Nüve Forum


Genel Araçlar hakkinda Madeni para- ilk madeni paralar ile ilgili bilgiler


Batı dünyasında bilinen ilk madeni paralar, İ.Ö. 700 yıllarında Batı Anadolu'da, «elektrum Çin madeni paraları üstünde de, değerlerini belirten işaretler bulunuyordu; ama bunlar, Anadolu' dakilerin tersine, kalıba dökülerek üretiliyordu. Ana

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.11.08, 19:13
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Madeni para- ilk madeni paralar

Batı dünyasında bilinen ilk madeni paralar, İ.Ö. 700 yıllarında Batı Anadolu'da, «elektrum Çin madeni paraları üstünde de, değerlerini belirten işaretler bulunuyordu; ama bunlar, Anadolu' dakilerin tersine, kalıba dökülerek üretiliyordu. Ana
dolu'daysa, paranın üstüne gerekli şekil, zımbayla basılıyordu. Bu nedenle Anadolu, modern para basım tekniklerinin gerçek öncüsü sayılmaktadır.
Modern basım yöntemleri: Çeşitli ülkelerde çıkarılan para yasaları, madeni paraların ölçüleri ve ağırlıklarıyla ilgili kesin düzenlemeler getirir. Bu nedenle, modern basım teknikleri, demirsiz metallerle yapılan standart yöntemlerle başlar.
Kullanılan alaşımlar, fırınlarda eritilir ve dikdörtgen biçimli kalıplara akıtılır. Kesintisiz yatay ve yarı otomatik dikey döküm donanımı gibi bazı modern araçlar da kullanılmaktadır. Bunlar, erimiş alaşımın sürekli akıtılmasına ve istendiği zaman kesilmesine olanak verir.
Alaşım, istenen kalınlığı alması için, basınç altında haddelenir. Kalın kesitli alaşım, sıcak olarak, incesiyse, soğuk olarak çekilir. LEVHA ÇEKME işlemi, alaşımın sertleşmesine neden olur, bu da tavlamayı gerektirir. Bir ısıtmasoğutma işlemi olan tavlama, alaşımı daha sonraki çekme ve kesme işlemleri için yeterince yumuşak hale getirir.
Çekme tamamlandıktan sonra, oldukça uzun (ya da rulo haldeki) alaşım, pul kesme tezgâhlarına geçirilir. Bu tezgâhlar, dakikada 400 vuruş yaparak paraları kesen, çok sayıda kesme takımıyla donatılmıştır. Tavlama işlemi ve çekme sırasında yağlayıcı maddelerin kullanılması nedeniyle, pulların yüzeyi yükseltgenir. Bu yüzden pullar, bir hafif asitle temizlenir ve yıkanıp sıcak havada kurutulur.
Bazı madeni paraların, özellikle kenarı geniş olan türlerin, düz pullardan şekillendirilmesi güçtür. Bu durumda pullar, oluklar, içinde, basınç altında haddelenir ve kenar, merkezden daha kalın hale getirilir. Madeni paraların kenarlarına özel biçimler verilecekse, bu, daha sonra işlenir.
Darphane tezgâhları: Biri paranın yazı yanı, öteki de tura yanı için, çift kalıp gerekmektedir. Kalıbın yapımı, bir sanatçının, bitmiş paranın 68 katı büyüklükte çizdiği desen modeliyle başlar. Desenin nikelajlı bir kopyası üretilir ve bu, bir pantografa monte edilir. Pantograf, desenin gerçek para büyüklüğündeki tam bir kopyasını, takım çeliğine işleyen bir kopya tezgâhıdır. Takım çeliği yüksek nitelikli bir çeliktir ve ISIL İŞLEM'le (tavlamaya benzer bir ısıtma ve soğutma işlemi, metali yumuşatmaktan çok sertleştirir) sertleştirilebilir. Çelik, çok yüksek bir sıcaklığa kadar ısıtılmalı ve özel bir banyoda belirli bir hızda soğutulmalıdır. İşlemin ayrıntıları, işlenen çeliğin türüne bağlıdır.
