Nüve Forum


Tarihsel olaylar hakkinda Ferhat Paşa Türk Sadrazam ile ilgili bilgiler


FERHAT PAŞA (türk sadrazam), (öl. istanbul 1595). Arnavutluk'tan devşirme olarak getirildi. Enderun'da yetişti. Baş im-rahor oldu. Süleyman l'in (Kâfluni) Zigetvar seferine katıldı; sefer sırasında ölen padişahın cenazesini istanbul'a getirdi. 1581'de

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 19.11.14, 15:41
Selim Hoytur - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 5.878
Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Ferhat Paşa Türk Sadrazam

FERHAT PAŞA (türk sadrazam), (öl. istanbul 1595). Arnavutluk'tan devşirme olarak getirildi. Enderun'da yetişti. Baş im-rahor oldu. Süleyman l'in (Kâfluni) Zigetvar seferine katıldı; sefer sırasında ölen padişahın cenazesini istanbul'a getirdi. 1581'de yeniçeri ağalığına atandı. Şehzade Mehmet'in (III) sünnet töreni sırasında yeniçerilerle sipahiler arasında çıkan olaylar yüzünden sadrazam Koca Sinan Paşa tarafından azledildi (1582). Koca Sinan Paşa sadrazamlıktan alınınca Rumeli beylerbeyliğine getirildi. Sadrazam Siyavuş Paşa'nın desteğiyle vezir rütbesi aldı ve Doğu serdarlığına atandı (1583). Erivan'ı fethetti, Gürcistan'daki kaleleri berkitti. Askerlerin yarattığı huzursuzluğa engel olamayınca istanbul'a çağrıldı. Özdemiroğlu Ûsman Paşa'nın ölümü üzerine İkinci kez Doğu serdarlığına atandı (1586). Kazandığı başarılarla Safeviler'i anlaşma yapmak zorunda bıraktı. Koca Sinan Paşa'nın azledilmesi üzerine sadrazamlığa getirildi (1591). Yeniçerilerin Erzurum esnafıyla giriştiği çatışmaya engel olamayınca, sekiz ay sonra azledildi. Sadaret kaymakamı oldu (1593). ikinci kez sadrazamlığa getirildi (1595). Eflak seferinde bulunduğu sırada rakibi Koca Sinan Paşa, şeyhülislama ve sadaret kaymakamına rüşvet vererek yardım almasına engel oldu. Sinan Paşa'nın yandaşlarınca Eflak voyvodası ile anlaştığı yolunda yayılan dedikodular üzerine azledildi. Gizlice geldiği istanbul'da Safiye Sultan'ın aracılığıyla oturma izni aldı. Ancak Koca Sinan Paşa'nın girişimleriyle idam edildi.

#FerhatPaşa #TürkSadrazam
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ferhat, paşa, sadrazam, türk

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:58 .