Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Genel Araçlar > Otomatik tabanca-otomatik tabancanın çalışması-otomatik tabancanın özellikleri

Genel Araçlar hakkinda Otomatik tabanca-otomatik tabancanın çalışması-otomatik tabancanın özellikleri ile ilgili bilgiler


Küçük ateşli silahların mekanizmaları söz konusu olduğunda, « otomatik Oldukça ender bulunan tam otomatik tabancaların en güzel örnekleri, S.S.C.B yapısı Steçkin ve Çekoslovak yapısı VZOR 61'dir. Bu iki model, hem

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.11.08, 13:37
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Otomatik tabanca-otomatik tabancanın çalışması-otomatik tabancanın özellikleri

Küçük ateşli silahların mekanizmaları söz konusu olduğunda, « otomatik Oldukça ender bulunan tam otomatik tabancaların en güzel örnekleri, S.S.C.B yapısı Steçkin ve Çekoslovak yapısı VZOR 61'dir. Bu iki model, hem otomatik dolduruş, hem de tam otomatik ateşleme yapabilir. Tam otomatik tabancalar, isabet oranlarının düşük olması nedeniyle, pek kullanılmazlar. Dönüş yayı
ile geri tepme parçalarının hafif olması, yüksek ateş oranı sağlar. Ancak, ateşleme sırasında namlu yukarı doğru fırlar ve bu hareket, sürekli ateş durumunda gittikçe hızlanır. Sözgelimi, otomatik silahlarda normal olan, dakikada 750 mermilik bir ateşleme oranıyla kısa bir atış yapıldığında, yere paralel olarak tutulan namlu, ateş sonunda yukarı doğru 60 derecelik bir açı oluşturur. Yalnızca kendi kendine doldurma yapan tabancalardaysa, atışlar arasında nişan düzeltmesi yapılarak, daha iyi sonuçlar alınır.
Otomatik tabancanın gelişmesi: İlk başarılı otomatik tabanca olan 8 mm'lik Schonberger, günümüzde de silah üretimi yapan Avusturya silah fabrikası tarafından 1892'de yapıldı. Bu tabancanın ateşleme sisteminde, DETONATÖR'lü bir kartuş kullanıldı. Kama gövdesi, kovanın tabanını tam olarak destekliyordu ve kilitliydi. Ateşleme piminin vuruşuyla kapsül ateşlendiğinde, ortaya çıkan gaz, kapsülü geri sürüp, ateşleme pimini de iterdi. Böylece, kama gövdesi kilitten kurtulur ve gaz basıncı, boş kovan ile kama gövdesini geriye doğru sürerdi.
Söz konusu sistem, 1930 yılında Garand tüfeğinde denenmekle birlikte, Schonberger tabancasından sonra kullanılmadı. Schonberger tabancasını, 1898 yılında yapılmış olan Borchardt tabancası izledi. Luger' in bir Önceki tipi sayılabilecek Borchardt, kabzasına dolu şarjör sürülebilen ilk tabanca oldu. Silahın ateşlenmesi sırasında oluşan geri tepmeyi azaltmak için yararlanılan ilk geri tepmeli namlu da, gene bu silahta kullanıldı. Yapımcılar bu tabancada ayrıca, daha denetimli ateşleme ya_pmayı sağlayan ve gerektiğinde çıkarılabilen, ağaçtan omuz dipçiği kullandılar.
Ünlü Amerikalı silah dizayncısı Maxim de, ani geri tepmeli bir tabanca yaptı. Bu silahta ateşleme, kilitsiz bir sürgüyle yapılmakta ve kartuşun gaz basıncının yüksek olduğu anda desteklenmesi, kabzanın ağırlığı ve dönüş yayının gücüyle sağlanmaktaydı. Ne var ki, bu ünlü silahçı, söz konusu silahın üretilmesi için herhangi bir girişimde bulunmadı.
1896 yılında Alman silah fabrikası DWM (Deutsche Waffen und Munitionfabrik) tarafından 7,63 mm' lik otomatik Mauser tabancası piyasaya sürüldü. Bu tabancanın geliştirilmesinde katkısı olan Borchardt, Mauser'de de kendi silahında kullandığı 7,63 mm'lik şişe boyunlu kartuşu kullandı. Mauser çok dengeli ve güçlü bir tabancaydı ve oldukça kaba olan üstten doldurma sistemine karşın, çok tutuldu.
Ünlü Luger tabancası, DWM tarafından 1898'de üretildi. Tabancanın dizaynını yapan Georg Luger, Borchardt'ın dizaynından yararlandı. Luger'de 7,65 mm'lik Parabellum mermisi kullanıldı. 1908'deyse 9 mm'lik Parabellum, Alman silahlı kuvvetlerinin standart mermisi oldu. Luger tabancasında da yararlanılan bu mermi, 1945 yılma, yani İkinci Dünya savaşının sonuna kadar kullanıldı. Luger tabancası çok dengeli bir silahtı ve kolayca kullanılabilmekteydi.
