Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Genel Araçlar > Sualtı odası- gelişmesi- ilkeler- kullanım yerleri

Genel Araçlar hakkinda Sualtı odası- gelişmesi- ilkeler- kullanım yerleri ile ilgili bilgiler


Dalgıçların uzun süre su altında yaşamalarına olanak veren sualtı odası, İkinci Dünya savaşından bu yana çok geliştirilmiştir. Demir başlıklı dalgıç donanımıyla karşılaştırıldığında çok daha güvenilir ve kullanışlı olan SUCİGERİ'nin bulunması

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.11.08, 13:37
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Sualtı odası- gelişmesi- ilkeler- kullanım yerleri

Dalgıçların uzun süre su altında yaşamalarına olanak veren sualtı odası, İkinci Dünya savaşından bu yana çok geliştirilmiştir. Demir başlıklı dalgıç donanımıyla karşılaştırıldığında çok daha güvenilir ve kullanışlı olan SUCİGERİ'nin bulunması da, bu gelişmeyi hızlandırmıştır. Sualtı odası, temelde karmaşık bir dalgıç çanıdır.
Gelişmesi: Suyun altında uzun süre kalmanın ya da derine dalmanın yarattığı sorunlardan biri, azot soğurulması nedeniyle ortaya çıkan vurgundur (Bk. BASINCA UYARLAMA YÖNTEMLERİ). Su altında uzun zaman geçiren dalgıçların, saatlerce basınca uyarlanma işleminden geçmeleri gerekir. Ama araştırmacılar, insan bedeninin azota karşı bir doyma noktası olduğunu ve bu noktanın ötesinde basınca uyarlanma süresini uzatmanın gereksiz olduğunu bulmuşlardır. Böylece, bir dalgıcın, her gün yeni bir dalış yapıp basınca uyarlanma işleminden geçmesi yerine, su altında haftalar, hattâ aylarca kalıp, sonunda bir tek kez bu işlemden geçmesinin, hem fiziksel, hem de parasal yönden daha uygun olduğu ortaya çıkmıştır. 12 saatlik bir dalış için gerekli olan basınca uyarlanma süresinin, bir haftalık bir dalış için de yeterli olacağının anlaşılması, içinde dalgıçların uzun süre yaşayıp çalışabilecekleri sualtı odalarının yapılmasına yolaçmıştır.
İlkeler: Sualtı odasındaki hava ya da gaz karışımının basıncı, DENİZALTI'lardakinin tersine (denizaltıların içinde basınç, atmosfer basıncına eşittir), oda dışındaki suyun basıncına eşittir. Bu nedenle, karmaşık hava sıkıştırma bölmelerine gerek kalmaz ve odaya kolayca girilip ^kılabilir (Bk. DALGIÇ ÇANI).
Oda duvarıflşjjjki yanında basınç eşit olduğundan, duvarların güçlü olması gerekmez. Hattâ, oda deniz dibine sıkıca demirlenmişse, duvarlar, kumaş ve benzeri maddelerden bile yapılabilir. Dört bilim adaminın oturmasına ve laboratuvar çalışmalarını sürdürmesine elverişli, 7,5 m çapında yuvarlak bir sualtı öBası olan Kraken bu tür bir modeldi. Bu modelden iki tane yapılıp denendikten sonra, Kraken projesi, yeterli mali destek sağlanamadığı için durdurulmuştur. Günümüzde sualtı odalarının çoğu, çelik gibi çok daha güçlü malzemelerden yapılır.
Sualtı odaları hacimleri büyük olduğundan, oldukça büyük bir kaldırma kuvvetinin etkisi altında kalırlar. Bu yüzden, deniz dibine sıkıca bağlanmaları yada demirlenmeleri gerekir. Yüzey sularının etkisiyse o kadar önemli değildir. Bir deneyde, yüzeyde 9 kuvvetin
de esen rüzgarın 18 metre.derindeki odanın giriş düzeyinde ancak 2,5 cm kadar bir harekete yolaçtığı görülmüştür. Buna karşılık, sualtı akıntıları sorun yaratabilir.
Demirleme yöntemlerinden birinde, sualtı odası, boyları ayarlanabilen kablolarla bir platforma bağlanır ve böylece deniz yatağının birkaç metre üstünde yüzer. Odanın uçlarında yeralan yüzdürme tankları, odanın, bütün safrasıyla birlikte, küçük bir gemiyle demirleneceği yere kadar çekilebilmesini sağlar. Birleştirilebilen modüllerle iki, dört ya da altı kişilik hale getirilebilen İngiliz yapımı Bacchus adlı sualtı odası, bu biçimde demirlenen bir modeldir.
Daha yaygın bir demirleme biçimi de, oturma ve çalışma bölümlerinin safra yatağına tutturulmasıdır. Amerikan yapımı olan Tektite I buna örnektir. Her biri 5,4 metre boyunda ve 3,6 m çapında olan iki oda ile bunları birleştiren 1,2 m çapında bir tünelden oluşan bu araca, dalışından önce iki ay yetecek kadar yiyecek yerleştirilir, su ile havaysa, yüzeyden hortumla pompalanırdı.
Tektite'ta. solunan havanın bileşimi, yapılan işe göre ayarlanırdı. Havanın basıncı oda dışındaki basınca eşitti, ama oda içindeki kısmi oksijen basıncı,normal deniz düzeyi değerinde (158 mm cıva) tutulur, azot da seyreltici olarak kullanılırdı. Solunan havada oksijen düzeyini düşük tutmanın birçok nedeni vardı. Bunlardan biri, atmosfer basıncından daha yüksek basınç altında, daha fazla miktarda solunan oksijenin bir süre sonra zehirleyici etki yapmasıydı.
Bütün sualtı odaları yüzeye hortumla bağlanıp, sıvı, gaz ve haberleşme, bu yoldan sağlanabilir. Ama yüzeyden yapılacak ikmal ve yardım hava koşullarına bağlı olduğundan, bu odaların kendilerine yetecek biçimde yapılmaları gerekir. Sualtı odalarında, söz konusu durumlarda kullanma amacıyla yedek depolar bulundurulur.
Kullanım yerleri: Sualtı odalarının uygulama alanları çok çeşitlidir. Bunların başında, günden güne yaygınlaşmakta olan sualtı petrol kuyuları gelir. Ayrıca, sualtı madenciliği de sualtı odalarının kullanım alanlarından biridir. Gelecekte, besin olarak balıklara bağımlılığın artacağı düşünüldüğü için yapılan deneyler, balıkların da sürüler halinde «güdülebileceğini Sualtı odasının teknoloji açısından pek sorun yaratmamasına karşılık, haftalarca basınç altında yaşayan dalgıçlarda ortaya çıkabilecek ruhsal ve fizyolojik sorunlar henüz araştırma aşamasındadır. Tektite1'in 40 günlük bir dalışı sırasında, İBM kartlarına yaklaşık 250 000 çeşit bilgi kaydedilmiştir. Bunlar arasında yapılan çalışmalar, dalgıçlar arasındaki kişisel ilişkiler, uzun süre toplumdan yalıtılmış biçimde belirli bir grup içinde yaşamaya gösterilen uyum, alınan besinler, kişilikteki değişmeler, kişisel sağlık, sorunları konularında da bilgiler bulunmaktadır. Basınç altında uzun süre kalmanın insan bedeninde değişikliklere yolaçabileceği düşünülmektedir; ama bu konuda yapılan incelemelerden henüz kesin bir sonuç elde edilememiştir.


Kaynak:4-cilt:6
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
gelişmesi-, ilkeler-, kullanım, odası-, sualtı, yerleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 09:56 .