Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Elektrik / Elektronik Araçlar > Görsel-işitsel aygıtlar, Tepegöz,Sinema makinaları, Projeksiyon makinası, Tv, video

Elektrik / Elektronik Araçlar hakkinda Görsel-işitsel aygıtlar, Tepegöz,Sinema makinaları, Projeksiyon makinası, Tv, video ile ilgili bilgiler


Gorsel-işitsel aygıtlar, okullardan endüstri kurslarına kadar bütün eğitim dallarında kullanılan ve düşünce alışverişinin daha etkili biçimde yapılmasını sağlayan gereçlerdir. Yeni anlatım ve eğitim yöntemlerine olanak tanıyan çeşitli modelleri vardır. Bunların

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 14.11.08, 19:30
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Görsel-işitsel aygıtlar, Tepegöz,Sinema makinaları, Projeksiyon makinası, Tv, video

Gorsel-işitsel aygıtlar, okullardan endüstri kurslarına kadar bütün eğitim dallarında kullanılan ve düşünce alışverişinin daha etkili biçimde yapılmasını sağlayan gereçlerdir. Yeni anlatım ve eğitim yöntemlerine olanak tanıyan çeşitli modelleri vardır. Bunların bazıları bir öğretmen ya da eğiticinin denetiminde, bazıları da tek başına kullanılır.
En yalın, en eski görsel-işitsel aygıt, karatahtadır. Ancak, çağdaş eğitim anlayışı, bilgi verme yöntemlerinde değişiklikler yapılmasına yolaçmaktadır. Karatahtaya yazı yazmak zaman ister, öğrenme sürecini yavaşlatır ve etkili olabilmesi için öğretmenin uzman olmasını gerektirir. Karatahtanın hâlâ
yaygınlığını korumasına karşılık, ttepegöz* adı verilen projeksiyon aygıtından yararlananların sayısı da günden güne artmaktadır.

Tepegöz: Bu, içinde güçlü bir ışık kaynağı bulunan ve üst yüzeyi saydam bir kutudan oluşan yalın bir aygıttır. Saydam yüzey üstüne, önceden hazırlanan şekil ya da modeller yerleştirilir; bazen de, ışıklı saydam yüzeyin iki yanında bulunan makaraların birinden ötekine sarılan saydam şerit üstüne yazı yazılır (bu yazı ancak özel kalemlerle yazılabilir). Saydam yüzey üstündeki şekil, bir MERCEK grubu ve ayna yardımıyla, aygıtın arkasında bulunan ekrana yansıtılır. Ayna ile mercek sistemi, aygıta bağlı bir kolonun üstünde yeralır ve hareket ettirilerek görüntü netleştirilir.
Tepegözün yararı, öğretmenin yüzünün öğrencilere dönük olması ve görüntünün, öğretmenin omzunun üstünden arkasına düşmesidir. Öğretmen, istediği şekli kolayca şeride çizebilir. Çeşitli konularda hazır çizilmiş şekiller de bulunur. Bazen saydam resmin üstüne başka şekiller de yerleştirilerek, konunun daha ayrıntılı biçimde gösterilmesi sağlanır.
Saydam plastik tabakalardan oluşan modeller, izleyenlerin ilgilerini yitirmelerini önler. Sözgelimi, otomobil motorunun çalışması, dişlilerin birbirine geçme biçimi, bu tür şekillerle açıklanabilir.

Sinema makinaları: Tepegöz, en çok yararlanılan ders aracıdır; ama birçok okul ve eğitim kurumunda, sinema makinaları da sürekli olarak kullanılır. En yaygın makina türü 16 mm'liktir; ama son yıllarda 8 mm'lik ve geliştirilmiş «Süper 8 Sinema makinaları genellikle karanlık bir salona yerleştirilir; hoparlörler ya makinanın yanında ya da perdenin yakınında bulunur. Evde ve küçük grupların eğitiminde kullanılabilecek daha küçük makinalar da yapılmıştır. Çanta biçimindeki bu makina-ların üstünde, küçük ışıklı bir ekran bulunur ve filmin görüntüsü bu ekranın üstüne düşürülür.
Büyük makinalar in filmi makaralara sarılır; küçük türlerdeyse kasetler içinde bulunur. Kasetler, filmi, parmak izinden ve tozdan koruyan plastik kutulardır. Bunlar kolayca takıldığından, kullanan kişinin bu konuda uzman olması gerekmez. Bu alandaki son yenilikler arasında, MAGNETİK BANT'lı 8 mm'lik filmler vardır. Bunlar, hem sesli bilgi verir, hem de film hızının denetlenmesini sağlar.

