Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Enerji > Nükleer santrallar da buhar nükleer tepkimelerden çıkan ısıyla oluşturulur

Enerji hakkinda Nükleer santrallar da buhar nükleer tepkimelerden çıkan ısıyla oluşturulur ile ilgili bilgiler


Nükleer santrallar: Nükleer santrallarda buhar, nükleer tepkimelerden çıkan ısıyla oluşturulur. Buhar, tıpkı santrallarda olduğu gibi, türbinden ve yoğuşturucudan geçer. Ne var ki, nükleer reaktörlerin bakımı, RADYOAKTİFLİK nedeniyle daha karmaşıktır. Bu

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 30.12.07, 20:21
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Nükleer santrallar da buhar nükleer tepkimelerden çıkan ısıyla oluşturulur

Nükleer santrallar:

Nükleer santrallarda buhar, nükleer tepkimelerden çıkan ısıyla oluşturulur. Buhar, tıpkı santrallarda olduğu gibi, türbinden ve yoğuşturucudan geçer. Ne var ki, nükleer reaktörlerin bakımı, RADYOAKTİFLİK nedeniyle daha karmaşıktır. Bu yüzden, kazan korozyonunu en aza indirmek ve suyun niteliğini denetlemek, daha büyük önem kazanır.

İki tür reaktör vardır:

Gazla soğuyan; suyla soğuyan. Gazla soğuyan reaktörler, Magnoz reaktörlerini, gaz soğutmalı reaktörleri ve yüksek sıcaklık reaktörlerini kapsar Gazla soğuyan reaktörler ve yüksek sıcaklık reaktörleri, çağdaş türbinler için uygun sıcaklıkta buhar üretir ve yüksek çevrim verimleri sağlar.

Reaktör çekirdeği ve kazanlar, öngerilimli betondan bir bölüme yerleştirilir. Nükleer tepkime sırasında oluşan ısı, sıkıştırılmış gazla soğutulur; sonra bu gaz, kazanlara pompalanır. Kazanlar üç bölümlüdür: Ön ısıtıcı; buharlaştırıcı; aşırı ısıtıcı. Yalnız, sıradan Nükleer santrallarda buhar, nükleer tepkimelerden çıkan ısıyla oluşturulur.bölümlerinde yeralır. Söz konusu düzenleme, reaktör-, den giriş ve çıkışları azaltmak için yapılmıştır. Suyla soğuyan reaktörler, kaynar su, basınçlı su, CANDU ve buhar üreten ağırsu reaktörleridir. Reaktörde oluşacak buhar çok NÖTRON soğurup tepkimeyi söndüreceğinden, suyun kaynamaması gerekir. Kaynamayı önlemek için, su belirli bir basınç altında tutulur. Çelik basınç odası, 30 santimetrelik duvar kalınlığına karşın, aşırı basınca dayanamaz. Bu yüzden, basınç ve buhar sıcaklığı düşük tutulur.
Nükleer santrallarda türbin biçimi, öteki santral-ların türbinlerinden farklıdır. Daha büyük hacimler 7 de daha az kızgın buhar kullanıldığından, bu türbinlerin rotorları ve gövdeleri daha büyüktür. Dönen bölümlerde oluşacak yüksek gerilimlerden ötürü, yarı eşzaman hızlı, dört kutuplu alternatörler kullanılır. Çevrim verimi, gazla soğutulan reaktörlerinkinden düşüktür; ama yapımı daha ucuzdur.
Nükleer santralların yapımı, öteki şantrallardan pahalıdır; ama işletme harcamaları ötekilerin yarısından azdır. Bu kazanç, yakıt harcamalarından kaynaklanır. Bir ton Magnox yakıtı, 15 000 ton kömür kadar, gaz soğutmalı reaktörlerin ve basınçlı su reaktörlerin yakıtıysa, daha da çok enerji sağlar.
Bir güvenlik önlemi olarak, ilk nükleer santrallar, yerleşme bölgelerinden oldukça uzağa kuruldu. Soğutma suyu sağlamanın kolaylığı, deniz kıyılarının yeğlenmesine neden oluyordu. Santralın uzakta olması yakıtın taşınmasında sorun yaratmıyordu; çünkü, 660 MW'lık gaz soğutmalı bir reaktörün bir kamyonluk yakıtı, 750 kömür treninin yerini tutuyordu. Ancak, teknolojinin ilerlemesi, özellikle basınç odalarının öngerilmeli betondan yapılması, nükleer santralları ıssız bölgelere kurma zorunluğunu ortadan kaldırdı. Günümüzde enerji gereksiniminin yüksek olduğu yerlere kurulan nükleer santrallar, ana yükü sağlarlar; ama istenirse, yüksek yük de verebilirler.

kaynak 4
3.cilt / s.686
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#

Konu remşit tarafından (30.12.07 saat 20:27 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
buhar, çıkan, nükleer, oluşturulur, santrallar, tepkimelerden, ısıyla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:55 .