Nüve Forum


Tarihsel olaylar hakkinda 1976 yılının önemli olayları ile ilgili bilgiler


1976 2 Ocak: Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde çıkan çatışmada ustura ile 2 öğrencinin boğazı kesildi. 4 Ocak: Çanakkale'de bulunan antik Truva Kenti'nin bulunduğu yere, 12 metre yüksekliğinde 'Truva Atı' yapıldı. 5

Like Tree1Likes
  • 1 Post By SAUVAGE

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.11.07, 21:29
SAUVAGE - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Meraklı
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
İletiler: 12
Blog Başlıkları: 3
SAUVAGE gerçekten çok iyi biri.SAUVAGE gerçekten çok iyi biri.SAUVAGE gerçekten çok iyi biri.SAUVAGE gerçekten çok iyi biri.SAUVAGE gerçekten çok iyi biri.
Standart 1976 yılının önemli olayları

1976 2 Ocak: Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde çıkan çatışmada ustura ile 2 öğrencinin boğazı kesildi.

4 Ocak: Çanakkale'de bulunan antik Truva Kenti'nin bulunduğu yere, 12 metre yüksekliğinde 'Truva Atı' yapıldı.

5 Ocak: Olimpiyat ve Dünya şampiyonu güreşçimiz Hamit Kaplan, trafik kazasında öldü.

7 Ocak: Komandolar, Hacettepe Üniversitesi'ni bastılar, 1 öğrenci öldü.

19 Ocak: TRT Genel Müdürlüğü'ne Şaban Karataş atandı.

27 Ocak: Komandolar tarafından 15 gün önce yaralanan İTÜ öğrencisi Özer Elmas'ın öldüğü haberi üzerine protesto yürüyüşü yapan solcu öğrencilerle Polis arasında çatışma çıktı. 1 öğrenci öldü, 7 öğrenci yaralandı.

30 Ocak: Başbakan Demirel'in yeğeni Yahya Demirel'in 'Hayali Mobilya İhracatı' yaptığı iddiası üzerine, Başbakan Süleyman Demirel hakkında soruşturma yapacak olan Hazırlık Komisyonu üyeleri, AP'lilerin engellemesi ile TBMM toplanamayınca seçilemedi.

6 Şubat: Yahya Demirel'e bir gazinoda tabanca ile ateş eden kabadayı Hasan Heybetli yakalandı.

11 Şubat: Haliç'in temizlenmesi için Dünya Bankası'nın kredi vereceği açıklandı.

27 Şubat: Karadeniz Ereğlisi Sulh Ceza Mahkemesi, Yahya Demirel ve Atilla Özçelik ile iki gümrükçünün yurtdışına çıkmalarını yasakladı.

28 Şubat: Yahya Demirel için tutuklama kararı verildi.

3 Mart: 'Hayali Mobilya İhracatı' sanığı Yahya Demirel, Karadeniz Ereğlisi'nde Savcılığa teslim oldu ve cezaevine konuldu.

-İstanbul Yıldız Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi, öğrenci olayları nedeniyle bir gün kapatıldı.

5 Mart: Hava Kuvvetleri subay ve astsubay eşlerinin Lice'de deprem sonrasında yaptırdıkları bir okula, İtalyan uçak yapımcısı 'Air İtalia' şirketinin, Ankara'da ki İtalyan Büyükelçisi'nin eliyle yaptığı 30.000 dolarlık bağış nedeniyle, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Emin Alpkaya istifa etti.

8 Mart: İstanbulun ilk çok katlı otoparkı Karaköy'de törenle hizmete girdi.

17 Mart: Ankara Cezaevi'nde cinayetten yatan aktör Yılmaz Güney, cezaevi disiplinini bozduğu gerekçesiyle Kayseri'ye gönderildi.

19 Mart: ABD'nin büyük havacılık şirketlerinden Northrop Uçak Şirketi, Türkiye'de rüşvet dağıttığını resmen açıkladı.

20 Mart: Hakkında romanlar yazılan ünlü Şark Ekspresi (Orient Expres) 70 yolcusu ile Milano'dan İstanbul'a geldi.

24 Mart: Tarihçi ve yazar Şevket Süreyya Aydemir öldü.

28 Mart: İstanbul Savcılığı, Ülkü Ocakları İstanbul Şubesi Başkanı ve 2. Başkanı'nın tutuklanması için mahkemeye başvurdu.

2 Nisan: 3 milyon liralık arsayı ipotek ettirerek 80 milyon lira kredi alan Hacı Ali Demirel'in iş ortağının şirketi hakkında Meclis araştırması yapılması istendi.

7 Nisan: İstanbul Barosu'nun düzenlediği 'Kan dökmeye son ve hukuka saygı' yürüyüşü, çeşitli sivil kuruluşların ve binden fazla avukatın katılımıyla yapıldı.

