Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Kuruluşlar > Diğer Resmi Kurluşlar > İstanbul Üniversitesi merkez kütüphanesi

Diğer Resmi Kurluşlar hakkinda İstanbul Üniversitesi merkez kütüphanesi ile ilgili bilgiler


İstanbul Üniversitesi merkez kütüphanesi, istanbul Beyazıt'ta istanbul Üniversitesi rektörlüğü'ne bağlı kitaplık. 1 aralık 1924'te "Darülfünun kütüphanesi" adıyla açıldı, 1933'te Darülfünun üniversiteye dönüştürülünce "istanbul Üniversitesi kütüphanesi" adını aldı. Kütüphanenin yapısı 1912

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.03.11, 15:56
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İstanbul Üniversitesi merkez kütüphanesi

İstanbul Üniversitesi merkez kütüphanesi, istanbul Beyazıt'ta istanbul Üniversitesi rektörlüğü'ne bağlı kitaplık. 1 aralık 1924'te "Darülfünun kütüphanesi" adıyla açıldı, 1933'te Darülfünun üniversiteye dönüştürülünce "istanbul Üniversitesi kütüphanesi" adını aldı. Kütüphanenin yapısı 1912 yılında Mimar Kemalet-tin tarafından kadılar medresesi olarak yapıldı. ilk dermesi Hukuk, Edebiyat ve Fen fakültelerinden getirtilen kitaplar ve vakıf yoluyla üniversiteye geçen Sahip Molla ve Rıza Paşa kütüphanelerinin kitaplarından oluştu. Daha sonra Halisefendi kütüpha-nesi'nin satın alınması ve 1924'te Atatürk' ün emriyle Yıldız sarayı kütüphanesi'nin buraya devredilmesiyle zenginleşti. 1934'te çıkartılan Basma yazı ve resimleri derleme yasası uyarınca Türkiye'de yeni harflerle basılan tüm eserlerin birer nüshasını elde etme olanağına kavuşan kitaplık, kuruluşundan bu yana dünyadaki önemli yayınları izler ve toplamaya çalışır. Kitaplıktaki yazma eserler kendi türlerinin içerik, yazı, minyatür, süsleme ve cilt bakımından en seçkin örneklerindendir Türk basma eserlerinin ilk örnekleri ve fotoğrafçılığın Türkiye'ye girmesiyle saray kütüphanesi için 1880'lerden başlanarak hazırlanan fotoğraf albümleri, dermenin en değerli bölümlerinden birini oluşturur. Albümlerde Osmanlı imparatorluğu'ndan birçok eyaletin, çeşitli yörelerin, İstanbul' un çeşitli semtlerinin, anıtsal yapıların, manzaraların ve sivil mimarlık örneklerinin fotoğrafları bulunmaktadır ve bunların ayrıntılı bir indeksle yayımlanabilmeleri için yapılan hazırlıklar son aşamaya gelmiştir.

Kütüphanecilik eğitimi için Türkiye'de yapılan ilk kurs da bu kütüphanede açıldı. 1925-1926 yıllarında yedi buçuk ay süreli olarak Maarif vekâleti hars müdürlüğü tarafından açılan bu kurslarda öğretim, kütüphane müdürü Fehmi Ethem Ka-ratay ve kütüphaneler müfettişi Ahmet Tevfik Bey tarafından yürütüldü.
Kütüphanenin dermesi 18 602'si yazma, 30 000'i eski harfli basma olmak üzere toplam 320 000'dir (1986). Yazma ve eski harfli basma eserler bu eski kütüphane binasında korunmaktadır, dermenin kalan bölümü, yapımı tamamlanan Beyazıt'taki yeni kütüphane binasına taşınmıştır. 1982'de alınan YÖK ilke kararları uyarınca istanbul Üniversitesi'ne bağlı tüm kütüphanelerin yayın satın alma işlemleri bu kütüphanede yapılmaktadır. Bunun İçin istanbul Üniversitesi bünyesinde Kütüphane ve Dokümantasyon daire başkanlığı adıyla bir örgüt kurulmuştur.

Kütüphane evrensel onlu sınıflandırma sistemiyle çalışır. Bir fotoğraf laboratuvarı vardır. Kütüphanede kitaplık hizmetlerinin bilgisayarla yürütülmesi konusunda çalışmalar sürdürülmektedir (1988).

kaynak:2-cilt:10
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
kütüphanesi, merkez, üniversitesi, ıstanbul

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:11 .