Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Elektrik / Elektronik Araçlar > İlk Video kayıt sistemi-dizayn sorunları- video diskler

Elektrik / Elektronik Araçlar hakkinda İlk Video kayıt sistemi-dizayn sorunları- video diskler ile ilgili bilgiler


İlk video kayıt sistemi 1928'de, John Logie Baird' in «fonodisk 30 satır taranarak, bir televizyon sinyali kayıt edilebiliyordu. Ancak, 1936 yılında, 30 satır taramalı sistemler kaldırılarak, çok daha net görüntü

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 27.02.08, 16:23
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart İlk Video kayıt sistemi-dizayn sorunları- video diskler

İlk video kayıt sistemi 1928'de, John Logie Baird' in «fonodisk 30 satır taranarak, bir televizyon sinyali kayıt edilebiliyordu. Ancak, 1936 yılında, 30 satır taramalı sistemler kaldırılarak, çok daha net görüntü sağlayan 405 satıra geçildiği için, fonodisk, ticari' anlamda yaygınlık kazanamadı.

Dizayn sorunları: Modern video kayıt sistemleri, magnetik teyplerin geliştirilmesi ve normal işitme frekansının da dışına çıkıp, çok yüksek frekansları kaydedebilen (dolayısıyle, siyah-beyaz ya da renkli TV sinyallerine uygun olan) bantların yapılması sonucu, 1950 yıllarında ortaya çıktı.
Bir video sinyalinin kaydında ortaya çıkan güçlük, yalnızca frekansın çok yüksek oluşundan (6 MHz' den büyük) kaynaklanmaz, 20 oktavlık aralıkları kapsayan frekans da sorun oluşturur. İlk video aygıtında sinyaller, bant üstüne boylamasına kaydedilmekte ve kullanılan ilke, normal ses kayıtlarındakine benzemekteydi. Bunların sinyal aralığı, ancak 10 oktav düzeyinde olabiliyor ve video sinyalini geniş bant kalınlıklarına ayırıp, paralel izlere kaydedebilecek bir yöntemin bulunması gerekiyordu.
Ayrıca, aygıtın kaydedebileceği sinyallerin 1,5 MHz'in üstüne çıkması zorunluydu ve bu durum bant geçiş hızının çok yüksek olmasını (6,1 m/san) gerekli kılıyordu! 1950 yıllarında bu türden (boyuna kayıt yapan) çok sayıda aygıt yapıldı ve renkli TV sinyalleri başarıyla kayıt edildi.
1956'daysa Ginsberg ve Dolby, profesyonel kayıt tekniğinde devrim yaratacak yeni bir aygıt geliştirdiler. Bunların yaptığı Ampex video teypinin bant hızı oldukça düşük (38 cm/san) tutulabiliyordu. Bandın genişliği 5 cm'ydi ve kafa grubunun önünden geçirildikten sonra, vakum «güdücü
Kafa grubu, küçük bir elektrik motorunun çevirdiği tambur üstünde yeralır ve birbiriyle 90°'lik açı yapacak biçimde yerleştirilmiş dört kafadan oluşur. Bü kafalar sırayla, önlerinden geçen bandı tararlar. Kafalardan biri bandın üstünden ayrılırken, hemen arkasındaki, bandın alt kenarını tarar. Kafa ile bant hızının eşzamanlanmasıyla, değiştirme işleminin (kafanın biri ayrılırken, ötekinin alttan yaklaşıp taraması) ölü peryot içinde yapılması sağlanır; böylece, resimde oluşacak girişimler önlenir.

İlk aygıtlarda, kafaya giden sinyaller, motor şaftına bağlı bilezik ve fırçalar tarafından beslenirdi. Modern aygıtlarda bu işlem, özel transformatörlerle gerçekleştirilir. Enine kayıt yapan bu aygıtlara tambur üstündeki başlık düzenlemesi nedeniyle «kuad-rupleks video teyp Kuadrupleks video teyplerde kafa hızı 39,4 m/san' dir. Bunlar, boyuna kayıt alan aygıtlara göre çok daha yüksek frekansları algılayabilirler; ama video sinyallerinin, kayıt kafalarına gelmeden önce, bir ön işlemden geçirilmesi zorunludur.

Kameradan gelen sinyal, önce 50 MHz'lik bir taşıyıcı frekansının FREKANS MODÜLASYONU'nda kullanılır. Oluşan frekans bandı, 49,1 ile 52,1 MHz arasında değişir. Bu frekanslar, Ampex teypleri için bile yüksek olduklarından, 6, 3 - 9,3 MHz araşma düsürülürler. Gelen sinyalin bu biçimde modüle edilmesinin başlıca amacı, kafa ile bant hızı arasındaki uyuşmazlıktan doğacak sinyal hatalarının giderilmesidir.