8 Nisan: Kendilerine 'komandolar' adını veren kişilerce, Ankara'da çeşitli yerlere yapılan saldırdılarda ve öğrenci olaylarında, 3 öğrenci öldü.

28 Nisan: İzmir Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcısı, Ülkü Ocakları Şubesi'nin kapatılmasını ve yöneticilerinin Türk Ceza Kanunu'nun 141. maddesine göre cezalandırılmalarını istedi.

30 Nisan: İstanbul Kadıköy Mühendislik Yüksek Okulu'nda, 1 Mayıs afişi asmak isteyen öğrenciler komandolar tarafından yaylım ateşine tutuldu. 1 öğrenci öldü, 3 öğrenci yaralandı. 15 kişi gözaltına alındı.

12 Mayıs: Başbakan Demirel'in, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması kararlaştırılan Orgeneral İrfan Özaydınlı'nın kararnamesini geri alarak, yerine Korgeneral Cemal Engin'i ataması üzerine, Özaydınlı dava açtı.

22 Mayıs: TÖB-DER'in 17 İl'de bulunan büroları Valiler tarafından süresiz kapatıldı.

29 Mayıs: İTÜ'yü basan komandolar, 1 öğrenciyi sınıfında silahla öldürdüler, 2 öğrenciyide yaraladılar ve kapısında polisin nöbet tuttuğu Üniversite'den kaçtılar.

31 Mayıs: TRT Genel Müdürü Karataş: "Renkli TV'ye karşıyım." dedi.

7 Haziran: Gaziantep'te THKO (Türk Halk Kurtuluş Ordusu)'na bağlı anarşistler ile Güvenlik Kuvvetleri arasında çıkan çatışmada 5 kişi öldü.

18 Haziran: İstanbul Kocamustafapaşa Tekel Deposunu basan 5 kişi, 600.000 TL.'yi çaldılar.

21 Haziran: Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde yapılan Başkanlık seçimlerini tekrar Rauf Denktaş kazandı.

24 Haziran: Antalya Film Festivali'nde 'en iyi film' ödülünü, Atıf Yılmaz'ın 'Deli Yusuf' adlı filmi kazandı.

28 Haziran: Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet Savcılığı'nın başvurusunu karara bağladı ve MHP'ye, yurt dışındaki şubelerini kapatmasını bildirdi.

14 Temmuz: Yılmaz Güney, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davasında (Hakim Safa Mutlu'yu öldürmek) kasten adam öldürmekten 19 yıl ağır hapis cezasına mahkum oldu.

15 Temmuz: 45 dubası çürüyen ve değiştirilmesi gereken İstanbul Karaköy Köprüsü'nün maddi sıkıntılar nedeniyle ancak 1 dubası değiştirilebildi.

17 Temmuz: Yunanistan, ABD ve SSCB'ye Ege Denizi'nde araştırma yapacak olan Türk gemisi 'Hora (Sismik-1)'nın engelleneceğini bildirdi.

23 Temmuz: Demirel Hükümeti, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na, Korgeneral Cemal Engin'in atama kararını, Orgeneral İrfan Özaydınlı'nın aleyhte dava açması üzerine geri alarak, Orgeneral Etem Ayan'ı atadı.

27 Temmuz: CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'e, New York'da Kıbrıs'lı bir Rum tarafından başarısız bir suikast girişiminde bulunuldu.

29 Temmuz: Adana Ceyhan'da bir genci karakolda döverek öldüren polislerden ikisi tutuklandı.

30 Temmuz: Hora (Sismik-1) gemisi Ege'ye açıldı.

1 Ağustos: Ankara'da bir Camii'de ayin yapan ve Nur Cemaati'ne bağlı oldukları öne sürülen 30 kişi gözaltına alındı.

5 Ağustos: Ankara DGM Savcılığı, 1 Ağustos'ta tutuklanan 30 kişi hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi ve gözaltına alınanlar serbest bırakıldı.

7 Ağustos: Yunanistan, Hora Gemisi'nin Ege Denizi'nde Yunan kıta sahanlığını ihlal ettiğini belirterek bir nota ile Türkiye'yi protesto etti ve ihlal olayının bir daha tekrarlanmaması konusunda Türkiye'yi uyardı.

9 Ağustos: Türkiye, Yunan notasına karşılık olarak, Yunanistan'a bir nota verdi ve Yunan kıta sahanlığının tarafımızdan kabul edilmediğini bildirdi.

11 Ağustos: Filistinli iki gerilla, Yeşilköy Havaalanı'nda İsrail Havayolları'na ait bir uçağa binen İsraillilere ateş açtı. 4 kişi öldü, 20 kişi yaralandı. Yakalanan gerillalar, bir süre önce Uganda'da meydana gelen olayın intikamını almak için bu eylemi gerçekleştirdiklerini söylediler.

