Nüve Forum


Bitki Anatomisi - Phytonomy hakkinda Fongus ve Likenler - kurt mantarı ile ilgili bilgiler


Bakteriler gibi fongüs türü de, diğer bitkilerden geçinerek çürümüş I organik maddeleriyle beslenir. Eski çağlarda kara parçalarının büyük bir kısmını kaplayan ormanlar uygar ül­kelerde insanoğlu tarafından düze­ne sokulmuş ya da

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 08.10.08, 22:11
Meraklı
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 182
ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!
Standart Fongus ve Likenler - kurt mantarı

Bakteriler gibi fongüs türü de, diğer bitkilerden geçinerek çürümüş I organik maddeleriyle beslenir. Eski çağlarda kara parçalarının büyük bir kısmını kaplayan ormanlar uygar ül­kelerde insanoğlu tarafından düze­ne sokulmuş ya da daha elverişli bi­çimde yararlı hale getirilmiştir. Bal­ta girmemiş ormanlarda içice geç­miş ağaçlarla bitki ve hayvan türle­ri, yaşayabilmek için fotosentez iş­lemini bile gerçekleştiremez. Öyle ki, bir parça ışık bile göremeyen bit­kilerin ölüp gittiği görülür. Ağaçla­rın altta kalan dalları çürür. Bir kıs­mı yıldırımlarla ya da sert rüzgârlar­la devrilir, hayvanlar tarafından kök­leri sökülerek ölür. Her bitki belli bir yaşam sürecini doldurarak ölür. Or­manlarda daha önce yetişen bitkile­rin kalıntıları ve dökülen yaprakların çökeltileriyle biriken tabakalarda bakteri ve fongüslere elverişli bir or­tam oluşur. Fongüsler gözden uzak­ta, toprağın altında, ya da bir ağaç gövdesinde serpilir. Zehir'i ya da ye­nilebilir mantarlar, içi toz dolu kurt mantarı, meyva gelişimi gösteren fongüs örnekleridir. Bunlar sporla­rını yeryüzeyine çıkararak havaya ya­yar.

Nüve Forum
kaynak 11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
fongus, kurt, likenler, mantarı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:22 .