Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Genel Araçlar > petrol-sondaj çubukları ve matkabı-döner sondaj-denizde sondaj

Genel Araçlar hakkinda petrol-sondaj çubukları ve matkabı-döner sondaj-denizde sondaj ile ilgili bilgiler


Petrol üreten ilk kuyu 1859'da Pennsylvania'da (A.B.D.) açıldı. O tarihten bu yana, dünyada iki milyondan çok sondaj yapıldı. Bunların birçoğundan, ticari miktarlarda petrol çıkarılamadı; buna karşılık, bazılarından olağanüstü derecede çok

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.11.08, 13:37
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart petrol-sondaj çubukları ve matkabı-döner sondaj-denizde sondaj

Petrol üreten ilk kuyu 1859'da Pennsylvania'da (A.B.D.) açıldı. O tarihten bu yana, dünyada iki milyondan çok sondaj yapıldı. Bunların birçoğundan, ticari miktarlarda petrol çıkarılamadı; buna karşılık, bazılarından olağanüstü derecede çok petrol alındı. Sondaj kuyusu açma, çok pahalı bir iş, bir anlamda da bir kumardır. Bu nedenle, ön araştırmalar büyük önem taşır. Denizde açılan petrol kuyuları, karadakilerden daha çok harcama gerektirirler; ama temelde onlardan farklı değillerdir. Dünyadaki petrol kuyularının çoğu karalarda açılmıştır. Ama günümüzde, karadaki petrol alanlarının çoğunun işletilmekte olması, denizde açılan kuyuların önemini artırmaktadır. Petrol sondajı, bir diş hekiminin, bir futbol sahası uzunluğu kadar uzaklıkta bulunan bir hastanın dişini delmesine benzetilebilir. Bu benzetme, 8 kilometre derinlikteki bir kuyunun dibinde bulunan sondaj borusunu yüzeyden denetlemede karşılaşılan sorunlar konusunda fikir verir.
Sondaj çubukları ve matkabı: Petrol sondajı, matkap ucunun çevrilmesiyle delik açılarak yapılır. Matkap ucu, yumuşak toprak için balık kuyruğu biçiminde olabileceği gibi, sertleştirilmiş dişleri bulunan döner bir uç da olabilir.Çok sert kayalar için elmas ya da tungsten karbürlü diş kullanılır. Bu durumda bile, 2,5 santimetrelik bir deliğin açılması yaklaşık bir saat sürer (daha .yumuşak kayalarda saatte 100 metrelik delikler açılabilir). Matkap ucu, kendisiyle birlikte dönen sondaj borularından oluşan uzun bir «çubuk Döner sondaj: Yüzeydeki donanımın en göze çarpan parçası kuledir. Kule, 60 metre yüksekliğinde bir elektrik direğine benzer. Sondaj çubuğu, kulenin tabanında bulunan döner bir tabla aracılığıyla, deliğin içinde yaklaşık 120 devir/dakikalık bir hızla, güçlü bir motor tarafından çevrilir. Döner tablanın ortasında bir delik bulunur. Bu delikten bir boru uzunluğunda dörtgen ya da altıgen bir boru geçebilir. «Kelly adı verilen bu boru, döner tabla tarafından çevrilir. «Kelly Altı bin metrelik bir kuyunun açılması için, bu işlemin 600 kezden çok yinelenmesi gerekir. İşlemin her yinelenişinde, bir grup işçi, boruları bağlamak ve çözmek, kamaları bağlamak ve çözmek, yığından yeni bir boru almak gibi çok güç ve yorucu işler yapar. Çok gelişmiş bir iş becerisinin yanı sıra, çok yorucu bir çalışma, petrol kuyusu açmanın en önemli bölümüdür. Sondaj sürdükçe, matkap körelir. Sert kayada çalışılıyorsa, körelme birkaç saat içinde ortaya çıkabilir. Bu durumda, matkap ucunun değiştirilmesi için, sondaj çubuğunun delikten çıkarılması gerekir. Söz konusu işlemin tamamlanması bir gün alabileceğinden, sondaj borusu delikten çıktıkça, borular, birer birer değil, üçer üçer sökülür.
Delme sırasında, özel olarak hazırlanmış bir «çamur pından büyük olması yaratır. Çamur, kuyu içinde oldukça yavaş dolaşıp, sondaj borusunu soğutur ve yağlar. Ayrıca, delme sırasında ortaya çıkan artıkları yüzeye çıkarır. Çamur, artıkları temizlendikten sonra yeniden kullanılır: Yüzeye dönen çamur, deliğin kenarlarını sıvayarak, kuyunun yanlara doğru kazılmasını önler. Çamurun bir başka işlevi de, gaz ya da petrol çıkışını denetim altına almaya yardımcı olmasıdır. Çamur sütununun ağırlığı, genellikle, gaz ya da petrol basıncından büyüktür. Bu yüzden, çamurun' ağırlığı azaltılmadıkça, gaz ya da petrol yüzeye çıkamaz. Çamurun kullanılmadığı eski kuyularda, basınç altında bulunan bir gaz ya da petrol yatağına Taslandığında, bu maddeler yüzeye fışkırırdı. Denetim altına alınması güç olan bu tür fışkırmalarda, yangın tehlikesi de söz konusuydu.
