Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Kuruluşlar > Diğer Resmi Kurluşlar > İstatistik enstitüsü (Devlet) (OİE)

Diğer Resmi Kurluşlar hakkinda İstatistik enstitüsü (Devlet) (OİE) ile ilgili bilgiler


İstatistik enstitüsü (Devlet) [OİE], Başbakanlık'a bağlı, Genel bütçe içinde yer alan ve ülkenin iktisadi, sosyal ve kültürel etkinlikleriyle ilgili istatistikleri derlemek, değerlendirmek ve yayımlamak amacıyla kurulan enstitü (1930). 8 haziran

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.03.11, 16:17
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İstatistik enstitüsü (Devlet) (OİE)

İstatistik enstitüsü (Devlet) [OİE], Başbakanlık'a bağlı, Genel bütçe içinde yer alan ve ülkenin iktisadi, sosyal ve kültürel etkinlikleriyle ilgili istatistikleri derlemek, değerlendirmek ve yayımlamak amacıyla kurulan enstitü (1930). 8 haziran 1984 tarih ve 219 sayılı Kanun hükmünde kararname ile statüsü yeniden düzenlendi. Başlıca görevleri: Kalkınma planı ve yıllık programların hazırlanması ve uygulanması aşamalarında Devlet planlama teşkilatı 'nca gerekli görülen verileri öncelikle toplamak ve değerlendirmek, sonu (0) ve (5) ile biten yıllarda genel nüfus sayımı, sonu (1) ve (6) ile biten yıllarda genel sanayi ve işyerleri sayımı, sonu (3) ile biten yıllarda genel tarım sayımı yapmak, ayrıca, gereksinim duyulan öteki konulardaki genel sayımlar ile örgütün gerekli gördüğü anketleri düzenlemek, istatistik tanım ve standartlarını saptamak, istatistik yöntemlerini geliştirmek vb.

Merkez kuruluşu içinde yer alan Yüksek istatistikşürası'na Enstitü başkanının çağrısı üzerine, Devlet planlama teşkilatı ve kamu kurum ve kuruluşları ile iktisadi devlet teşebbüsleri, üniversiteler, Türkiye ticaret odaları ve ticaret borsaları birliği, sendikalar, özel kurum ve kuruluşların seçeceği üst kademe yetkilileri üye olarak katılır. Şûra, en az iki yılda bir toplanır. Şûranın aldığı kararlar danışma niteliğindedir.

Enstitünün ana hizmet birimleri Ekonomik istatistikler dairesi, Sosyal istatistikler dairesi, Tetkik ve araştırma dairesi ve Teknik işler dairesi başkanlıklarından oluşur.

DİE'nin 22 ilde Bölge müdürlükleri ve bir ilde Şube müdürlüğü bulunmakta ve toplam 1 770 kişi çalışmaktadır (1986).

kaynak:2-cilt:10
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(devlet), (oıe), enstitüsü, ıstatistik

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:07 .