Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Genel Araçlar > kitaplık - kitapların evi - kitaplık gemiler - dünyanın en büyük kitaplıkları

Genel Araçlar hakkinda kitaplık - kitapların evi - kitaplık gemiler - dünyanın en büyük kitaplıkları ile ilgili bilgiler


kitaplık Kitapların saklandığı, halka açık kuruluş. Kitaplık, kitapların evidir. İnsan orada bilmediği kitapları keşfedebilir, okumak istediklerini parasız olarak ödünç alabilir veya yerinde inceleyebilir: Herkes İçin kitap Eski zamanlarda kitaplıklar uzun

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Yıldız Ünalay

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.10.08, 21:20
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
İletiler: 781
Blog Başlıkları: 56
Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.
Standart kitaplık - kitapların evi - kitaplık gemiler - dünyanın en büyük kitaplıkları

kitaplık
Kitapların saklandığı, halka açık kuruluş.
Kitaplık, kitapların evidir. İnsan orada bilmediği kitapları keşfedebilir, okumak istediklerini parasız olarak ödünç alabilir veya yerinde inceleyebilir:

Herkes İçin kitap
Eski zamanlarda kitaplıklar uzun süre sadece saraylarda, camilerde, manastırlarda, medrese ve *üniversitelerde bulunurdu. Batılı insanların çoğu okuma bilmezdi. Sonra, eğitimin gelişmesiyle ve basımcılığın ilerlemesiyle kitaplar da çoğaldı.
Günümüzde kitaplık her yerde vardır; okullarda, fabrikalarda, köyodalarında, hastahanelerde. Üniversitelerin, müzelerin, araştırma merkezlerinin kendi kitaplıkları bulunur- ve en uzak köylerde, gezici kitaptık, okuyucuların ayağına kider. İskandinav ülkelerinde kitaplık-gemiîer bile vardır ve İngilizler, yaşlılar ve hastalar için eve kadar gelen kitaplıklardan yararlanırlar.

Dünyanın belleği
Kitaplık, yüzyıllar boyunca çeşitli biçimlerde aktanlagelmiş bilgilerin saklanmasına olanak verir: bunlar, Mezopotamya'da kazılı levhalar, Mısır'da papirüs ruloları, parşömen ü-zerine elyazmaları ve şimdi de kitap, gazete, dergi, hattâ plak (o zaman diskotek adını alır), mikrofilim ve magnetik bantlar (sonotek) gibi araçlardır.
Bir kitaplıkta *romanların yanıbaşında, konularına göre sınıflandırılmış çeşitli eserler bulunur. Okur bu kitapları ya doğrudan doğruya raflardan seçer veya kitapların adlarına, yazarlarına ve konularına göre sıralandığı fiş dolaplarına bakarak bulur. Kitaplığı yönetenler okurlarını da, çıkan kitapları da iyi tanımalı, okuyucularına yararh olan kitapları toplamayı ve araştırmalarında onlara yol göstermeyi bilmelidir. Tartışmalar ve sergiler düzenleyerek yeni yeni okurlar kazanmak da yararlı bir yoldur. B&âetUEİft bazı bölgelerde kitaplık, tıpkı okul, posta ve sinema gibi, günlük yasamın bir parçası olur.
Her devletin bir ulsal kitaplığı vardır.; milli kütüphane. Burada çıkan bütün kitaplıklar bulundurulur, dış ülkelerle kitap alışverişi yapılır, el yazmaları ve az bulunur kitaplar satın alınır veya bağış olarak kabuledilir.
Yakında, Bilgisayara başvurmakla okuyucu, kendisini ilgilendiren konuda ne gibi kitaplar çıkmış olduğunu, onları nerede bulup okuyabileceğini kolaylıkla öğrenecektir.

Dünyanın en büyük kitaplıkları
Moskova'da Lenln Kitaplığı: 25 milyon kitap. VVashİngton'da Kongre Kitaplığı: 14,5 milyon kitap. Londra'da British Muaeum Kitaplığı: 6,5 milyon kitap. Paris'te Millî Kitaplık: 6 milyon kitap.

Ankara Milli Kütüphanesi
Milli Eğitim Bakanlıgı'na bağlı, Türkiye'nin en bûyük devlet kütüphanesi 1948'de kuruldu. Basma Yazı ve Resimler Derleme Kanunu'na göre yurtta basılan her türlü eserin beş nüshasından biri bu kütüphaneye gönderilir. İçinde 1952'de bir de Bibliyografya EnstİtÜsü'nün kurulduğu kütüphanede yer alan eserler şunlardır: kitap mevcudu 560 000, elyazması 3 522 cilt, süreli yayın 95 555 cilt, mikrofilim 9137 makara sinema filimler] 22, harita 6 815, atlas 266, nota 3 966, ses bandı 2S6, tablo 654, ' karakalem resim 395, afiş v.d. materyel) 20 000, plak 1 278 v.d. Kütüphanenin 2.5 milyon kitap alabilecek modern binası yapılmaktadır


Kaynak:12 - 3.cilt / s.6
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
büyük, dünyanın, evi, gemiler, kitapların, kitaplık, kitaplıkları

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:22 .