Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Kuruluşlar > Diğer Resmi Kurluşlar > Belediye-Belediyenin görevleri

Diğer Resmi Kurluşlar hakkinda Belediye-Belediyenin görevleri ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Belediye Kanunu'na göre nüfusu ne olursa olsun bütün il ve ilçe merkezlerinde belediye örgütünün kurulması zorunludur. İl ve ilçe merkezleri dışında kalan köy ve kasabalarda belediye kurulabilmesi için oralarda nüfusun

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.02.09, 18:05
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Belediye-Belediyenin görevleri

[coverattach=1]Belediye Kanunu'na göre nüfusu ne olursa olsun bütün il ve ilçe merkezlerinde belediye örgütünün kurulması zorunludur. İl ve ilçe merkezleri dışında kalan köy ve kasabalarda belediye kurulabilmesi için oralarda nüfusun 2 000'den yukarı olması gereklidir.
Belediye örgütü belediye başkan'ı, belediye meclis'i ve belediye encümen'i ile bu organlara bağlı belediye personel'inden oluşur. Belediye başkanı, belediye örgütünün başıdır. Belediye sınırları içindeki halk tarafından seçilir. Belediye meclisi, şehrin nüfusuna göre halkın seçtiği en az 12 üyeden oluşur. Belediye encümeni, belediye işlerini sürekli ve düzenli yürütmek için kurulur.
Belediyenin görevleri
Belediyenin başlıca görevleri şunlardır: sağlık görevleri: salgın ve bulaşıcı hastalıklarla savaşmak; otel, lokanta, dükkân, fırın gibi yerlerin sağlık ve temizlik denetimini yapmak; mezbaha, kanalizasyon* genel hela, dispanser, hastahane v.b. yaptırmak; şehrin temizliğini sağlamak. İmar görevleri: şehrin imar planına göre yol, köprü v.b. yaptırmak; yurttaşlara imar planına uygun inşaat ruhsatı vermek ve bunların uygulanmasını denetlemek. Kültür görevleri: kütüphane, tiyatro, müze v.b. kurumlar açmak. Sosyal yardım görevleri: fakirler ve kimsesiz çocuklar için yurtlar v.b. yerler açmak. Zabıta görevleri: belediye emir ve yalaklarına uyulmasını sağlamak; bunun için gerektiğinde temel ihtiyaç maddelerine narh koymak. İtfaiye görevleri: şehirde yangın çıkmasını önleyici tedbirleri almak, yangın söndürmek için gerekli araç ve personeli daima hazır tutmak. Ekonomik ve ticarî hayatı düzenleyici görevler: fiyatları denetlemek, tarifeleri düzenlemek; tartı ve ölçü âletlerini kontrol etmek; tanzim satışları yapmak; elektrik ve havagazı işletmeleri kurmak ve işletmek.

Kaynak:12
1.cilt
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Belediye-Belediyenin görevleri-belediye.jpg  
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
belediye-belediyenin, görevleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:53 .