15 Ağustos: İzmir'e ulaşan Hora araştırma gemisi, büyük bir kalabalık tarafından çiçeklerle ve İstiklal Marşı ile karşılandı.

19 Ağustos: THY'nın İstanbul-Antalya seferini yapan 'Antalya' isimli yolcu uçağı, Isparta yakınlarında düştü. 22'si Türk, 155 kişi öldü, kurtulan olmadı.

1 Eylül: Hora araştırma gemisi İzmir'den ayrılarak tekrar Ege'ye açıldı.

2 Eylül: İstanbul DGM'de, 'Uygarlık Tarihi' adlı eserinden dolayı yargılanan Doç. Dr. Server Atilla için Savcı 20 yıl ceza istedi.

5 Eylül: Elazığ'da MHP ve MSP'liler, CHP İL binasını taşa tuttular, kentte büyük çapta olaylar çıktı. 12 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

18 Eylül: DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu), MC iktidarını yasal yollardan düşürmek için 'Genel Yas' ilan etti.

-DGM'lere karşı, çeşitli sendikalara bağlı 100.000'den fazla işçi, işyerlerinde direnişe başladı.

21 Eylül: DİSK yöneticileri için tutuklama kararı verildi. Genel Sekreter Mehmet Karaca tutuklandı. DİSK Genel Merkezi Polis tarafından arandı, defterlere el konuldu.

24 Eylül: 'Cinsel çekiciliği artırdığı ve tahrik edici olduğu' gerekçesiyle, Adana'da bazı okul müdürleri, bayan öğretmenlerin pantalon giymelerini yasakladı.

30 Eylül: İstanbul'da Profilo Fabrikası'nda 10 işçinin işten çıkarılmasını protesto eden işçilerle Polis çatıştı. 1 işçi öldü, 5 kişi yaralandı. Yüzlerce işçi tutuklandı.

1 Ekim: MC Hükümeti'nin MSP'li İçişleri Bakanı Korkut Özal, Ankara Belediye Başkanı CHP'li Vedat Dalokay'ı görevinden aldı. Dalokay, Danıştay'a başvurdu.

-Ankara Valiliği, TÖB-DER'i 'siyasetle uğraştığı' gerekçesiyle kapattı.

4 Ekim: İstanbul'da bugün benzin bulunamadı. Taşıt kuyrukları yüzlerce metreyi geçti.

5 Ekim: İtalya'dan geleceği söylenen benzin bugünde gelmedi. Sıkıntı had safhada.

7 Ekim: Danıştay, İçişleri Bakanı'nın Vedat Dalokay'ı görevden alma ve Ankara Valiliği'nin TÖB-DER'i kapatma kararlarını iptal etti.

12 Ekim: DGM'lerin yeni kuruluş kanunu çıkarılamadığı için (Anayasa Mahkemesi, DGM'lerin Anayasaya aykırı olduğuna ve kapatılmalarına karar vermiş ancak TBMM'ye yeni kanun çıkarılması için bir süre tanımıştı), geçerlilikleri sona erdi. Bu mahkemeler ellerindeki dosyaları normal mahkemeleri devrettiler.

14 Kasım: İstanbul Üniversitesi Yönetim Kurulu, 'Öğretim özgürlüğü ve can güvenliği bulunmadığı' gerekçesiyle, öğretimi süresiz olarak tatil ettiğini açıkladı.

24 Kasım: Van ve çevresinde şiddetli deprem. Pekçok bina yıkıldı. Yüzlerce can kaybı olduğu tahmin ediliyor.

25 Kasım: Van'da artçı sarsıntılar devam ediyor. TRT, halktan kan bağışı istedi. Bölgeye yeterince yardım henüz ulaştırılamadı.

26 Kasım: 180 milyon TL. bulunması gereken 'Afet Fonu'nda 20 milyon TL. bulunduğu ortaya çıktı.

29 Kasım: İstanbul Belediyesi'nde maaşlarını alamayan işçi ve memurlar, Belediye Sarayı'nı işgal ettiler.

1 Aralık: İstanbul Belediyesi'nde çalışan işçi ve memurlara maaşları dağıtıldı.

13 Aralık: 14 Kasım'dan beri kapalı olan İstanbul Üniversitesi'nde öğretime yeniden başlandı.
__________________
Haram olsun
gerilla yüreğimi alıp elime
mavzerlerime sürüp yağlı kurşunları
ölüp dirilip binlerce kez
öpmezsem alnını ölümün
haram olsun
on sekiz yaş gençliğime.

Yılmaz Yeşildağ
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
1976, olayları, önemli, yılının

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:50 .