Nüve Forum


Tanecik fiziği hakkinda Işıma ile ilgili bilgiler


IŞIMA a. Işımak eylemi. ***8212;Fiz. Bir kaynaktan, dalga biçiminde, bir olasılıkla parçacık eşliğinde enerji iletimi. (Bk. ansik. böl.) || Bir ortamda enerji iletimi gerçekleştiren dalgalar ve bir olasılıkla onlara eşlik

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 10.09.10, 14:02
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Işıma

IŞIMA a. Işımak eylemi. ***8212;Fiz. Bir kaynaktan, dalga biçiminde, bir olasılıkla parçacık eşliğinde enerji iletimi. (Bk. ansik. böl.) || Bir ortamda enerji iletimi gerçekleştiren dalgalar ve bir olasılıkla onlara eşlik eden parçacıklar bütünü. || Işıma basıncı, elektromanyetik bir ışımanın, yayılma doğrultusu üzerinde yer alan yansıtıcı ya da soğurucu bir yüzeye uyguladığı basınç. (Eşanl. işinim basıncı.) [Bk. ansikl. böl ] || Elektromanyetik ışıma, elektromanyetik dalgalara ya da bir olasılıkla onlara eşlik eden fotonlara dayanan ışıma. (Bk. ansikl. böl.) || Görünür ışıma, doğrudan görsel duyum oluşturmaya elverişli optik ışıma. || iyonlaştırıcı ışıma, bir maddeden geçerken doğrudan ya da dolaylı olarak iyonlar oluşturan ışıma. (Bk. ansikl. böl. Polim.) || Optik ışıma, dalga boyları, X ışınlarının geçiş bölgesi ile radyo dalgalarının geçiş bölgesi, yani bir na nometre (10_9 m) ile bir milimetre (10-3 m) arasında yer alan elektromanyetik ışıma. (Morötesi ışıma, görünür ışıma ve kı-zılaltı ışıma, optik ışıma bölgesinde yer alır.) || Tanecik ışıması, temel olarak, elektron, proton, nötron, atom çekirdeği gibi parçacıklardan oluştuğu düşünülen ışıma.
***8212;Jeofiz. Yer ışıması, Yer'in uzaya doğru, kızılaltı bölgede, büyük ve maksimum dalga boyunda yayımladığı ışıma. (Gökyüzü açık ve hava kuru olduğunda 100 W m-2'ye ulaşan ve yeryüzünün gece sıcaklığını 6°C kadar düşüren bu ışıma, nemli havada önemli ölçüde azalır: su buharı ışımayı kısmen soğurur ve her doğrultuda yeniden yayınlayarak "sera etkisi" oluşturur.) ***8212;Petr. san. Işıma bölgesi, bir arıtma fırınında, brülörlerin alevinden doğrudan ışı-yan ısıyı kullanan bölüm. ***8212;Telekom. Bir antenin ışıma yeğinliği, bir antenin, belli bir doğrultuyu merkez alan çok küçük bir uzay açı altında yayımladığı ışıma gücü ile bu uzay açının değeri arasındaki oran. (ideal izotrop antenin ışıma yeğinliği, yayımlayacağı varsayılan ve aldığı güce eşit olan toplam gücün 4*- ye bölümüne eşittir.)
***8212;ANSİKL. Fiz. Işıma basıncı. Bu basınç, ışımanın, her birinin devinim miktarı p = hv/c olan (h Planck değişmezi, v ışıma frekansı, c ışık hızı) fotonlardan oluştuğu varsayılarak açıklanabilir. Fotonlar bu devinim miktarının bir bölümünü, karşılaştıkları yüzeye aktarır ve böylece bir basınç kuvveti uygular. Bu basınç, elektromanyetik dalgalar kuramı çerçevesinde de açıklanabilir Elektromanyetik dalganın elektrik alanı, yüzeyin yüklü parçacıklarını devinime geçirir; dolayısıyla dalganın manyetik alanı devinim halindeki bu parçacıklara, söz-konusu yüzeye dik bir kuvvet uygular. Güneş'e Yer uzaklığında bulunan ve yansıtma çarpanı p olan bir yüzeye dik olarak düşecek güneş ışıması, yüzey üzerinde
pascal değerinde bir basınç doğurur. Bu basınç, özellikle yapay uyduların çalışmasında ve Güneş yakınından geçen kuyrukluyıldızların kuyruğunda, gözle görülür etkiler oluşturur. Hertzsprung-Russell diyagramının temel dizisinde yer alan sıcak yıldızlar*'ın kararlılığını sağlayan da bu basınçtır.
