Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Elektrik / Elektronik Araçlar > Çamaşır makinası,otomatik makinalar,nasıl çalışır

Elektrik / Elektronik Araçlar hakkinda Çamaşır makinası,otomatik makinalar,nasıl çalışır ile ilgili bilgiler


XIX. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan tahtadan yapılmış, sekiz köşeli çamaşır yıkama kutuları, ilk çamaşır makinaları sayılır. Bu kutularda, yıkadıktan sonra çamaşırları sıkmaya yarayan merdaneler de bulunurdu. Kutu sabunlu su

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 16.07.08, 16:18
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Çamaşır makinası,otomatik makinalar,nasıl çalışır

XIX. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan tahtadan yapılmış, sekiz köşeli çamaşır yıkama kutuları, ilk çamaşır makinaları sayılır. Bu kutularda, yıkadıktan sonra çamaşırları sıkmaya yarayan merdaneler de bulunurdu. Kutu sabunlu su ile doldurulur ve bir kolla çevrilerek çamaşırların yıkanması sağlanırdı. Günümüzün gerek ev, gerekse endüstri tipi çamaşır maki-nalarında da çamaşırlar, aynı ilkeye göre, yani makinanın içinde çalkalanarak yıkanır.

Otomatik makinalar: En çok satılan makinaiar, 4 kg çamaşır yıkamak için hazırlanan, önden açılan tiplerdir. Çamaşırlar, başka bir kazan içinde dönen, çelik tambura konur, kapak kapatılır ve elektromekanik saatle istenilen yıkama süresi ayarlanır. Ayar, dönen ya da basılan bir düğmeyle yapılır. Bu düzenek, yani program düğmesi, aynı zamanda ön yıkama, su sıcaklığı, yıkama ve durulama işlemlerinin sayısı ve çalışma süresi gibi öğeleri de, yıkanan çamaşırın cinsine ve kirliliğine göre ayarlama olanağını sağlar.
Gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra, makina çalıştırılır ve basınç rölesine bağlı olarak çalışan otomatik su valfından makinaya su dolmaya başlar. Basınç rölesi, su haznesinde su düzeyi ile birlikte yükselen ve yeterince yükseldiği zaman elektrik devresini tamamlayarak valfı kapatan bir diyaframdan oluşur. Her yıkama programı için su düzeyi, kaba kumaşlar için alçak, kolay bozulan kumaşlar ve durulama işlemi içinse yüksek olacak biçimde, program anahtarıyla önceden ayarlanır. Basınç devresinde bulunan iki ayrı mikroanahtar, su düzeylerini düzenler.
Programı, bir senkron motor ile yönetilen ya bir tek alın kamı, ya da 15-20 çevre kamı denetler. 15-20 çevre kamının uçlarından her biri, belirli bir programa karşılık olan yaylı kontaktörlere uyacak biçimde yapılmıştır. Bu programlar, örneğin, yıkama ya da durulama işleminin süresi, kurutma ya da su giriş valfının açılması olabilir. Makinanın suyla dolması ve tamburun dönmesi gibi iki ayrı işlem, aynı zamanda yürüyebilir.
Alın kamı da aynı görevi yerine getirir. Üstünde, programları belirleyen çıkıntılar bulunur.
Program anahtarlarını yöneten senkron motordan başka, yıkama ve durulama işlemleri sırasında tamburun dönüş yönünü sürekli olarak değiştiren bir başka motor daha vardır. Bu motor, kurutma işlemi sırasında da tamburu dakikada 1 100 devire varan hızlarda çevirebilmektedir. Yıkama, durulama ve kurutma işlemlerinden çıkan sular, boşaltma motoruyla dışarı atılır.
Avrupa yapısı otomatik makinaların çoğu, soğuk su musluğuna bağlanır, gerekli ısıtmayı makinanın içindeki ısıtıcı sağlar. Bazı makinalar da hem sıcak, hem de soğuk su musluklarına bağlanır. Ancak tümünde, seçilen programa göre gereken su sıcaklığını ayarlayan bir termostat bulunur.
Birçok ülkede makinaların elektriksel ve mekanik.yönden bazı standartlara uyması gerekir. Örneğin, makina çalışırken kapı otomatik olarak kilitlenir ve ancak program bittikten ve uygun bir süre geçtikten sonra açılabilir. Bu, bir elektromıknatıs yardımıyla gerçekleşir.

Başka tipler: Bazı otomatik makinalar üstten doldurulur ve çamaşırlar ortaya yerleştirilmiş bir kolla döndürülür.
Yıkama ve merkezkaç kurutma bölümleri ayrı olan, yarı otomatik makinalar da vardır. Her yıkama ve durulama işlemi için, yıkama bölümünün suyla doldurulması gerekir. Bu tip makinalarda çamaşırlar, hep belirli düzeye kadar doldurulan suyun altında kalır ve bir pervaneyle,ortadaki bir kolla ya da paletle karıştırılır. Bu makinalarda, dakikada 3 000 devirlik hızlara çıkabilen santrifüj kurutucular çok etkilidir.


Kaynak:4
2.cilt / s.374-376
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çalışır, çamaşır, makinalar, makinası, otomatik

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:48 .