Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Fizik > Tanecik fiziği > Çekirdek,Atom çekirdeği, proton ve nötronlar,artı elektrik yükü

Tanecik fiziği hakkinda Çekirdek,Atom çekirdeği, proton ve nötronlar,artı elektrik yükü ile ilgili bilgiler


Çekirdek, ATOM'un ortasındaki, aşağı yukarı bü tün kütlenin toplandığı bölümdür. PROTON ve NÖTRON'lardan oluşan atom çeıcirdeği, bir santimetrenin milyon kez milyonda biri kadar bir hacme sığabilir. Çevresinde dolaşan ELEKTRON bulutları

Like Tree1Likes
  • 1 Post By remşit

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.07.08, 17:08
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Çekirdek,Atom çekirdeği, proton ve nötronlar,artı elektrik yükü

Çekirdek, ATOM'un ortasındaki, aşağı yukarı bü tün kütlenin toplandığı bölümdür. PROTON ve NÖTRON'lardan oluşan atom çeıcirdeği, bir santimetrenin milyon kez milyonda biri kadar bir hacme sığabilir. Çevresinde dolaşan ELEKTRON bulutları ise, en az on bin kat daha büyük bir hacim içine yayılmıştır.

Çekirdekteki proton ve nötronların sayısı 1 ile 250 arasında değişir. Sözgelimi, HİDROJEN atomunda bir proton varken, Fermiyum atomunda 100 proton 150 nötron bulunur. Protonların sayısı, çekirdek çevresinde dolanan elektronların sayısına eşittir. Bu sayi, elementin kimyasal türünü belirler. Belli bir proton sayısına karşılık nötron sayılarının farklı olması, aynı elementin çeşitli İZOTOP'larının oluşmasına neden olur. Genellikle nötron sayısı, proton sayısından çoktur. Ağır elementlerde bu fark daha da büyür.
Bazı çekirdekler çok kararlıdır. Sözgelimi, KURŞUN çekirdeğinde 82 proton ve 126 nötron vardır. Bu sayılar kararlılık açısından bir «giz
Fizikteki en önemli buluşlardan biri, çekirdekte proton ve nötronun bir arada bulunduğunun anlaşılması olmuştur. Bu buluşla, doğada sürüp gitmekte olan yeni bir kuvvetin varlığı kanıtlanmıştır. 1930 başlarında, artı yüklü protonların nasıl birbirlerini itmeden bir arada durdukları ve yüksüz nötronların nasıl çekirdekte tutulduğu bilinmemekteydi. 1935'te Japon fizikçisi H. Yukawa, çekirdek içindeki bu bilinmeyen kuvvet üstüne bir kuram geliştirdi. Protonları sürekli birbirinden ayırmaya çalışan elektrik kuvvetten daha güçlü olan bu kuvvete, «güçlü kuvvet Söz konusu kuvvet, proton ve nötronlar arasında piyon adı verilen hafif taneciklerin alışverişinden doğmaktadır. Çekirdek bir bütün olarak ele alındığında, piyonların varlığı gözlenemez.

Ancak bir tanecik hızlandırıcısından (akseleratör) sağlanan yüksek enerjili taneciklerle bombalandıklarında ortaya çıkarlar. Bu tıpkı, bir oyun sırasında topu elden ele geçiren kalabalık bir oyuncu grubunun uzaktan izlenmesine benzer. Topun açık olarak görülebilmesi için, oyuncu gruplarının bölünüp, dağılması gerekir. Piyon alışverişi yalnızca kısa mesafelerde gerçekleşir. Bu da, çekirdeğin neden sıkı bir yapısı olduğunu ve «güçlü kuvvet Çekirdeğin genel özellikleri konusunda oluşan bilgi birikimi, «güçlü kuvvetsin enerji kaynağı olarak denetlenebilmesini ve çekirdek gücünü insanoğlunun kullanımına sunma olanağını sağlamıştır.

Nüve Forum
Kaynak:4
2.cilt / s.392-393
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Çekirdek,Atom çekirdeði, proton ve nötronlar,artý elektrik yükü-atom_sematik.jpg  
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
artı, atom, çekirdeği, çekirdek, elektrik, nötronlar, proton, yükü

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:41 .