Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Ofis Araçları > Fotokopi makinası nasıl çalışır? Yayınmalı aktarım, Jelatinli aktarım, Termografi

Ofis Araçları hakkinda Fotokopi makinası nasıl çalışır? Yayınmalı aktarım, Jelatinli aktarım, Termografi ile ilgili bilgiler


Günümüzde çeşitli tiplerde fotokopi makinaları bulunmakta ve bunların kullanımı gittikçe artmaktadır. Fotokopi makinalarının en yaygınları, doğrudan elektrostatik ilkesine göre çalışır. Bu türün en yaygın örneği KSEROGRAFİ'dir. Dolaylı elektrostatik fotokopi makinası

Like Tree2Likes
  • 1 Post By remşit
  • 1 Post By remşit

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 11.11.08, 10:36
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Fotokopi makinası nasıl çalışır? Yayınmalı aktarım, Jelatinli aktarım, Termografi

Günümüzde çeşitli tiplerde fotokopi makinaları bulunmakta ve bunların kullanımı gittikçe artmaktadır. Fotokopi makinalarının en yaygınları, doğrudan elektrostatik ilkesine göre çalışır. Bu türün en yaygın örneği KSEROGRAFİ'dir. Dolaylı elektrostatik fotokopi makinası da kserografiye çok benzer; ama bunda, ışığa duyarlı bir yüzey kullanmak yerine, kağıdın kendisi, statik elektrikle yüklendiğinde ışığa duyarlı hale gelen bir çinko oksit karışımıyla kaplanır.
Kserografi, oldukça yeni bir buluştur. Günümüzün fotokopi makinalarının çoğunda hâlâ, yayınmalı aktarım, jelatinli aktarım ya da termografi gibi, fotoğrafçılık işlemlerinden yararlanılır.

Yayınmalı aktarım:
Yayınmalı aktarım işleminde, önce bir negatif sekilir. Ardından, birleştirilmiş bir developman ve tespit çözeltisi kullanılarak, ayrı bir kağıt üstüne, kimyasal yolla pozitif çıkarılır. Bu nedenle, sisteme «kimyasal aktarım Kopyası alınacak olan yazı tek sayfadaysa ve kagıdın yalnızca bir yüzünde yazı varsa, negatif malzemeyi bu kağıdın altına koyup, üstten ışık tutma yöntemiyle, kopya alınabilir. Ama, çoğunlukla iki yüzü de basılı kağıtlar söz konusu olduğundan, yansıtmalı kopya yöntemi daha çok kullanılır.
Yansıtmalı kopya yönteminde, negatif malzeme, yazının üstüne kapatılarak, üstten güçlü bir ışık tu^ tulur. Yazının açık renkli bölümleri ışığı yansıtarak negatif malzemenin üstüne düşürürken, koyu bölgeler ışığı soğurur. Böylece, negatifin üstünde, belli be-, lirsiz bir görüntü elde edilir.
Okunabilir kopyayı çıkarmak için, negatif malzemenin görüntü bulunan yüzü, pozitif bir kağıda dönük olarak, bir makinaya sokulur. Makinada developman sıvısı bulunmaktadır. Kağıtlar sıvıyla kaplandıktan sonra, bir silindirden geçirilerek, birbirlerine bastırılır.
Bu işlem sırasında, negatifte bulunan gümüş tuzları, pozitif kağıdı çözerek içinde yayınır ve böylece görüntüyü ortaya çıkarırlar. Negatifler daha sonra atılır.

Jelatinli aktarım:
Bu, yayınmalı aktarıma benzer bir işlemdir. Işığa duyarlı hale getirilmemiş bir kağıt ile developman ve boya maddeleri içeren bir emülsiyonla kaplı bir kalıp kullanılır. Kopyası alınacak kağıt kalıp üstüne yerleştirilip tungsten ışığına tutulur. Burada da yansıma ilkesinden yararlanılır: Işık, kalıptan geçerek kağıda çarpar ve gene kalıba yansır. Yansıyan ışık, emülsiyonu sertleştirir. Yazının koyu renkli bölgelerinden ışık yansımaz. Böylece, kopyanın çıkacağı bölgelerde emülsiyon sertleşmeyerek, görüntüyü oluşturur. Kalıp daha sonra, alkali etkinleştirici bir çözeltiden geçirilerek, görüntünün çıkacağı bölgelerin iyice yumuşaması ve bu bölgelerdeki boya maddesinin etkin hale gelmesi sağlanır. Sonra, kopyanın çıkarılacağı kağıt ile kalıp, silindirlerin arasından geçirilir. Boya maddeleri böylece, kopyanın çıkarılacağı kağıda geçer. 15 kopya çıkarabilecek kalıplar da vardır; ama normal olarak bir kalıptan 6-7 kopya elde edilir.
Hem yayınman aktarımda, hem de jelatinli aktarımda kağıtlar, developman ve kopya çekme işlemlerinin yürütüldüğü bölümlere ayrı ayrı girer.

