Nüve Forum


Genel Araçlar hakkinda Kuvars saati ile ilgili bilgiler


Saatler, bir OSİLATÖR ile salınım sayılarını sayıp kaydeden bir mekanizmadan oluşur. Bunun en yalın örneği, bir saat sarkacının, eşapman, maşa ve bir dizi dişliyle saat kollarını çevirmesidir. Kuvars saatinde salınım

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.11.08, 19:13
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Kuvars saati

Saatler, bir OSİLATÖR ile salınım sayılarını sayıp kaydeden bir mekanizmadan oluşur. Bunun en yalın örneği, bir saat sarkacının, eşapman, maşa ve bir dizi dişliyle saat kollarını çevirmesidir. Kuvars saatinde salınım yapan bölüm, kuvars billurundan uygun doğrultuda kesilmiş bir billur parçasından oluşur. Saniyede bir milyonu bulabilen titreşimler, saat göstergelerini çalıştıran bir elektronik bölme devresi tarafından sayılır.
Kuvars billuru: Kuvars billuru, kararlı mekanik ve elektriksel özellikler taşıyan PİEZOELEKTRİK MALZEMELER'den biridir. Kuvars billurunun bir elektronik devre aracılığıyla sürekli salındırılmasıyla, uygun bir osilatör elde edilebilir. Kuvars parçasına elektrik gerilimi uygulandığında, küçük bir genleşme ya da büzülme oluşur. Billur biçim değiştirmeye uğratıldığında da, yüzeyinde elektrik yükleri ortaya çıkar. Bu yükler, termoiyonik valf ya da TRANSİSTOR içeren bir elektronik devreye bağlı metalelektrotlara iletilerek, yükseltilir. Kuvars titreştikçe, devrede alternatif gerilimler uyarılır.
Frekans bölme: Frekansı bölen en yalın devre, kondansatör ve direnç öğeleriyle birbirine bağlı iki termoiyonik valftan ya «da transistörden oluşur. Herhangi bir anda, bu iki öğeden yalnızca biri akim geçirir. Bu tür aygıtlara, iki kararlı durumu olduğundan, ***8220;çifte kararlı***8221; denir. Böyle bir devreye bir elektrik sinyali uygulandığında, akım, bir valftan ötekine döner. İkinci sinyal, devreyi eski haline döndürür. Böylece, devreye gelen iki sinyalden ancak biri devreden çıkar ve devre, ikiye bölücü gibi davranır. Seri bağlanmış n tane bölücü, sinyalleri 2n'ye böler (Bk. LOGARİTMA).
Kuvars saatinde, 10'a bölen daha karmaşık bir devre kullanılır. Bu devrede hem bir dizi çifte kararlı devre, hem de MANTIK DEVRELERİ bulunur. Bu sa atler, başlangıçta radyo frekanslarının ölçümü için geliştirilmiştir ve hâlâ da bu amaçla kullanılmaktadır. Bu nedenle, salınım frekansının tayfı boyunca 10' luk ölçümlerin katlan ve askatları biçiminde tanımlama yapılabilir. Aygıt yalnızca saat olarak kullanılacaksa, frekansın 2'nin kuvvetleri halinde, kullanılması sakıncalı olmaz.
Dizayn özellikleri: Kuvarsın billur yapısı oldukça karmaşıktır. Billur, değişik doğrultularda, farklı mekanik ve elektriksel özellikler taşır. Bu, osilatörlerin dizaynını zorlaştırmasına karşılık, çeşitli özelliklerden yararlanarak, çok geniş bir kullanım olanağı da getirir. Nitelikİi bir saat oluşturmak için, elde edilebilecek en yüksek kararlılık, en düşük sönüm yitimi ve sıfır frekans sıcaklık katsayısı gösteren bir salınım değeri seçilir.
Uygulamada en güç sorunlardan biri de, kuvarsın salınımlarını söndürmeden beslemektir. Bunu sağlamak için, billuru, temel salınım frekansının daha yüksek modlarından birinin düğüm noktasına yerleştirmek gerekir. Bu ilkeler, İngiliz Ulusal Fizik Laboratuvarı'nda geliştirilen Essen halkası üstünde gösterilmiştir. Halka, birçok gözlemevinde standart olarak kullanılmaktadır. 55 mm çapındaki halka, 105 hertzlik (105 titreşim/san) frekansla titreştirilir. Daha yüksek modlar, kuvarsla aynı eksenli olan ve onu hem içten, hem de dıştan saran metal elektrot halkalarla uyarılır. Çap doğrultusunda 120c aralıkla, üç elektriksel eksen vardır. Elektrotlar arasına uygulanan bir gerilim, 60°'lik bir bölümün çember boyunca uzamasına neden olurken, komşu 60°'îik bölümde kısalmaya yolaçar. Böylece çember, üçüncü modunda (üçüncü, harmoniğinde), üç tanesinden mesnetlenmiş olarak düğüm oluşturacak biçimde titreşir. Halkanın sıcaklık katsayısı, başka etmenlerin yanı sıra, çap genişliğine de bağlıdır. Bu katsayıyı sıfır yapabilmek için,, uygun bir çalışma sıcaklığı seçilir.
Uygulamalar: Frekans ölçümleri için düzenlenmiş olmalarına karşılık, kuvars saatlerinin zamanı, sarkaçlı saatlerden çok daha iyi ölçtükleri kanıtlanmıştır. Halka tipli kuvarsla yapılan saatin, zamanı, bir gün içinde 10***8212;5 (saniyenin yüz binde biri) düzeyine kadar doğru gösterdiği görülmüştür. Gökbilim gözlemleriyle elde edilen zamansa, günde 10***8212;2 (saniyenin yüzde biri) düzeyine kadar duyarlıdır. Kuvars saatleri, gözlem yanılgılarını azaltmakta ve doğru bir zaman ölçüsü sağlamada kullanılır. Kuşkusuz, kuvars saatlerinin de, dünyanın dönüşüyle eszamanlaması gerekir.
1930'larda geliştirilen ilk kuvars saatleri çok büyük ve pahalıydı. Zamanla, elektronik öğelerin boyutlarını büyük ölçüde küçülten mikroelektroniklerin geliştirilmesiyle (Bk. ENTEGRE DEVRELER), bu saatler bütünüyle değişti. Böylece, klasik saatlere göre çok yüksek nitelikli kol ve masa saatleri üretilmeye başlandı.


Kaynak:4-cilt: 4
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
kuvars, saati

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:47 .