***8226; Elektromanyetik ışımalar. Bu ışımaların ayırtedici özelliğini, birbirine sıkı sıkıya bağlı değişken iki alanın (manyetik alan ve elektrik alanı) varlığı oluşturur; bu alanlar, boşlukta c = 300 000 km/sn'ye. maddesel bir ortamda, n ortamın kırılma indisi olmak üzere cin'ye eşit sonlu bir faz hızıyla yayılır. "Tekrenkli" denen sinüzoidal bir elektromanyetik ışımanın ayırtedici özelliği, v ile gösterilen bir frekans ya da boşlukta A. = c/v ye eşit bir dalga boyudur. 1891 'de X ışınının ve 1896'da radyoaktifliğin bulunuşuna kadar yalnızca optik ışımalar ve 1877'de Hertz'in denediği radyoelektrik ışımalar biliniyordu. ***8212;Polim. iyonlaştırıcı ışımalar ( ve hızlandırılmış elektronlar), iyonlaştırıcı ışımaların polimerler üzerinde çok büyük bir etkisi vardır. Zincir kopmaları ve köp-rüleşmelere (köprüleme*) yol açtıkları ölçüde özelliklerinde önemli değişiklikler oluşturmak için, iyonlaştırıcı ışımaların yalnız küçük moleküller üzerinde değişiklikler yaratabilen miktarları yeterlidir.
AB gibi bir polimerde (A ve B, zinciri oluşturan parçalar) köklerin aşağıdaki sürece göre oluştuğu düşünülür:
Bunun dışında başka biçimler de görülebilir; nitekim CD, karışımın başka bir makromolekülü (ya da bir polimerin destekleyicisi) olduğunda, şöyle bir tepkime meydana gelir:
Bir polimerin ışınlanması sonunda, bu polimerin yapısına göre köprüleşmiş ya da parçalanmış bir ürün elde edilir. Polie-tilen, polipropilen, poliakrilatlar, poliakrilamit, polivinilklorür, poliamitler, poliesterler, polivinilpirrolidon, doymamış elastomerler, polisiloksanlar, polivinilalkol ve poliak-rolein gibi ürünlerde köprüleşme, poliizo-butilen poli (a-metilstiren), polimetakrilat-lar, polimetakrilamit, poliviniliden klorür, selüloz ve türevleri, polıtetrafluoroetilen ve poliklorotrifluoroetilen gibi malzemelerde ise parçalanma yeğlenir. Vinil polimerlere gelince, tekornatmalı malzemelerin köprülenmesine karşın, iki ornatmaIılar en azından parçalanır. Aynı eğilim, morötesi ışımanın yol açtığı parçalanmalarda da gözlenir. Oksijen eşliğinde, zincirler boyunca oluşan kökler, çoğu kez aşılanmış polimerlerin elde edilmesinde yararlanılan peroksit ya da hidroperoksit-lerin kaynağını oluşturur Polimerlerin iyonlaştırıcı ışımalara karşı gösterdiği duyarlık, bu malzemelerin kimi alanlarda kullanılmasını engeller, ancak onun bu özelliğinden, polimerlerin ağlaştırılarak ya da aşılanarak değiştirilmesinde yararlanılır.

kaynak:2-cilt:9
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
işıma

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:19 .