Nüve Forum


Genel Araçlar hakkinda Hesap makinaları ile ilgili bilgiler


Hesap makinaları, temel matematik işlemlerinin, sözgelimi toplama, çıkarma, çarpma, bölme gibi işlemlerin elle yapıldığı ABAK'ın tersine, bu işlemleri otomatik olarak yapan makinalardır. Mekanik hesap makinaları: İlk başarılı hesap makinası, 1642'de

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.11.08, 13:57
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Hesap makinaları

Hesap makinaları, temel matematik işlemlerinin, sözgelimi toplama, çıkarma, çarpma, bölme gibi işlemlerin elle yapıldığı ABAK'ın tersine, bu işlemleri otomatik olarak yapan makinalardır.
Mekanik hesap makinaları: İlk başarılı hesap makinası, 1642'de Blaise Pascal tarafından yapıldı. Pascal'ın niakinasında sayılar, üstleri numaralı Halkaların hareket ettiriimesiyle seçiliyordu.
Çarpma ve bölme işlemleri için gerekli olan yinelemeli işlemleri yapacak düzeneği içermeyen makina, yalnızca toplama ve çıkarma yapabiliyordu.
Hesap makinaları alanında İkinci önemli adımı, XVIT. yüzyılın sonlarına doğru Alman matematikçi Leibniz atti; Yaptığı hesap makinası, her zaman doğru sonuçlar vermemesine karşılık, art arda toplama yöntemiyle, çarpma işlemlerini yerine getirebiliyordu.
XVIII. yüzyılda çeşitli hesap makinası tasarımları yapıldı. Ama ticari anlamda başarılı sayılan ilk makina, 1820 yılında yapılabildi. Colmar'lı (Fransa) Charles Thomas tarafından yapılan bu makinaya «Aritmometre Aritmometrede, Leibniz'in makinasındaki basamaklı tekerleğin geliştirilmiş biçimi kullanıldı. Basamaklı tekerlek, üstünde dokuz diş bulunan bir silindirden oluşur. Silindir eksenine paralel olan dişlerin yüksekliği birbirinin aynı, uzunluklarıysa farklıdır. Aritmometrede herhangi bir sayı gösterilmek istendiğinde, bir yarık içinde hareket eden sürgü, O'dan 9'a kadar seçilebilen konumlara getirilir. Sürgü, silindirin hemen yanında bulunan bir dişliyi harekete geçirir. Çalıştırma kolu döndürüldüğünde silindir döner; böylece küçük dişli, Leibniz tekerleğinin durumuna eşit sayıda diş atar. Bu hareket, koni biçimli dişliler aracılığıyla, sonucu veren kayıt göstergesine taşınır. Kayıt göstergesi, üstünde numaralar bulunan bir dizi tamburdan oluşmuştur.
Çarpma ve bölme işlemleri, art arda yapılan toplama ve çıkarmayla yerine getirilir. Kayıt göstergesi basamak kaydırma özelliğinde olduğundan, işlem daha da yalınlaşır: Sözgelimi, bir sayıyı 20'yle çarpmak gerektiğinde, çarpma kolu 20 kez döndürüleceğine, kayıt göstergesinde yazılı sayıyı bir basamak sağa kaydırıp, kolu yalnızca iki kez döndürmek yeterli olmaktadır. Bu modelin elektrikli türleri, 1940'lara kadar üretilmiştir.
XIX.yüzyılın son çeyreğinde, daha değişik hesap makinaları geliştirildi. Bunlar arasında özellikle «komptometre Silindirli makinalar, W. T. Odhner'in pimli tekerleği bulmasından sonra yapılmaya başlandı. Aynı ilkenin A.B.D'nde, F. S. Baldwin tarafından geliştirilmesiyle de, Monroe makinalarının üretimi başladı Her iki makinada da, bir tek kolun saat ibreleri yönünde çevrilmesiyle toplama, saat ibrelerinin ters: yönünde çevrilmesiyle de çıkarma işlemleri yapılabiliyordu. 1925'ten sonra, Monroe makinaları motorla çalıştırıldı. Sayılar yazılıp çalıştırma düğmesine basıldığında otomatik olarak toplama ve çıkarma işlemleri, art arda toplama çıkarma işlemleriyle de, çarpma ve bölme işlemleri yapılabiliyordu. İşlemler yapılırken, aritmometrelerdeki basamak kaydırma düzeneğinden yararlanılıyordu.
