Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Genel Araçlar > Platin grubu metalleri- bulunuşu ve elde edilmesi- uygulama alanları

Genel Araçlar hakkinda Platin grubu metalleri- bulunuşu ve elde edilmesi- uygulama alanları ile ilgili bilgiler


Platin grubu metalleri, birbiriyle yakından ilişkili, altı ender metalden oluşur: Rodyum (Rh); rutenyum (Ru); paladyum (Pd); osmiyum (Os); iridyum (Ir); platin (Pt). Bunlardan ilk üçü, PERYODİK ÇİZELGE'deki GEÇİŞ ELEMENTLERİ'nin ikinci

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.11.08, 13:37
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Platin grubu metalleri- bulunuşu ve elde edilmesi- uygulama alanları

Platin grubu metalleri, birbiriyle yakından ilişkili, altı ender metalden oluşur: Rodyum (Rh); rutenyum (Ru); paladyum (Pd); osmiyum (Os); iridyum (Ir); platin (Pt). Bunlardan ilk üçü, PERYODİK ÇİZELGE'deki GEÇİŞ ELEMENTLERİ'nin ikinci dizisinin sonunda, gümüşten önce yeralır. Öteki üç elementse, geçiş elementlerinin sonunda, ALTIN'dan önce bulunur. Yoğunlukları 21,422,4 arasında olan bu elementler, en yoğun maddeler arasında yeralırlar. Söz konusu altı metal arasında en bol bulunanlar, platin ve paladyumdur.
Platin, 1550'de İspanyollar tarafından bulundu; özellikleri ilk kez XVIII. yüzyıl ortalarında, Watson, Scheffer ve Morggarf tarafından araştırıldı. 1803'te W.H. Wollaston, o güne kadar incelenen platinin, benzer metallerin alaşımı olduğunu açıkladı ve iki metali ayırmayı başardı. Bunlardan birine, yeni bulunmuş küçük bir gezegenin adı olan «PaZZas 1800
iki platin grubu metali daha buldu. Bunlardan biri, oksidinin kötü kokusundan dolayı, Yunanca «.osme Bulunuşu ve elde edilmesi: Platin grubu metallerinin büyük bir bölümü Urallar'da, çok daha az ölçüde de A.B.D. ve Güney Afrika Cumhuriyetinde çıkarılır. Platin genellikle, çeşitli metallerle karışmış halde bulunur.
Metaller, doğal halde çıkarıldıkları yerlerde, altın madenlerinde uygulanan, yöntemlere benzer biçimde zenginleştirilir. Nikel ve bakır çıkarılan yerlerde sülfitlerden yan ürün olarak elde edildikleri durumlardaysa, zenginleştirme, mat oluşturma aşamasında gerekli olandan biraz daha az kükürt ekleyerek yapılır. Zenginleştirilmiş alaşımlar, ezme ve magnetik ayırmayla alınır ve ısıtarak kükürt ekleme işlemlerinin yinelenmesiyle, derişikliği artırılır. Zenginleştirilmiş maddenin elektrolizle arıtılması sırasında oluşan anot çamurunda, platin metalleri ayrılır.
Platin grubu üyelerini ayırma ve arıtma süreçleri, birbirine benzeyen bir dizi karmaşık kimyasal işlem içerir. İlk aşama, yalnızca platin ve paladyumu çözen sıcak altın suyuyla (nitrat ve hidroklorik asit karışımı), metalin işleme sokulmasıdır. Platin ve paladyum, amonyum tuzları halinde çöktürülür ve yüksek sıcaklıkta, metale indirgenir. Altın suyunda çözünmeyen bölüm, suda eriyen çift klorürleri vermesi için, 700°C ta, klor eşliğinde, erimiş sodyum klorürle (NaCl) işleme sokulur. Hiç bir aşamada çözünmeyen osmiyum, uçucu oksitler biçiminde son kalıntıdan elde edilir. Rutenyum ve rodyum, çift klorür çözeltisinden kükürt halinde çöktürülür. Sonradan, yeniden eritmeyle ayrılır ve ayrı^ayrı çöktürülürler. Çift klorür çözeltisinden en son, oksit halde iridyum elde edilir. İridyum, hidrojenle işlenerek arı metale indirgenir.