Böylece elde edilen takıma, «redüksiyon zımbası Basma işlemi: Darphane presleri, bir seferde birden dörde kadar para üretecek kapasitededir. Dakikada 400 vuruş yapabilen ve tek etkili çalışan presler, 180 tonluk bir yük basıncına gerek duyarlar. 250 tonluk daha ağır preslerse, normal olarak, dakikada 120 vuruşla çalışırlar.
Prese bir burç yerleştirilir. Bu, bitmiş paranın ölçülerine uygun olarak hazırlanmış bir çelik bloktur. Gerekirse, paraya tırtıklı bir kenar yapmak için, olukları da bulunabilir. Bundan sonraki işlem, pulu burcun içine doğru iten ve orada kalıplardan biriyle karşılaşmasını sağlayan pres tarafından yürütülmektedir. Daha sonra, üst kalıp yukardan aşağı iner ve desenin, pulun iki yüzüne de çıkmasını sağlar. Uygulanan basınç, metal parçanın yayılarak, burcun içini doldurmasını sağlayacak ölçüdedir.
Denetim: Basımda yüzey koşulları çok önemlidir; bu nedenle,pulların yüzey düzensizlikleri, belirli tolerans arasında tutulur. Modern donanımlı darphanelerde, alaşımları çözümlemek için X ışınlı flüoresanlı tayfölçerler, bunların bulunmadığı yerlerde de kimyasal çözümlemeler kullanılmaktadır.
Basım tamamlandıktan sonra, paraların çapları mikrometrelerle ya da başka ölçü aygıtlarıyla denetlenir. Ağırlıklarının denetimi, belli bir ağırlığa karşı, belli miktarda paranın ağırlığıyla yapılır (bu ağırlıkta bir miktar tolerans payı vardır).
Bazen paralar iki kez basılır ya da başka bakımlardan bozuk olur. Bunlar, genellikle denetleme sırasında ayıklanır. Ama zaman zaman, denetimde gözden kaçanlar tedavüle çıkarak, koleksiyoncuların değerli parçaları haline gelebilir.
MAGNETİK BANT
Magnetik 'kayıt bandı, çok ince magnetiK mineral tozlarının, plastik bir bant üstüne kaplanmasıyla yapılır. Mineral tozları, plastik bir yapıştırıcıyla tutturulur.
Taban filmi çoğunlukla polyester malzemeden yapılır. Kalınlığı, 0,050 mm r 0,0085 mm arasında değişir. Bandın genişliğiyse, kasetler için yapılan 3,80 mm ile kartuş ve makaralar için hazırlanan 6,35 mm arasındadır. Bilgisayar bantlarının genişliği 12,7 mm, profesyonel stüdyolar ve yayın istasyonlarında kullanılanlarınkiyse 5 cm kadardır.
Magnetik kaplama çok incedir (0,0032***8212; 0,0127 mm arası); ama bandın her milimetre karesi, milyonlarca magnetik tanecik içerir. Her tanecik, küçük bir mıknatıs gibi çalışır. Bunlar, çok küçük olduklarından, ancak ELEKTRON MİKROSKOPU altında görülebilirler. Bantların çoğunda kullanılan magnetik mineral, "gama oksit" (Fe20?) adı verilen bir demir oksitidir. Bant, kahverengi rengini bu mineralden alır. Bazı bantlara, hareket sırasında yükleneceği statik elektriği engellemek için, magnetik tozla birlikte karbon da karıştırılır. Bu bantların rengi siyahtır. Bandın verimini artırmak için, demir. oksit yerine; kobaltdemir oksitli ya da krom oksitli (CrOi) magnetik tozlar da kullanılmaktadır. Kayıt: Kayıt işlemi sırasında, yükseltilen giriş sinyalleri, kayıt kafasına gönderilir. Bu kafa, magnetik çekirdekli ve tel sarımlı bir bobinden oluşur. Yükseltilmiş sinyal, bunun içinden geçer. Bobin çekirdeğinin bandın kaplı yüzeyinin geçtiği noktasında ince bir yarık vardır. Gelen sinyal değiştikçe, bobin çekirdeği yarığının kutupları arasındaki magnetik alan da değişir. Oluşan magnetik akı değişimi, oradan geçmekte olan bandın magnetik kaplamasını etkiler.