Silindir sistemi: Odhner'in pimli tekerleği, bir disk ite bu diskin üstüne geçebilen bir halkadan oluşur. Halkanın kenarlarındaki pimler, uygun yarık içine geçerek dışa doğru uzanır. Her pimin çıkıntılı bölümü, disk üstündeki yerine oturur. Makinada bir sayı yazılmak istendiğinde, sürgü kolu, o sayının karşısına gelecek biçimde kaydırılır. Sürgü kolu diske bağlı olduğundan, onu döndürür ve disk üstündeki yarıklar, gerekli pimi dışarı iter. Krank kolu döndürüldüğü zaman bu pimler, dişli gibi çalışır ve bir dizi dişli yardımıyla, istenen sayının kayıt göstergesinde belirmesini sağlar. Pimli tekerlekler, aynı eksen üstünde bir silindir oluşturacak biçimde dizildiklerinden, sisteme «silindir Bileşik çarklı mekanizmalar: Monroe, klavyeli bir makinadır. istenen sayılar seçilirken, silindirli makinaîara oranla daha az yanlışa yolaçar. Monroe makin alarmda her çark, gerçekte yan yana duran ve aralarında bir boşluk bulunan iki çarktan oluşur. Birinci çarkın üst kenarında, beş hareketsiz diş bulunur; ikinci çarktaysa, uzunlukları gittikçe artan dişler vardır. Bu dişler, Leibniz tekerleğindeki gibi, dışa doğru bir çıkıntı oluştururlar. Bir tuşa basılarak 4'e kadar olan sayılardan biri yazılırsa, değişken dişlinin kenara doğru hareket ettirilmesiyle, istenen sayıya ait dişlinin, göstergedeki uygun sayı dişlisini kavraması sağlanır. Hareketsiz dişliyse, gösterge dişlisiyle bağlantılı olmadığından, krank kolunun döndürülmesi yle kavranmaz.
5,16 (bu sistemde 4+1, 4 + 2 gibi ele alınmaktadır), vb. sayıları yazmak için, değişken çarkın istenen sayıda dişine bağlanabilen gösterge dişlisiyle, hareketsiz diş bölümü kavramaya getirilir. Sözgelimi 8 yazarr ken, gösterge dişlisi 8 diş döner. Bunlardan beşi hareketsiz dişlinin, üçü de değişken dişlinin konumuyla sağlanır.
20 basamaklı sayıları gösterebilen bu tür makinaların, hesaplama işlemlerindeki önemi kanıtlanmıştır.
Elektronik hesap makinaları: Yalın bir elektronik hesap makinası, dört temel işlemi (toplama, çıkarma, çarpma ve bölme) yerine getirebilir. Mekanik hesaplayıcılarda işlemler analog yöntemle, sözgelimi tekerlek üstündeki dişlerin genişliğine bağlı olarak yapılır. Oysa elektronik makinalarda sayılar, önce bir SAYILAŞTIRMA AYGITI yardımıyla ikili sayıya dönüştürülür; sonra hesaplamalar, BİLGİSAYARLAR' daki gibi, MANTIK DEVRELERİ'yle yapılır.
Elektronik hesap makinaları başlıca iki biçimde üretilir: El (cep) türü; masa türü. Adından da anlaşılacağı gibi, elde taşınabilen türler, genellikle bir sigara paketi büyüklüğündedir. Masa türü hesap makinalarınm boyutlarıysa daha büyüktür.' Her iki türün geliştirilmiş modellerinin trigonometrik, üstel, köksel ve bellekte saklama işlemlerini yapma, hattâ programlanabilme özelliği vardır.
Bunlarda istenen sayının yazılması ve yapılacak işlemin belirlenmesi, klavyedeki ilgili tuşa basarak gerçekleştirilir. Klavyede, sayılar için O'dan 9'a kadar on tuş, işlemler için de dört ya da daha çok tuş bulunur. Bunların dışında, yazılan sayıyı silmek içinbir silme tuşu vardır. Kesirli sayılar için de, ondalık yerini seçen tuşlar eklenmiştir.
