Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Biyoloji > Anatomi > Bitki Anatomisi - Phytonomy > Başlıca Bitki Grupları - Algi - Fongüs - Liken - Briofit

Bitki Anatomisi - Phytonomy hakkinda Başlıca Bitki Grupları - Algi - Fongüs - Liken - Briofit ile ilgili bilgiler


Bugün bitkiler dört ana grupta incelenir. Talbitkiler grubu içinde denizyosunu (algi), mantar fidanı (fongüs), mantar ve yosunun ortak yaşamından oluşan aşağı bitki türü (liken) bakkteriler yer alır. Briofit grubu içinde

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 03.10.08, 11:42
Yardımcı Doçent
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
İletiler: 4.173
SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Başlıca Bitki Grupları - Algi - Fongüs - Liken - Briofit

Bugün bitkiler dört ana grupta incelenir. Talbitkiler grubu içinde denizyosunu (algi), mantar fidanı (fongüs), mantar ve yosunun ortak yaşamından oluşan aşağı bitki türü (liken) bakkteriler yer alır. Briofit grubu içinde bataklık yosunu ve yapraklı kara yosunlardan ciğerotu sayılabilir.

Pteridofit grubunda eğreltioğtu ve bu türden fidanlar bulunur. Spermatofit ya da tohumlu bitkiler grubu iki alt gruba ayrılır. Çıplak tohumlu gimnosperm alt grubuna çam kozalağı örnek verilebilir. Tohumları bir zar ile kaplı ya da perikarp denilen bir meyva örtüsü içinde olan angiosperm alt grubu içine daha çok çiçekli bitkiler girer. Bu dört ana grup bitkinin başlıca farkları, önümüzdeki üç bölümde ayrı ayrı anlatılacaktır.
Doğabiliminde bölümlemeler kendi içinde kollara ayrılabilir. Bu kümelenme, sırasıyla sınıf ile başlayarak takım, familya, cins, türve çeşitten geçer. Her küme kendi içinde bölümlere ayrılabilir demiştik. Familya kendi içinde kollara bölünür, bunlar da ayrıca takımlara ayrılır.! Bundan sonra belirlenen cins, bitkilerin ilk adı olarak kullanılır. Geniş bir cins, yine kendi içinde alt cinslere ayrılır. Cinslerden türlere geçilir ve bitkilerin ikinci adı böylece belirlenir.
Buna göre hepimizin bildiği papatya, ikiçenekli sınıfından olup tohum kısmı iki zarfa ayrılır. Dikotile don denilen bu sınıftan başka, monokotiledon adıyla bilinen tekçenekliler vardır. Linnaeus sistemine göre, botanik dilinde yazılışı Bellis perennis olarak bilinir. Buna göre, bitkilerin adlandırılması, tanımlama dışında evrime dayalı olup soy ilişkilerini de yansıtır.

kaynak 11
syf;187

__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
algi, başlıca, bitki, briofit, fongüs, grupları, liken

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:35 .