Nüve Forum


Diğer Resmi Kurluşlar hakkinda İtfaiye ile ilgili bilgiler


İTFAİYE a. (ar. itfaJ söndürme ve -iyye'den itfâJiyye). Yangın söndürmekle görevli örgüt. (Bk. ansikl. böl.) itfaiye aracı, bir yangın pompası, çeşitli araç ve gereçlerle, bunları kullanabilen personeli taşıyan motorlu taşıt.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.06.11, 14:41
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İtfaiye

İTFAİYE a. (ar. itfaJ söndürme ve -iyye'den itfâJiyye). Yangın söndürmekle görevli örgüt. (Bk. ansikl. böl.)
itfaiye aracı, bir yangın pompası, çeşitli araç ve gereçlerle, bunları kullanabilen personeli taşıyan motorlu taşıt. (Bk. ansikl. böl.)
***8212;Sig. itfaiye ücreti, yangın sigortalarında, itfaiye harcı olarak belirli bir oranda sigorta primine eklenen ücret.
***8212;ANSİKL. Osmanlılar döneminde mahalle tulumbacılarının yangınları söndürmede yetersiz kalmaları üzerine bir itfaiye örgütü kurması için zamanın hükümeti, Macaristan'dan kont Sezecsenye adında bir uzman subayı istanbul'a getirtti. Macar uzman, çalışmaları sonunda çağın koşullarına uygun, dört nizamiye ve bahriye takımından oluşan itfaiye aiayı'nı kurdu (26 eylül 1894). Alay, çağdaş araç ve gereçlerle donatıldı. Askeri nitelik taşıyan bu kuruluş 29 yıl hizmet verdikten sonra yangın söndürme görevi belediyelere bırakıldı (25 eylül 1923).
Ýtfaiye-itfaiye.jpg Ýtfaiye-itfaiye-1.jpg
istanbul vali ve belediye reis vekili Ali Haydar Bey'in (Yuluğ) çabalarıyla istanbul'da Türkiye'deki çağdaş itfaiyeciliğin ilk adımları atıldı, itfaiye örgütü yurt çapında hızlı bir gelişme gösterdi, ikinci Dünya savaşı yılları (1939-1945) dışında her yıl örgüt için ülkeye ileri ülkelerde çağdaş teknoloji ile yapılmış araç ve gereçler ithal edildi. Düzenlenen kurslarla itfaiye eri gereksinimi karşılandı.
Günümüzde Türkiye'de bütün il ve ilçelerde, belediyesi olan öteki yönetim birimlerinde itfaiye örgütü vardır, istanbul, Ankara, izmir, Adana, Samsun gibi büyük illerde itfaiye örgütü ileri ülkeler düzeyindedir. Liman kentlerinde kara itfaiyesinin yanı sıra deniz itfaiyesi de vardır.
itfaiye örgütünde, görevleri yangın söndürmek olanların dışında muamelat ve yazı işleri müdürlüğü, planlama gibi bölümler; itfaiye polisi, telsizciler, elektrik ve telefon bakım ve hat görevlisi, spor ve bando öğretmeni, bandoda görevli müzisyenler de vardır.
***8226; itfaiye araçlarında, taşıtın motorunun ya da ayrı bir motorun çalıştırdığı pompa, ister bir su örtüsünden su emilerek beslenir, isterse de özel bir su prizine doğrudan bağlanabilir (yangın musluğu, vb.); pompa suyu, gereken basınç ve debide hortumun ağzına doğru iter ve böylece suyun yakın ya da uzak mesafelere fışkırtılması sağlanır; bu taşıtlarda çeşitli söndürme, kurtarma araç ve gereçlerinin yanı sıra, bunları kullanabilecek personel de vardır; kimi araçlarda, ani müdahaleler için gerekli olabilecek bir su sarnıcı ve ek-senel beslenmeli bir hortum sarıcı da bulunur. Avrupa'da kullanılan itfaiye araçlarının türlerine göre özellikleri şöyledir: 60 m3/sa'lik pompa (15 bar basınç altında) ve 500 l'lik su sarnıcı; 60-90 m3/sa'lik pompa ve 3 000-3 500 l'lik su sarnıcı; 120 m3/sa'lik pompa. Bu son kapasitede pompa taşıyan iki araç, çok büyük yangınlarla mücadele edebilir.
***8226; itfaiye çalışmaları, itfaiyecilerin görevi, bugün, yalnızca yangınla mücadele etmek değildir; zor durumda olan insanların ve hayvanların imdadına koşmak, boğulanlara ve kamunun yararlandığı yollarda yaralananlara yardım etmek, karayollarını açmak, sel altında kalanları kurtarmak gibi işler de artık bu kurumun çalışmaları arasındadır.
itfaiyeciler yangına zamanında müdahale edebilmişler ve yangın, onların sınırlı olanaklarını zorlayacak boyutlara ulaşma-mışsa, söndürmek kolaylaşır, itfaiyecilerin elde edeceği sonuç, imdat çağrısının çabuk yapılmasına, itfaiye merkezinin yakınlığına ve onların hareket yeteneğine bağlıdır: olay yerine gelen itfaiyeciler önce yangın keşfi yaparlar, daha sonra acil kurtarma çalışmasına girişir, itfaiye aracını, yangın musluğu gibi bir su kaynağına bağlar, yangınla mücadele düzeneğini yerleştirir ve hortumları açarlar. Basınçlı su yangının, çizilen sınırların dışına çıkma şansını tümüyle ortadan kaldırdığında denetim sağlanmış demektir; söndürme işlemi, yangın yerinin çevresi kazılarak tamamlanır ve bütün bu işlemler sırasında suyun verebileceği zararlar önlenmeye çalışılır.
Bununla birlikte, en etkili mücadele itfaiyecilerin yangının doğmasını ve yayılmasını engellemek üzere aldıkları önlemdir. Bu, etkili bir yardımın koşullarını hazırlayan ve tahmine dayanan teknik (algılama, alarm, vb.) ve taktik (müdahale planı) önlemlerle tamamlanmalıdır. Yaşadığımız çağda çıkan yangınlarda sıcaklık son derece büyük bir hızla yükseldiği, alevlerin yayılması denetimi zorlaştırdığı ve çok miktarda zehirli gaz açığa çıktığı için mücadele yöntemlerini her geçen gün yetkinleştirmek gerekmektedir.

kaynak:2-cilt:10
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ıtfaiye

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:08 .