Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Enerji > Elektrik akımı bilimi -akım, iletken adı verilen bir ortamdan geçen elektron hareketi

Enerji hakkinda Elektrik akımı bilimi -akım, iletken adı verilen bir ortamdan geçen elektron hareketi ile ilgili bilgiler


Elektrik alanında akım, iletken adı verilen bir ortamdan geçen elektron (ya da iyon) hareketidir . Söz konusu hareket, belirgin niteliğini, bir büyüklükle gösterilen şiddetinden alır; bu büyüklük, sabit bir akım

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 13.01.08, 22:29
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Elektrik akımı bilimi -akım, iletken adı verilen bir ortamdan geçen elektron hareketi

Elektrik alanında akım, iletken adı verilen bir ortamdan geçen elektron (ya da iyon) hareketidir.

Söz konusu hareket, belirgin niteliğini, bir büyüklükle gösterilen şiddetinden alır; bu büyüklük, sabit bir akım söz konusu olduğunda, bir devrenin enine kesitinden bir saniyede geçen elektrik miktarını karşılar.
Elektrik akımı bilimi, 1800 yılında Volta'nın pili bulmasıyla başladı. 1827'de Ohm, bir pilin elektromotor gücü ile bu pilin bir devrede ürettiği akım şiddeti arasındaki bağıntıyı ortaya koydu (Ohm yasası).
Sonra Kirchhoff, dallanmaya uğrayan bir akımın dallar arasındaki dağılımını açıkladı. 1841 yılında joule, elektrik akımının doğurduğu olayları ve devrelerde açığa çıkardığı ısıyı inceledi (joule yasası).
1859'da Plante, akümülatörleri buldu; Arrhenius da, elektroliz kuramı olarak iyonların çözünmesi varsayımını ortaya attı (1887). Kısa süre sonra fotoelektrik etkinin bulunmasıyla, gazlar içindeki akım boşalımının ve X ışınlarının incelenmesiyle, 1895 yılında Becquerel ve Curie'nin radyoaktifliği bulmalarıyla, yeni bir çağa,elektron çağına girildi. 1895'te Lorentz,elektronlarla (Stoney'in 1891'de tasarladığı cisimcikler) ilgili bir kuram ortaya attı.
Gene aynı yıl Perrin, bir gaz tübünde elektrik boşalımı sırasında, katottan yayılan ışınların eksi elektrik yükü taşıdığını gösterdi. 1897'de Thomson, elektrik ya da magnetik alanın saptırdığı maddesel cisimciklerin söz konusu olduğunu belirtti;
Bu cisimcikler Thomson'un "elektronlar" adını verdiği taneciklerdir:
Elektrik akımı işte bu elektronların dolaşımından kaynaklanır.
Elektrikte, maddeler içinde indük-lenmiş akımlardan oluşan Foucault akımlarından da söz edilir.
Gerçekten, bir metal kütle bir magnetik indükleme alanı içinde hareket ederse, akı, metalin çeşitli bölümlerinde sürekli olarak değişir; böylece ortaya çıkan indüklenmiş akım, kendisini doğuran harekete, yani metal kütlesinin hareketine karşı koyar. Foucault akımları, makinelerde frenleme ve ısınma yüzünden bir enerji yitimine yol açar.
Bu akımlar silisyumlu saç yapraklarıyla azaltılır. Buna karşılık, frenlemede bazen bu akımlardan yararlanılır (elektrik sayaçlarının disklerini frenlemede; hareketli kadrolu ölçü aygıtlarını sönümlemede; bazı kamyonların fren düzeninde; vb.) ayrıca,çok güçlü ısı açığa çıkarmak için, özellikle indükleme fırınlarında, yüksek frekanslı indük-lenmiş akıma başvurulur ve metal parçalarının erimesi sağlanır.

Elektronikte doyma akımları adı verilen bir akım türü vardır; bu ad, katottan çıkan bütün elektronlar anoda ulaştığında, sözgelimi bir diyot lambasının verdiği akımı belirtir. Ne var ki, katot, bir tungsten filaman yerine bir metal oksitten oluşursa, uygulamada doyma olayı ortaya çıkmaz. Termodinamikte incelenen konveksiyon akımJarıysa, düzensiz sıcaklıkta akışkanlar içinde doğar, akışkanın özgül kütlesinin, sıcaklığının etkisiyle değişmesinden kaynaklanırlar:
Sıcak dolayısıyle yoğunluğu düşük akışkan yükselirken, üstteki daha soğuk ve daha yoğun akışkan alçalır. Sözgelimi, bir ısı kaynağı bulunan bir odadaki hava, özellikle konveksiyonla ısınır; deniz akıntıları ve rüzgârlar da,konveksiyon akımlarıdır.


kaynak 3
1.cilt / s.70
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#

Konu remşit tarafından (13.01.08 saat 22:41 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
-akım, adı, akımı, bilimi, elektrik, elektron, geçen, hareketi, iletken, ortamdan, verilen

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:57 .