Patenti 1899'da alınan Browning ani geri tepmeli tabancaları, Belçika'da, FN silah fabrikası tarafından üretildi. 1900 yılındaysa Colt, bir tam otomatik olan Browning'in 0,38 kalibreliğini yaptı. Bu tabancanın namlu hızı, 410 m/san'dl. Browning 0,38 sonradan.değiştirilerek, otomatik dolduruşlu bir silah haline getirildi. 1903te yapılan horozsuz Colt 0,32 otomatik tabancası, daha sonra Almanya, Belçika ve İspanya'da bazı silah fabrikaları tarafından da yapıldı. 1905'te dizaynı yapılan Colt 0,45 tabancası, 1908'de değişikliğe uğradı. Aynı yıl, Belçika'da FN fabrikası, 0,25 kalibrelik küçük Browning'i yaptı.
A.B.D. silahlı kuvvetlerinin standart tabancası olan ünlü Colt 1911 günümüzde de kullanılmaktadır. Avrupa'daysa Webley, Scott, Beretta ve Mauser tarafından çeşitli tiplerde otomatik tabancalar yapıldı. Otomatik dolduruşlu tabanca günümüzde, askeri amaçlarla pek kullanılmaz, ama Walther P38 ve İsviçre malı SIG 210 gibi silahların yapımı sürmektedir. Otomatik tabanca şarjörleri, tabancanın tipine ve büyüklüğüne göre, 614 mermi alabilecek biçimde üretilmektedir.
Otomatik tabancanın çalışması: 0,32'ye kadar olan küçük kalibreli tabancalar, genellikle geri tepmelidir ve kilitsiz bir kama gövdesiyle çalışırlar.
Ancak, bu kalibrenin üstündeki tabancalarda, kilitli kamalar kullanılır. Aşağı yukarı bütün türlerde, kama gövdesinin namluya kilitli olduğu geri tepmeli çalışma ilkesinden yararlanılır. Atış sırasında namlu ve kama gövdesi geriye doğru sürülür ve basınç düşünce, namlunun durmasına karşılık, kama gövdesi, geriye gitmeyi sürdürür.
Atıştan önce namlu geriye çekilir ve böylece bir mermi, mermi yuvasına girer. Namlunun geriye çekilen üst bölümü, daha sonra ileriye sürülür ve namlu kilitlenir. Tetik çekildiğinde, horoz serbest kalır ve ateşleme pimini öne doğru atar. Böylece mermi ateşlenir. Merminin namludan çıkışı sırasında oluşan gazın basıncı, boş kovanı geriye, namlu parçasına bağlı olan kamanın yüzüne iter. Üst bölüm, geriye giderken, bağlı olduğu namluyu da çeker.
Namlunun altı, geri tepmenin etkisinde kalmayan çerçeveye bağlıdır. Namlu geriye doğru sürülürken, bu bağlantı döner ve namlunun geri ucunu aşağıya doğru çeker. Böylece, namlunun kayan üst bölümünü tutan çıkıntılar boşalır ve sürgü geriye giderek boş kovanı çekip atar, yuvaya yeni mermi sürer ve yeniden ileriye kayıp yerine oturur. Namlunun da ileriye sürülmesiyle, silah, yeniden ateşe hazır duruma gelir.
Bu tip tabancalar, yalın, güvenilir ve güçlüdür. Ne var ki, namlunun ilerigeri hareketi için, ön yatak açıklığının geniş tutulması, silahın kolayca aşınmasına yolaçar.
Otomatik tabancanın özellikleri: Otomatik tabanca sık sık TOPLU TABANCA'yla karşılaştırılır. İkisinin de olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Otomatik tabancanın üstün yanları arasında, toplu tabancadan
1898'de yapılan 7,65 mm'lik ilk Georg Luger otomatik tabancası, (altta) Sonradan kalibresi değiştirilip, 1908'de 9 mm'lik hale getirildi ve İkinci Dünya savaşında Almanların en ünlü silahlarından biri oldu.
daha büyük mermi kapasitesi, daha çabuk doldurma (dolu şarjörle), daha yüksek namlu'hızı, gaz kaçağı olmaması, hafiflik ve sağlamlık sayılabilir.
Buna karşılık, mekanizmanın kirli olması durumunda güvensiz oluşu, mekanizmanın kapalı olması nedeniyle sık sık denetimden geçirilememesi, iyi eğitim gerektirmesi gibi olumsuz özellikleri de vardır.


Kaynak:4-cilt:6
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çalışması-otomatik, otomatik, özellikleri, tabanca-otomatik, tabancanın

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:00 .