Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Biyoloji > Anatomi > Bitki Anatomisi - Phytonomy > Bitkilere verilen ilk ad - Cins ve Tür - Linnaeus sistemi

Bitki Anatomisi - Phytonomy hakkinda Bitkilere verilen ilk ad - Cins ve Tür - Linnaeus sistemi ile ilgili bilgiler


Bitkilere verilen ilk ad, cinsini belirler ve günümüzde büyük harfle yazılarak ayırt edilir. İkinci ad, bitkinin türünü belirler ve küçük harfle yazılır. Linnaeus sistemine göre, soğan gibi kökü olan türdeki

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 03.10.08, 11:38
Yardımcı Doçent
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
İletiler: 4.173
SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Bitkilere verilen ilk ad - Cins ve Tür - Linnaeus sistemi

Bitkilere verilen ilk ad, cinsini belirler ve günümüzde büyük harfle yazılarak ayırt edilir. İkinci ad, bitkinin türünü belirler ve küçük harfle yazılır.
Linnaeus sistemine göre, soğan gibi kökü olan türdeki düğünçiçeğinin Latin dilindeki adı, Ranunculus bulbosus olarak bilinir. Burada Ranunculus sözcüğü düğünçiçeği kar-şılığındadır. Bulbosus ise soğan gibi kök veren türü belirler, isveçli bili-madamı hiç kuşkusuz yeryüzündeki tüm bitkileri adjandıramamıştı. Günümüzde, bitkinin Latince adının arkasından bilimadamının adının yazılması gelenekleştirilmiştir. Örneğin, yukarıda adı verilen çiçek, Ranunculus bulbosus Linnaeus olarak yazılır. Ama Linne'nin ünü öylesine yaygındır ki, kısaca "Linn" ya da yalnızca "L" harfinin eklenmesi yeterlidir.
Linne, bazı bitkileri yanlış cinslere yerleştirerek yanlışlıklar da yapmıştı. Bu örneklerde, kendi adı parantez içine alınarak, daha sonra doğru sınıflandırmayı bulan kişinin adı eklenir. Linne, sarı nilüfer çiçeğine Nymphaea lutea adını vermişti. Smith adında bir başka bilimada-mı, aynı bitkiyi Nuphar cinsi içinde sınıflandırdı. Buna göre, sarı nilüfer çiçeğinin Latince adı Nuphar lutea (L) Smith olarak yazılır. Böylelikle, -bir bitkinin Latince adının yazılışında tümüyle sınıflandırma öyküsü anlatılmış olmaktadır.
Linne'nin çalışmaları her ne kadar daha önceki bilimadamlarının bilgilerine dayanırsa da, katkıları değer biçilmez niteliktedir. Bitkilerin sınıflandırılması, bazı düzeltmeler ve eklemelere karşın geniş çapta Linne'nin izinde gelişmiştir. Yerel bitki adlandırılmalarının getirdiği karışıklığı önleyen bu sınıflandırma, dünya çapında kabul edilmiştir. Lin-ne'den bu yana mikroskobun gelişmiş modelleri ve ileri laboratuvar çalışmaları, bitki dünyasıyla ilgili pek çok bilgi edinmemizi sağlamıştır. Yeryüzünün uzak köşelerine ulaşan keşif çalışmalarıyla yepyeni türler bulunmuştur. Günümüzde artık bitkiler biçim ve yapılarına göre, çok daha doğru sınıflandırmalara sokulmaktadır. Yeryüzünde ilk göründük leri tarihten ilk oluşum kaynaklarına kadar tüm özellikleri bu sınıflandırmaların kapsamı içine alınabilmektedir.

kaynak 11
syf;187

__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bitkilere, cins, ilk, linnaeus, sistemi, tür, verilen

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:54 .