Hesap makinası açıldığı zaman, bir saat mekanizması (400 kHz'e kadar frekanslar veren bir osilatör), bir giriş bulana kadar tuş devresini tarayarak denetler ve herhangi bir giriş bulduğunda hemen kodlar. Giriş bir sayıysa ikili sistemde, bir komutsa çeşitli komut kodlarına göre kodlanır.
İkili sistemde hesaplar: Hesaplamaya giren sayılar, genellikle ikili sistemde kodlanır. Bu sistemde yalnızca 0 ve 1 sayıları bulunur. Bu sayılar elektronik olarak, sırasıyla eksi ve artı gerilimlerle gösterilir. Toplama işlemi yapılırken, kodlanmış sayıların ikili sistemdeki toplaması yapılır. Çıkartmadaysa sayılardan bir tanesi tamlayanına çevrilir, yani ikili sistemin tersi alınır ve gene toplama işlemi yapılır. İkili sistemin en yararlı yönlerinden biri budur. Çarpma ve bölme işlemleri, art arda toplama ve çıkartma yöntemiyle yapılır ya da «algoritma Elektronik hesap makinalarının temel çalışma ilkesi, ayrı ayrı elektronik bileşenlerden (transistorler, direnç öğeleri, kondansatörler, diyotlar,vb.)oluşan^ larda da, ENTEGRE DEVRE'lerdfcn yapılmış olanlarda da aynıdır. Ama entegre devrelerle, elektronik hesap makinaiannda çok büyük ilerlemeler sağlanmıştır. Metal oksit silikonlu entegre devrelerin geliştirilmesiyle, bir tek entegre devre içine, bütün aritmetik işlemlerinin ve^bellek bileşenlerinin sığdırılması olanağı bulunmuştur.
Bellek: BELLEK AYGITLARI, hesaplamanın yapılması için gerekli komut ya da algoritma gibi değişmez bilgileri saklamak için kullanılır. Ayrıca, hesaplamanın çeşitli evrelerinde ortaya çıkan sayıları da saklar. Çağdaş hesap makinaiannda bellek, arit
metik ve mantık bileşenlerinin birleştirilmesiyle iki bölümden oluşmuştur. Sürekli bilgiler, içinde bilgilerin değişmeden tutulduğu sürekli bellekte saklanır. Rasgele erişimli bellek ise, hesaplamanın çeşitli evrelerinde ortaya çıkan geçici sayıları bellekte tutar.
Göstergeler: Hesaplama yapanın görebilmesi için, hesaplamanın her evresi, bir arakesit devresiyle (bu, temelde, ikili sayıyı gösterge için uygun biçime çeviren bir dönüştürücüdür), göstergede sayısal olarak gösterilir.
Hesap makinaiannda kullanılan farklı gösterge sistemleri için, değişik arakesit devreleri vardır. Göstergelerde ışıklı birimler (standart elektrik ampulünden geliştirilmiştir) kullanılır. Gazlı DEŞARJ TÜPÜ' nün kullanıldığı göstergelerde tüp, gerilim uygulandığında, söz konusu sayı biçiminde ışık oluşturur. Çağdaş uygulamalarda, maddenin kendinin ışık yaydığı katı yapılı diyotlar kullanılmaktadır. SIVI BİLLURLAR'ın kullanıldığı makinalardaysa, billur yapısı, uygulanan gerilime bağlı olarak, geçirimsiz ya da geçirgen olarak değişir. Bir sayının belirtilmesi için göstergenin hangi bölümünün ışıklı hale geçeceğini belirleyen komutların ve düzenlemelerin çeşitli olduğu tür gösterge sistemleri, farklı gerilim ve akımlar gerektirir. Dolayjsıyle çeşitli arakesit devreleri söz konusudur.


Kaynak:4-4.cilt
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
hesap, makinaları

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:49 .