Bant üstündeki magnetik tanecikler, teyp çalıştığı sürece akının sürekli değiştiği bu yarıktan geçirilir. Kaplamaya yapışmış olan tanecikler, yarıkta oluşan magnetik alan değişikliği nedeniyle, fiziksel konumlarını değiştirmezler. Ancak, her tanecik bir histerezis eğrisi (Bk. MAGNETIZMA) çizer. Böylece, kayıt kafasından uzaklaşan bant, bir kalıntı mıknatıslık taşır. Bu mıknatıslanmanın şiddeti, bandın kayıt kafasından geçtiği anda orada oluşan magnetik alan şiddetine bağlıdır. Böylece bant,sinyalleri,boydan boya değişen magnetik alanlar biçiminde kaydetmiş olur.
Dinleme: Kayıt yapılmış bant, okuma kafasının önünden geçirilirse (kayıt kafasınınkine benzer biçimde), ortaya kaydın tersi bir süreç çıkar. Daha önceden bant üstüne, kalıntı mıknatıslanma biçiminde kaydedilmiş bulunan magnetik alan değişiklikleri, okuma kafası önünden geçerken, kafanın çekir
İki ayrı tür kaplamayla ilgili magnetik taneciklerin mikrofotoğrafı. (altta) Sağdaki krom dioksit taneciklerinin verimi, soldaki demir oksitlerinkinden yüksektir.
değinde magnetik akı değişmelerine yolaçarak, bobinde bir indüksiyon akımı doğmasına neden olurlar. İndüksiyon akımları, uygun aygıtlarla yükseltilerek, bir hoparlöre ya da TV aygıtına gönderilir.
Dinleme sırasında, banttaki kalıntı mıknatıslanma, aşağı yukarı hiç bozulmaz. Bu nedenle, aynı bant birçok kez /çalınıp dinlenebilir. Bir önceki kayıt silinmek istenirse, bant, bir silme kafası önünden geçirilir. Silme kafasının kutup aralığı daha geniştir ve bobinine, yüksek frekanslı bir alternatif akım uygulanır. Magnetik tanecikler, bu kafadan geçerken, histerezis çevrimleri giderek küçülür ve sonuçta üstlerinde hiç kalıntı mıknatıs kalmaz.
Çok kanallı kayıt: Kafa açıklığı (kafa bobininin kutup aralığı), bant genişliğinden çok daha küçük boyutta tutularak ve bir kafa birimi içine çeşitli çekirdek ve bobin grupları yerleştirilerek, bir tek bant üstüne birkaç kayıt yapılabilir. Çok kanallı kaydın üstünlüğü, bir banttan, daha uzun süre yararlanabilme olanağı vermesidir. Ayrıca, stereo sistemler için, aynı anda birden çok sinyal kaydedilir. Video sistemlerde de bu yöntemle, aynı anda hem ses, hem de görüntü kaydedilebilmektedir.
Kullanım alanları: Magnetik bantlar, makaralı, kartuşlu ya da kasetli teyplerde kullanılırlar. Bandın kasetlerde hızı 4,75 cm/san, kartuşlârdaysa 9,5 cm/san'dir. Makaralı teyplerde bu hız 4,75, 9,5, 19 ya da 38 cm/san olabilir. Yüksek hızlardan genellikle profesyonel kayıtlarda ve hifi sistemlerde yararlanılır.
Bilgisayarlarda, BİLGİ SAKLAMA işlemlerinde kullanılan bantların geçiş hızı 508 cm/san düzeyindedir. Bunlarda sinyaller, dizi biçimindedir. Yedi ya da dokuz kanal üstünden kayıt yapılır.
Şerit kalınlığı daha ince tutularak belirli çaptaki bir makara üstüne daha uzun bir bant sarılabilir. "Standart" ve bilgisayar bantları 0,051 mm kalınlıktadır. Bunlar profesyonel ses kayıtlarında da kullanılır.«Long play

Kaynak:4-cilt: 4
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ilk, madeni, para-, paralar

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:56 .