Nüve Forum


Diğer inanışlar hakkinda Babilik ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]BABİLİK, Bab unvanıyla tanınan Mirza Ali Muhammet'in kurduğu din. Babilik, kurucusunun, önceki peygamberlerin belirli düzeydeki toplumlara seslendiklerini, kendi günündeki toplumlara seslenebilecek yeni peygamberlere gereksinme bulunduğu yolundaki iddiasına dayanır. Bu nedenle

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 08.06.10, 10:56
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Babilik

[coverattach=1]BABİLİK, Bab unvanıyla tanınan Mirza Ali Muhammet'in kurduğu din. Babilik, kurucusunun, önceki peygamberlerin belirli düzeydeki toplumlara seslendiklerini, kendi günündeki toplumlara seslenebilecek yeni peygamberlere gereksinme bulunduğu yolundaki iddiasına dayanır. Bu nedenle Bab, peygamberliğin Hz. Muhammet ile sona ermediğini öne sürer ve kendisini bir tür peygamber (mehdi) olarak görür. Bu konudaki iddialarını kendisine Tanrı tarafından indirildiğini ileri sürdüğü Beyan adlı yapıtında biraraya getirmiştir. Bu kitabın içeriğini, şeriatın namaz, oruç, nikâh, boşanma gibi konularla ilgili hükümlerinin ya kökten kaldırılması ya da değiştirilmesi, Kuran'da ve öteki kutsal kitaplardaki cennet, cehennem, ölüm, yeniden diriliş, vb. kavramların değişik bir biçimde yorumlanması, kıble ve mirasla ilgili yeni kurumlar kurulması, Tanrı'nın gelecekte peygamber göndereceğine (men yuzhiruhu'llahu) inanmak oluşturur. ismaili inançlardan da esinlenen bu dinde Bab, geçmişteki bütün peygamberlerin temsilcisidir. O da, ötekiler gibi Tanrı'nın tekliğine inanır. Babiler* on dokuz sayısını kutsal sayar ve birçok konuda bu sayıdan yararlanırlar. Bu nedenle yeni bir takvim yapmışlardır. Bu takvime göre, yıl on dokuz ay ve her ay da on dokuz gündür. Son ay (alâ) oruç ayıdır. Bu oruç, fecirden gün batıncaya kadar sürer. Bab topluluğunu on dokuz kişi yönetir. Herkesin on dokuz günde bir on dokuz kişiye yemek vermesi zorunludur. Hukuk konusundaki hükümlerde, özellikle cezaların hafifliği dikkati çeker. Örneğin, bir katile verilecek ceza, öldürülenin vârislerine 11 000 altın miskal ödemesi ve on dokuz yıl eşi ile sevişmesinin yasak-lanmasıdır. Boşanma hoş karşılanma-makla birlikte, eğer boşanırsa erkek 90, kadın 95 gün sonra evlenmek zorundadır. Kadının eve kapanması ve örtünmesi kaldırılmıştır. Her türlü alkollü içki, dilencilik ve dilencilere sadaka vermek yasaktır. Kadınlar mirasta erkeklerle eşit oranda pay alırlar. Bu hükümlerin dışında Beyan'da vergi ile hükümler de yer alır. Bab'ın doğduğu ve hapsedildiği yerler, hac yeri sayılmıştır.

kaynak:2-cilt:2
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Babilik-bahaimerkez.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
babîlik

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:52 .