Denetimsiz fışkırmayı önlemek için modern kuyularda kullanılan bir başka yöntem de, fışkırma önleyiciszdir. Bu, lastik uçlu pistonlardan oluşan bir düzenektir ve kuyuyu bütünüyle kapatmak için hidrolik olarak çalıştırılabilir. Fışkırma önleyicisi, kuyunun içine sokulan ve çimentoyla tutturulan çelik bir koruyucuya takılır. Delinecek tabakanın durumuna ve sondaj programına göre, koruyucu, kuyunun sonuna ya da yalnızca bir bölümüne kadar indirilir.
Petrol yatağına raslanıldığını gösteren ilk işaret, yüzeye dönen sondaj çamurunun hidrokarbon çözümlenmesinden geçirilmesiyle elde edilir. Petrolün niteliğini ve kuyudan dışarı akış hızını belirlemek için çeşitli deneyler yapılır. Sonuç doyurucuysa, kuyu, üretim borulanyla donatılır ve başına bir «Noel Ağacı Döner sondaj dışında, türbosondaj ve elektro sondaj yöntemleri de kullanılır. Türbosondajla matkap, sondaj çamurunun çalıştırdığı bir türbin tarafından kuyunun dibinde döndürülür. Elektrosondajdaysa, döndürme işi bir elektrik motoruyla yapılır. Ama döner sondaj, hâlâ en çok kullanılan yöntemdir.
Denizde sondaj: Denizde sondaj, dünyanın pek çok yerinde uygulanmaktadır, ama en hareketli araştırma alanı Kuzey Denizi'dir. Ancak, bölgede hem hava koşulları çok sert, hem de karadan uzaklık çok fazladır. Kuzey Denizi'nde petrol ve gaz bulmak için yapılan sondajlar, 1960 yıllarından bu yana sürmektedir.
Deniz platformu türleri: Deniz sondajlarında, sondaj donanımını, yardımcı donanımı ve çalışanların barınaklarını taşıyacak platformlara gerek vardır. İlk kuyular bu işe uygun duruma getirilmiş gemilerden açılmıştır. Bu tür gemiler hâlâ kullanılmakla birlikte, fırtınalı havalarda en ağır demirleri bile taramaları, sınırlayıcı bir etmendir. Yaklaşık 30 metreye kadar olan sığ sularda, hareketsiz platformlar kullanılır. Bir başka tür deniz sondaj donanımıysa, kendi kendine yükselebilen platformdur. Ayak desteklerine binen eğilme gerilmesi nedeniyle 90 metre yükseklikle sınırlı olan bu tür platformların kuyunun açılacağı yere çekilerek getirilmesinden sonra ayaklar, deniz dibine değinceye kadar aşağı doğru uzatılır. Ardından platform, en büyük dalgaların bile ulaşamayacağı yüksekliğe çıkarılır. Deniz sondajında ortaya çıkan yeni bir gelişme de yarı yarıya batan ptei/ormlardır. Bunlarda birkaç büyük duba bulunur. Dubalara, suyun 20 metre kadar dibine batacak biçimde safra takılmış. platform, dubalar üstünde yükselen uzun ayakların tepesine yerleştirilmiştir .'Kendi kendine yükselen platformlarda olduğu gibi, bunlarda da platform, sudan, dalgaların yetişemeyeceği kadar yüksekte yeralır. Donanım, çok sayıda demir kullanılarak ya da dinamik olarak yerinde tutulur. Dinamik yöntemde, birkaç motor, su dibine yerleştirilmiş bir işaret aygıtından gelen sinyallere göre harekete geçerek, en kötü havalarda bile platformu yerinde tutar.
Yarı yarıya batan bir platformun dubalar düzeyindeki boyutları, 60 mX76 m kadardır; böyle bir platformun çalışma düzeyi, 18X27 metredir. 1973 yılı sonunda Kuzey Denizi'nde bulunan en büyük yarı yarıya batan platform, 300 metre derinlikteki suda 10 bin metrelik bir kuyu açabiliyor, saatte 220 kilometre hızla esen rüzgarlara ve 26 metrelik dalgalara dayanabiliyordu. Günümüzde bundan daha büyük yarı yarıya batan platformlar da yapılmaktadır.
Üretim kuyuları: Sondaj işlemi bitince, sondaj boruları başka bölgelere götürülüp, oralardaki sondajlarda kullanılır. Petrol kuyularının açılabilmesi için, üretim platformlarının kurulması gerekir. Çelik ya da betondan yapılan bu büyük platformlar, denizin dibine dayanır ve «eğimli delme

Kaynak:4-cilt:6
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çubukları, matkabı-döner, petrol-sondaj, sondaj, sondaj-denizde

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 05:17 .