Fotokopi makinasý nasýl çalýþýr? Yayýnmalý aktarým, Jelatinli aktarým, Termografi-fotokopimak.jpg

Kaynak:4
3.cilt / s.833-836

Nüve Forum
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#

Konu remşit tarafından (11.11.08 saat 10:41 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 11.11.08, 10:40
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Fotokopi makinası nasıl çalışır? Yayınmalı aktarım, Jelatinli aktarım, Termografi

Termografi: Bu fotokopi yönteminde, kopyası çekilecek kağıdın ısı soğurma özelliğinden yararlanılır. Bu nedenle, görüntü ne kadar koyu olursa, o kadar iyi bir kopya elde edilir. Fotokopi kağıdının demirli bileşiklerle ve asitle kaplanması gerekmektedir. Bu kalıt, kopyası çekilecek kağıtla yüz yüze getirilip, fotokopi makinasına verilir. Fotokopi kağıdından kızılaltı ışık geçirilerek, öteki kağıdın üstüne düşürülür. Görüntünün bulunduğu yerlerde, kızılaltı ışık soğurulur. Beyaz bölgeler ise, ışığı yansıtarak dağıtır. Koyu bölgelerin sıcaklığı, soğurdukları ışık nedeniyle artar ve fotokopi kağıdının üstündeki kaplamayı etkileyip, rengini siyahlaştırır. Buna «dolaysız yöntem
İkili tayf makinaları: Isıyla fotokopi çekiminde, birçok yazılı malzemenin (mavi tükenmez kalemle yazılmış yazılar gibi) kopyası alınamaz. İkili tayf, bu sakıncayı ortadan kaldırmak için, 3M şirketi tarafından geliştirilmiştir ve morötesi ışıktan yararlanır. Bu yöntemde de, kullanılan kağıt kaplaması, ışıkta çözülen bir kaplamadır. Morötesi ışık, üstü kaplamalı kağıdı geçerek, kopyası alınacak kağıdın üstüne düşer. Bu kağıtta yazı bulunmayan yerler, ışığı yansıtarak kaplamayı çözer. Daha sonra, kaplamalı kağıt, bir kopya kağıdıyla birlikte, bir developman bölümüne girer. Developman bölümünde, 100°C sıcaklığında kızılaltı ışık kullanılır. Kaplamanın çözülmemiş yerleri, kopya kağıdıyla tepkimeye girerek, görüntüyü çıkarır. Siyah renkteki bu görüntü, kopyası çekilen kağıttaki siyah yazılarla birlikte, mavi ve kırmızı yazıların bazılarını da içerir. Görüntü, developmandan sonra, ısıya karşı duyarlığını yitirir.

Kararlı hale getirme: FOTOĞRAF BANYO İŞLEMLERİ gibi, görüntüyü kararlı hale getirme yöntemi de, iki biçimde gerçekleştirilebilir: Doğrudan pozitif elde etme yöntemi; yansıtmalı yöntem. Yansıtmalı yöntemde, bir negatif, bir pozitif ve bir ışığa duyarlı kağıt ile iki çözeltiden yararlanılır. Kopyası çekilecek kağıt, kopya kağıdıyla birlikte güçlü bir ışığa tutulur. Sonra kopya kağıdı, ötekinin negatifini oluşturması için, developman ve tespit banyolarından geçirilir. Bu negatiften, daha sonra, pozitif bir kağıtla ışığa tutularak, pozitif görüntü elde edilir. Ama birçok durumda, negatif de doğrudan kullanılabilir.
Doğrudan pozitif elde etme yönteminde, negatif kağıda gerek yoktur. Bu yöntemde, değişik bir kopya kağıdı kullanılır. Kopyası çekilecek kağıdın, beyaz yerleri, ışığı yansıtarak, kopya kağıdına düşürür ve bu bölgelerin beyaz çıkmasını sağlar. Böylece, kağıtta siyah olan bölgeler, kopya kağıdında da siyah olarak çıkar ve görüntü elde edilir. Bu yöntem, iki yüzünde de yazı bulunan kağıtlar için elverişli değildir.
Görüntüyü kararlı hale getirme malzemeleri, çeşitli renklere karşı duyarlıdır. Bunların bir üstünlüğü de, son kopya elde edilmeden önce, ara evredeki negatiflerde değişiklik yapılabilmesidir. Kararlı hale getirme yöntemi, fotoğraf banyo yöntemine benzemesine ve benzer malzemelerden yararlanmasına karşın, daha kolay ve hızlıdır. Görüntü, tespit işlemi yerine, kararlı hale getirme işleminden geçirilir ve böylece, ışığa karşı duyarlı olmaktan çıkar. Ama tespit edilmiş görüntü kadar dayanıklı değildir. Ne var ki, kararlı hale getirilmiş görüntülerin, daha sonra tespit edilmesi de olanaklıdır. Bu yöntemle elde edilen kopyalar, yüksek nitelikli ve uzun ömürlüdür.
Bürolarda kullanılan fotokopi yöntemlerinin tümü, şu ya da bu biçimde yetersizdir. Ya nitelikte, ya kopyası alınabilen renklerde ya da ofset LİTOGRAFİ için plaka hazırlama amacıyla kullanılabilecek kopyaların sayısında, yetersizlikler olur. Litografi plakalarının hazırlanmasında, elektrostatik kopya ve ya-yınmalı aktarım, en çok kullanılan yöntemlerdir; ama kararlı hale getirme yöntemi de, günden güne yaygınlaşmaktadır.
Diazon tuzlarıyla duyarlı hale getirilmiş kağıtların, amonyak ya da amonyak buharıyla develope edilmesi ilkesine dayanan ozalit yöntemi, mühendislik çizimlerinin; kopyalarının çekilmesinde ve bazı büro işlerinde kullanılmaktadır; ama normal olarak bu işlem, bir fotokopi işlemi sayılmaz.

Nüve Forum
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
aktarım, çalışır?, fotokopi, jelatinli, makinası, termografi, yayınmalı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:24 .