Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Elektrik / Elektronik Araçlar > Elektrik süpürgesini ilk Hubert Cecil Booth yaptı

Elektrik / Elektronik Araçlar hakkinda Elektrik süpürgesini ilk Hubert Cecil Booth yaptı ile ilgili bilgiler


Madde sürekli bozunup küçük parçalara ayrılır. İnsan bedeninden bile, her dakika binlerce ölü hücre atılır. Çevredeki bütün bu yıpranma ve aşınma, çok miktarda toz oluşmasına yolaçar. Bu tozların, hem estetik,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 31.12.07, 22:14
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Elektrik süpürgesini ilk Hubert Cecil Booth yaptı

Madde sürekli bozunup küçük parçalara ayrılır. İnsan bedeninden bile, her dakika binlerce ölü hücre atılır. Çevredeki bütün bu yıpranma ve aşınma, çok
miktarda toz oluşmasına yolaçar. Bu tozların, hem estetik, hem de sağlık yönünden toplanması gerekir. Endüstrideyse, bazı tozlar tehlikeli olur ve elektrostatik toplayıcılar ya da vakumla emme işlemi gibi süzme yöntemleriyle temizlenir.
İlk elektrik süpürgesini Hubert Cecil Booth yaptı. 1901 yılında patenti alman bu aygıt, 5 beygirgücündeki pistonlu motorla çalışırdı. Bunu kısa süre sonra, vakumla çalışan başka süpürgeler izledi: Elle çalıştırılan körüklü tipler; gazla çalışan vakum pompaları; tersine çalışan vantilatörler; basınçlı havayla çalışan VENTURİ sistemleri; vb.

Konu başlığı

Vakum ilkesi


Diğer başlıklar
Akışölçerler - anemometre - debiölçer-sivilarin hizlarini olcmek
İlk elektrikli taşıt ne zaman yapıldı
Elektrik motoru - indüksiyon - Eşzamanlı - senkron - Kesiklik - histerezis
Elektrik sayacı - Tek fazlı alternatif akım sayaçları - Çok fazlı kWh sayaçları
Elektrik süpürgesini ilk Hubert Cecil Booth yaptı
Alçak gerilimli iç elektrik tesisatları
Fırın - kurutma ve pişirme - işlevleri bakımından çeşitli tiplere ayrılır
Metalürji fırınları - kesikli ya da sürekli çalışabilir
Kravat ve çantalara gizlenen mini kameralar kolayca kamufle edilebiliyor
Plazma ve LCD televizyonlar hakkında bilmeniz gereken her şey!
Cepteki projektör
Telemetre- insan gözü ve beyniyle aynı ilkeye dayanarak uzaklıkları ölçen aygıt
Telemetri
Elektrikli zil
Siyah-beyaz televizyon-kamerası, resim tüpü,ses yayını, kanalları,siyah-beyaz alıcı
Renkli Televizyon - renkli yayın
Telli televizyon - Alınan sinyallerin zayıf olduğu uzak yerleşme bölgelerinde kullanı
500w lık süper bir anfi proje halinde
Teyp-Teyp'in gelişimi, tarihi, magnetik kayıt, magnetik bant
Tıraş Makinesi-kesici başların hareketi, titreşimli tip, döner tip
Model uçak-çok kanallı kumandalı,tek kanallı kumanda,kablo kumandalı,radyo kumandalı


Nüve Forum
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#

Konu loli tarafından (19.02.08 saat 14:01 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 31.12.07, 22:22
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Elektrik süpürgesi - vakum ilkesi

Vakum ilkesi:

Günümüzde «elektrik süpürgesi Pervane döndükçe, merkezkaç kuvvet etkisiyle aygıtın dışına atılan hava, pervanenin merkezinde kısmi vakum bölgesi oluşturur. Hortumun ucundan içeri giren hava, bu bölgeye dolar. Vakum değeri, pervanenin tipine, kanatlarının sayısına ve büyüklüğüne bağlıdır.

Dikine çalışan süpürgelerde açık pervaneler vardır. Hava ile toz, bunların içinden kolayca geçer. Bazı tiplerdeyse, iğne,vb. cisimleri tutarak, bunların pervaneye zarar vermesini önleyen, ön süzme sistemleri bulunur. Bunların emme güçleri, çok kademeli pervanelere oranla daha düşüktür. Ancak, tozu bulunduğu yerden söken fırça ve kafalar, toz parçalarının hava akımına kapılmalarını sağlayarak, iyi bir temizleme gerçekleştirir.

Elektrik süpürgesinin çalışmasını belirleyen vakum ile hacim arasında yakın ilişki vardır. Vakumun gücü milimetrik su ölçeği ile ölçülür (bu aygıt vakumu, milimetre su sütunu cinsinden gösterir).
Havanın hacmi ise, dakikada geçen metreküp hava ya da hava miktarı olarak ölçülür. En yüksek emme gücü, hortumun ucu iyice kapatıldığında, en büyük hava akımı da, hortumun ucu bütünüyle açıkken sağlanır.

Temizleme işlemi sırasında emici kafa, farklı türden yüzeylerin üstünde gezdirilir. Dolayısıyle, kafanın yüzeye bastırılma şiddeti de değişir. Buna bağlı olarak, vakum-hacim niteliği de sürekli olarak değişiklik gösterir.
Ancak, toplanması gereken parçacıkların ağırlığı arttıkça, bunları yerlerinden koparmak için gereken hava hacminin ve takılıp kalacakları süzgece kadar sürüklemek için gerekli olan akış hızının da artması zorunludur.
Süzme sistemi, genellikle bez bir torbadan oluşur. Torba, hava akışını engellemeden tozları tutacak bir dokumadan yapılır. Elektrik süpürgelerinin çoğunda, süzgeç, 5 mikron büyüklüğündeki tanecikleri bile tutabilir. Hastanelerde, tozlarla mikropların yayılmasını önlemek için, özel süzgeçler kullanılır. Tıpkı bunun gibi, zehirli tozların bulunduğu fabrikalarda da özel süzgeçler kullanılması gerekir.
Evlerde kullanılan elektrik süpürgelerinde, seri bağlı kömür fırçalı motorlar vardır. Büyük yapıların temizlik işleri daha uzun sürdüğünden, buralarda kullanılan elektrik süpürgelerinde indüksiyon motorları yeğlenir.kaynak 4
3.cilt / s.692-693
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
booth, cecil, elektrik, hubert, ilk, süpürgesini, yaptı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 18:38 .