Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Coğrafya ve Tarih > Coğrafya taslakları > Boğazlar-İstanbul ve Çanakkale Boğazları-Dünyadaki Başlıca Boğazlar

Coğrafya taslakları hakkinda Boğazlar-İstanbul ve Çanakkale Boğazları-Dünyadaki Başlıca Boğazlar ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]İki kara parçası arasındaki deniz geçitleri. Dünyada çok sayıda boğaz vardır. Ama ulaşım bakımından önemli boğazların sayısı 30'u geçmez. Bunların başlıcaları, İstanbul, Çarakkale, Sund, Büyük Belt, Küçük Belt, Macellan ve

Like Tree3Likes
  • 3 Post By kanlica

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 16.04.09, 19:25
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Boğazlar-İstanbul ve Çanakkale Boğazları-Dünyadaki Başlıca Boğazlar

[coverattach=1]İki kara parçası arasındaki deniz geçitleri.
Dünyada çok sayıda boğaz vardır. Ama ulaşım bakımından önemli boğazların sayısı 30'u geçmez. Bunların başlıcaları, İstanbul, Çarakkale, Sund, Büyük Belt, Küçük Belt, Macellan ve Cebelitarık boğazlarıdır.
Bir boğaz bir ülkenin güvenliğiyle yakından ilgili ve buradan çeşitli ulusların yararlan,ması söz konusu ise, bu, önemli bir sorundur. Bunun en belirgin örneği *İstanbul ve "Çanakkale boğazlarıdır. Çünkü bu boğazların iki yanı da Türkiye'dedir.
[coverattach=2]İstanbul ve Çanakkale boğazları
İstanbul ve Çanakkale boğazları 1453'ten sonra Türklerin kontroluna geçtiğinde bunlar üzerinde ne başka ülkelerden gelen bir iddia, ne de uluslararası bir tartışma vardı. Bu geçitlerden her türlü geçiş sıkı bir denetim altında tutuluyordu.
Bununla birlikte Türkiye'nin kuzey komşusu olan Çarlık Rusyası Karadeniz'de bile rahatlıkla hareket edememenin sıkıntısı içindeydi.
Boğazlar'dan yararlanabilmek ise bu ülke için sıcak Akdeniz'e kadar rahatlıkla inebilmek, oradan da öbür büyük denizlere açılabilmek demekti.
Bu durum 1768'de Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya arasında patlak veren savaşın Osmanlıların yenilgisiyle sonuçlanması üzerine değişti ve 1774'te imzalanan Küçük Kaynarca Antlaşması'yla Ruslara bazı haklar tanındı. 1798'de yapılan başka bir antlaşmayla da bu ülkenin savaş gemilerine Boğazlar'dan geçme hakkı, verildi. Bundan sonra 1805'te, 1809'-da, 1826'da, 1829'da, 1833'te ve 1841'-de, bazıları ikili, bazıları çok taraflı antlaşmalarla Boğazlar'ın statüsünde vakit vakit değişiklikler yapıldı. Bu antlaşmalarda Boğazlar'ın savaş gemilerine bazen açıldığı, bazen kapalı tutulacağı yazılıyordu. Bununla birlikte Birinci *Dünya Savaşı sırasında Boğazlar, Türklerin kesin kontrolü altına alındı. Türk ordusu özellikle Çanakkale Boğazı'nda, * Atatürk'ün komutasında çetin savaşlar verdi. Bu savaşlar Boğazlar'ı kapalı tuttuğu gibi Çarlık Rusyası'nın yenilmesinde de önemli rol oynadı.
[coverattach=3]Çanakkale Boğazı, Marmara ve Ege denizlerini birleştirir. Boğazın uzunluğu Avrupa kıyısında 78, Asya kıyısında 94 km'dir. Genişliği Intepe önlerinde 8 kr.ı'yi bulur, Çanakkale-Kilitbahir arasında ise 1,2 km'ye kadar iner.
Boyutları bakımından istanbul Boğazının iki katına eş olan Çanakkale Boğazı'nda da, Ege'ye doğru (üstten) ve Marmara'yc doğru (dipten) akıntılar vardır. Bu boğazın kıy darında, istanbul Boğazı'ndan çok ünce kenttir kurulmuş ve u ygarhklar gelişmiştir (Ti uva, Dardanos, Abydos gibi...)

Dünyadaki başlıca boğazlar
İstanbul Boğazı. Karadeniz ile Marmara Denizi'ni birleştirir. Boğazın uzunluğu 31,7 kilometre, en dar yeri Anadoluhisarı ve Rumelihisarı arasında olmak üzere 698 metredir. Derinlik 50-120 metre arasında değişir. Bu boğazda yüzeyde Karadeniz'den Marmara'ya, dipte Marmara'dan Karadeniz'e doğru sürekli akıntı vardır.
Çanakkale Boğazı. Marmara Denizi üe Ege Denizi'ni birleştirir. Uzunluğu 62 kilometredir. Genişliği 1 120 - 3 600 metre, derinliği 60 -106 metre arasında değişir.
Sund Boğazı. Baltık Denizi'ilde, İsveç ile Danimarka arasındadır. En dar yeri 3 800 metredir.
Büyük Belt ve Küçük Belt boğazları. Baltık Denizi'nde, Danimarka'nın denetim alanı içindedir. Bununla birlikte uluslararası bir anlaşmayla uluslararası geçişe açıktır. Büyük Belt Boğazı'nın en dar yeri 18, en geiş yeri 30 kilometredir. Küçük Belt Boğazı'nın en dar yeri 700 metreye kadar iner.
Cebelitarık Boğazı. Akdeniz ile Atlas Okyanusu'nu birbirine bağlar. Uzunluğu 14,5 kilometredir. Uluslararası deniz trafiğine tamamen açıktır.
Macellan Boğazı. Güney Amerika'nın güneyinde Atlas ve Pasifik okyanuslarını birleştirir. En dar yeri 4, en geniş yeri 18, boyu 485 kilometredir.

kaynak12

Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Boðazlar-Ýstanbul ve Çanakkale Boðazlarý-Dünyadaki Baþlýca Boðazlar-bogaz.jpg   Boðazlar-Ýstanbul ve Çanakkale Boðazlarý-Dünyadaki Baþlýca Boðazlar-istambul_and_bosporus_big.jpg   Boðazlar-Ýstanbul ve Çanakkale Boðazlarý-Dünyadaki Baþlýca Boðazlar-canakkalebogaz.jpg  
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 09.05.09, 10:07
Acemi
 
Üyelik tarihi: May 2009
İletiler: 5
lucy doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Boğazlar-İstanbul ve Çanakkale Boğazları-Dünyadaki Başlıca Boğazlar

thanks....

Konu CiwCiw tarafından (09.05.09 saat 10:24 ) değiştirilmiştir.. Sebep: reklam amaçlı olması nedeni ile içerik değişmiştir
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
başlıca, boğazlar, boğazlar-ıstanbul, boğazları-dünyadaki, çanakkale

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 14:48 .