidelerin yumruları çoğunlukla besin olarak kullanılır. Ama bu oranda yalnızca vanilyanın (Vanilla planifolia) bir değeri vardır; meyvesi mayalandırma yapıldıktan sonra kullanılır. Amerika kökenli olan vanilya bütün sıcak ülkelerde yetiştirilir. Tozlaşmayı sağlayan böceğin yokluğu, tozlaşmanın elle yapılmasını zorunlu hale getirir. Çünkü bitkinin olgunlaşması için döllenme zorunludur.
değerlendirilmiştir. Günümüzdeyse hiçbir özel etkisi olmadığı ortaya çıkmıştır.alıntı
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 04.04.08, 10:23
oguzgolcik - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: istanbul
İletiler: 2.559
Blog Başlıkları: 5
oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: orkide çiçeği

merhaba...


bilgilendirmelerinize
teşekkürler efendim.

oğuz gölçik yazar...
__________________
Oğuz Gölcik Yazıları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çiçeği, orkide

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 07:40 .