İşlemden geçmiş frekans bandı, aynı anda bütün I kayıt boşluklarına gönderilerek, elektrik sinyalinden magnetik kayda dönüştürülür. Modülasyon sırasında, Philips sistemlerinde 650 kHz, Sony sistemlerindeyse 500 kHz kullanılır.

Video diskler:
Sarmal tarayıcıların ortaya çıkmasından sonra, öteki tip teypler prototip aşamasında kaldı. Bunlardan yalnızca Decca ve AEG Telefunken' in ortaklaşa geliştirdikleri Teldec disk sistemi 1975'te ticari amaçla piyasaya sürüldü. Gerçekte fonodisk video kayıt sistemine dönüşü simgeleyen bu sistemle, bazı düzenlemelerle, 3 MHz'e kadar frekanslarda kayıt ve oynatma yapılmaktadır.
Diskler, çaplan 20-30 cm olan ince plastiklerden yapılmıştır. Dönme hızı dakikada 1500 devirdir (50 Hz'lik şebeke akımında). Pikap kolu ve iğnesi düşey konumda tutturulmuştur. Diskse, bir hava yastığı üstünde iğneye değinceye kadar yükseltilir. Disk, esnek olduğundan, yiv ve setlere değen iğne tarafından biçim değişikliğine uğratılır. İzleri algılayan iğne. transdüktörde basınç değişikliklerine neden olur. Bu değişiklikler, video yükselticilerinde, işlenebilecek elektrik sinyallerine dönüştürülür. Bunlarla, hem siyah-beyaz, hem de 625 satır taramalı renkli kayıtlar yapılabilmektedir. Plaklarda olduğu gibi, video diskleri de evlerde kaydedilmez.
Plak biçimli video kayıtların başka türleri ae geliştirilmiştir. Bunlardan biri Philips video disk sistemidir. Philips sisteminin Teldec sisteminden farkı, kayıt okuması sırasında iğnenin doğrudan diske değme-mesidir.
Video sinyal, sarmal baskı izleri biçiminde kaydedilir. Bunlar arasındaki boşluklar cesimdeki siyah-beyaz bilgileri, uzunluklar da renk bilgilerini taşırlar. Disk plastikten yapılmış, üstü sonradan, yüksek yan-sıtıcılığı olan bir metalle kaplanmıştır.
Oynatma aygıtında, disk üstünde parlak bir ışık beneği oluşturan helyum-neonlu bir lazer lambası bulunur. Elektronik SERVOMEKANİZMA'yla, lazer ışını disk üstünde merkezlenir ve diskin dönmesiyle baskı bölgelerinde oluşan yansıma değişimleri fotoseller tarafından toplanıp, elektrik sinyaline dönüştürülür. Diskin okunması mekanik bir sistemle yapılmadığın
dan, aşınma, bozulma olmaz.
Philips video diskinin dönme hızı saniyede 25 devirdir. Her devir, tam bir resim oluşturmaya yeterlidir.
Philips şirketi tarafından başka optik yöntemler de geliştirilmektedir. Bunlar arasındaki başlıca farklar, disklerin özelliğinden kaynaklanır. Sistemlerden birinde, plastik diskin geçirgenliğinin değişken olması, fotoseller tarafından saptanan ışık şiddeti değişikliğine yolaçar.

Öteki sistemler:
Yukarda, video sinyal kayıtları. m sağlayan yöntemler tanımlanmıştır. Özel amaçlar içinse, sözgelimi ağır çekim sahneleri için. magnetik disk kayıtçıları geliştirilmiştir. Bunlar, kısa süreli kayıtlar taşırlar. HOLOGRAFİ gibi, optik film yöntemiyle video kayıt yapma çalışmaları da sürdürülmektedir. Ayrıca, televizyon yayınlarının sayısal biçimde kayda alınmasını sağlayan sistemler geliştirilmekte, video alanındaki çalışmalar sürekli yenilikler getirmektedir. Zamanla, evlerde kullanılan aygıtların, pikaplar kadar ucuza mal edilebileceği ve kolay kullanılabilir hale geleceği sanılmaktadır.

kaynak 4
7.cilt / s.2276-2279


Diğer konular için linki tıklayınız
http://www.nuveforum.net/1104-genel-araclar/
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#

Konu remşit tarafından (27.02.08 saat 16:28 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
diskler, kayıt, sistemi-dizayn, sorunları-, video, ılk

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:32 .