Kaynak:4
3.cilt / s.946-949

Nüve Forum
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 14.11.08, 19:32
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Görsel-işitsel aygıtlar, Tepegöz,Sinema makinaları, Projeksiyon makinası, Tv,

Projeksiyon makinası: Projeksiyon makinaları (slayt makinası), resimleri tek tek, sırayla gösteren aygıtlardır. Bunların üstünlüğü hafif, dayanıklı ve ucuz olmalarıdır. Slaytlar, çoğunlukla uluslararası standartlara (dış boyutları 5x5 cm) uygun biçimde üretilir. Bunların içindeki resim alanı ise, slaytın tam ortasında yeralan 24 x 36 mm'lik boşluktur. Başka amaçlarla kullanılmak için hazırlanmış daha büyük slayt türleri de vardır. Renkli slaytlar, günümüzde siyah-beyazdan daha çok kullanılmaktadır.
Efem fimi, hem de slayt gösterilerinin sesli olması istenir. Ses, çoğunlukla kasetli bir teybe magnetik olarak kaydedilir. Bu tür kasetlerde, iki kanallı dar bantlar kullanılır. Kanallardan biri söz, müzik ve efekti taşırken, ikinci kanal, slayt değişimini gerçekleştiren magnetik sinyalleri içerir. Daha gelişmiş modellerde, birinden gelen görüntü ötekinin üstüne düşecek biçimde yerleştirilen iki projektör, birbirine bağlanır. Resim değiştirme hızı, ikinci kanaldaki sinyallerle ayarlanır.
İki ayrı projektör, resimlere eşlik eden konuşmalar ve bunları yöneten kanal sisteminden sonra, daha çok sayıda projektör kullanma olanağı da doğmuştur. Hem görüntü, hem de ses yönünden ilgi uyandıracak sonuçlar veren bu sistemler, çok perdeli ve çok görüntülü, karmaşık gösterilerde kullanılır.

Televizyon ve videoteyp: TELEVİZYON tekniklerinin gelişmesi, görsel-işitsel alanda en önemli ilerlemelerden birinin gerçekleşmesini sağladı. Okullarda, üniversitelerde ve endüstride kapalı devre televizyonları kullanılır. Kapalı devre sistemlerinde kamera ile alıcı, doğrudan doğruya kablo ile birbirine bağlıdır. Bu yöntemin sinemadan üstünlüğü, sonuçların hemen görülebilmesi ve filmin banyo edilmesi gibi işlemlere gerek göstermemesidir.
İster siyah-beyaz, ister renkli olsun televizyon kameraları küçük, kullanışlı ve yalındır. Önemli olan programın hazırlanmasıdır.
Kapalı devre televizyonlar, genellikle videoteype bağlanır ve televizyon kamerasının aldığı görüntü, tıpkı sesin TEYP'lere kaydedilmesi gibi, magnetik bantlara da kaydedilebilir. Profesyonel yayınlarda 50 mm'lik bantlar kullanılır; eğitim amacıyla ise, resim niteliği biraz daha düşük olan 25 ya da 12,5 mm'lik bantlar yeğlenir. Son gelişmeler, resim ile birlikte, sesin de 6 mm genişliğinde bir bant üstüne kaydedilebileceğini göstermiştir. Bu genişlik, evlerde kullanılan kaset bantlarının genişliğidir.
Videoteyp aygıtının, kapalı devre televizyon ile birleştirilmesi, çok yararlı bir görsel-işitsel araç sağlar. Bir deneme dersinin hemen izlenebilmesi, öğrencilerin kendi davranışlarını incelemelerine olanak tanır. Gösteri ve konferanslarda da kamera, ancak birkaç kişi tarafından izlenebilecek olan deneyleri, geniş bir izleyici kitlesine gösterir.
Üniversitede her zaman sergilenecek bir deney söz konusu olmayabilir; ama dersi verenin daha iyi bir anlatım sağlaması için, derslerin bazen önceden banda alınması yararlı olmaktadır. Ayrıca, aynı bant istenildiği kadar çalınabildiğinden, aynı dersin farklı sınıflarda birçok kez anlatılmasına gerek kalmaz.
Birçok ülkede, eğitim amacıyla radyo ve televizyon yayınlarından yararlanılır. Sözgelimi, bu yolla yabancı dil dersleri verilebilir. Bazı ülkelerde ulusal radyo ve televizyonların yayınlarını izleme yoluyla, üniversite eğitimi görmek bile olanaklıdır.
Gittikçe gelişen bir yöntem de videokasetlerin yaygınlaşmasıdır. 12,5 ve 18 mm'lik bantlar içeren kitap büyüklüğündeki bu kasetler, siyah-beyaz ya da renkli olabilir ve bir saat süreyle oynatılabilir. Kayıt yapmak da, alışılmış teyplere ses kaydetmek kadar kolaydır. Bir oynatıcı birim, kasetteki filmin televizyon ekranında izlenmesini sağlar.
Bu tür kasetler endüstride, özellikle satış ve haberleşme alanında, yaypn olarak kullanılır.

Nüve Forum
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
aygıtlar, görsel-işitsel, makinaları, makinası, projeksiyon, sinema, tepegöz, video

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 07:40 .