Uygulama alanları: Platin, organik ve anorganik kimyasal tepkimelerde katalizör olarak kullanılır. Sözgelimi, nitrat asidi üretiminde, amonyağın yükseltgenmesini katalizler. Etkisi, % 10 oranında rodyum eklenerek artırılabilir. Platin ve paladyum katalizörler, ilaç endüstrisinde, özel moleküllerin yapımını sağlayan son derece özgün kimyasal tepkimelerin gerçekleştirilmesini sağlarlar. Margarin yapımında hidroj enleme de, paladyum katalizörle yapılır.
Platinin, düşük sıcaklıkta yükseltgeme tepkimelerini başlatma özelliğinden ilk kez Döbereiner, bir tür çakmak yapımında yararlanmıştır. Söz konusu ilke, günümüzde de, gaz sobalarının ateşleme aygıtlarında kullanılır. Platin grubu metalleri, hem yanmamış hidrokarbonların yükseltgenmesinde, hem de otomobil ve egzoz sistemlerinde, azot oksitlerinin indirgenmesinde katalizör olarak kullanılır. Ama bunların etkileri, yüksek oktanlı yakıtlardaki tetraetil kurşundan çıkan kurşun tarafından düşürülür. Platin grubu metallerinin pahalı olması, katalizör olarak kullanımlarını sınırlar.
Platin grubu metallerinin en önemli özelliği, kimyasal etkilere karşı gösterdikleri büyük dirençtir. Bu yüzden, laboratuvarlarda kullanılan pota ve elektrokimyasal işlemlerde kullanılan ızgara gibi nesneler, platinden yapılır. Platinin öteki endüstri uygulamalarıysa, yapay lif üretiminde çekme aygıtlarının yapımı ve optik cam üretimi için potaların yapımıdır. Platin genellikle % 20'ye kadar rodyumla karıştırılarak sağlamlaştırılır. Paladyumun kendi hacminin 850 katına kadar hidrojen soğurma özelliği, bu metali, gazların arılaştırılmasında yayılma ortamı olarak yararlı kılar. Bu uygulamada, ısıl işlem sırasında ortaya çıkan biçim değişikliklerini azaltmak için, paladyumun gümüş alaşımı kullanılır.
Platin grubu metalleri, kolay erimeme özellikleri nedeniyle, eskiden ampul filamanları yapımında da kullanılmıştır. Günümüzde bu amaçla tungsten kullanılmaktadır. Platin ve platin ***8212; % 10 rodyum alaşımından yapılmış termoelektrik piller, 1 700"C'a kadar sıcaklıklarda çalışır ve çelik endüstrisinde yaygın olarak kullanılır. Hassas sıcaklık ölçümlerinde, platin dirençli termometreden yararlanılır. Çok sık açılıp kapanan elektrik anahtarları da platin grubu metallerinden yapılır. İçten yanmalı motorlarda, yüksek verim için, bujilerde elektrot olarak, platin grubu metalleri kullanılır.
Platin ve paladyumdan kuyumculukta da yararlanılır. Paladyum, hem kimya endüstrisinde çok ara
nan bir metal olmaması, hem de yoğunluğunun platinin yarısı kadar olması nedeniyle, bu alan için daha elverişlidir. Platin ve paladyum arı halde çok yumuşak olduklarından, tıpKi altın gibi, genellikle tek baş larına kullanılmazlar. Rodyum, bu grubun elektrolizde en kolay birikme yapan metalidir. Gümüşün üstüne kaplanarak kararmayı önler. Dolmakalem uçları, genellikle sert ve mürekkebin yaptığı aşınmaya karşı dayanıklı olan platin, osmiyum ve iridyum alaşımlarından yapılır.
PLAZMA Bk. MADDE (özellikleri)


Kaynak:4-cilt:6
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alanları, bulunuşu, edilmesi-, elde, grubu, metalleri-, platin, uygulama

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:36 .