Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Toplum ve Yaşam > Strateji > TeliaSonera’nın yönetimindeki Türkler

Strateji hakkinda TeliaSonera’nın yönetimindeki Türkler ile ilgili bilgiler


Turkcell’deki hisseleri yıllardır tartışma konusu olan İsveç-Finlandiya şirketi TeliaSonera’nın 15 kişilik en üst yönetiminde 6 Türk görev yapıyor. Bu 6 Türk’ten 2’si ise 8 bin 848 metreyle gezegenin en yüksek

Strateji Strateji önceden belirlenen bir amaca ulaşmak için izlenen yoldur ve politik, ekonomik, psikolojik ve askerî güçleri bir arada kullanma bilimi ve sanatıdır.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 29.12.13, 09:27
Selim Hoytur - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 5.878
Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart TeliaSonera’nın yönetimindeki Türkler

Turkcell’deki hisseleri yıllardır tartışma konusu olan İsveç-Finlandiya şirketi TeliaSonera’nın 15 kişilik en üst yönetiminde 6 Türk görev yapıyor. Bu 6 Türk’ten 2’si ise 8 bin 848 metreyle gezegenin en yüksek dağı olan Everest’i cep telefonuyla dünyaya bağlayan Nepal’in GSM şirketi Ncell’in yönetiminden de sorumlu Başak Karlıdağ ve Erim Taylanlar. İkili, Ncell’in bağlı olduğu TeliaSonera Avrasya’da başkan yardımcılığı yapıyor.

Şirkette, kısa bir süre öncesine kadar Avrasya Başkanlığı’nı da bir başka Türk, Veysel Aral yürütüyordu. Ancak Aral, başka bir görev için başkanlığı devretti. Türkiye ve Rusya’da en büyük GSM şirketlerinin ortağı olan TeliaSonera Avrasya, Kazakistan, Gürcistan, Nepal, Moldova, Tacikistan, Azerbaycan ve Özbekistan’da ise ya pazar lideri ya ikinci. 17 ülkede 27 bin çalışanıyla 30 milyar dolarlık dev bir şirket.

100-150 DAĞCI KURTARILIYOR
İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim açısından Türk yöneticilere bağlı çalışan Nepal GSM şirketi Ncell, 8848 metrelik yükseklikte kesintisiz iletişim kurabilmek için 7 baz istasyonu kurmuş durumda. Kent dışında bir baz istasyonu kurmanın maliyeti 100 bin dolarken, Everest’te 5200 metre yükseklikte bulunan dünyanın en yüksek 3G solar enerjili baz istasyonunun maliyeti 330 bin doları aşıyor.

Çünkü bu yüksekliğe her şey helikopterle veya Nepal’in dağ köylüleri şerpaların omuzlarında taşınıyor. Ayrıca normalde mikrodalga ile sağlanan iletişim, bu baz istasyonlarda uydu bağlantılarıyla sağlanıyor ki bu da maliyeti artırıyor. Baz istasyonları bölgedeki şerpa köylerinde ve yerel halk için önemli olan bazı tapınaklarda iletişimi sağlıyor; daha da ötesi, her yıl 100-150 dağcının hayatını kurtarmaya katkıda bulunuyor.

İSTANBUL GİBİ DEPREM ENDİŞESİ
Nepal, İstanbul gibi büyük deprem bekleyen bir coğrafyaya sahip. Her 100 yılda bir deprem yaşandığı için önümüzdeki 30 yılda 9 büyüklüğünde korkunç bir deprem bekliyorlar. Bu depreme karşı da 6 dayanıklı santral inşa edilmiş durumda. Santrallar portatif ve istendiği an helikopterle nakledilmeye uygun.

NEPAL’İN GÖZBEBEĞİ
TeliaSonera’nın Avrasya Başkan Yardımcısı Erim Taylanlar’ın verdiği bilgiye göre, Ncell yoksul bir ülke olan Nepal’in gözbebeği. 500 çalışanıyla en çok vergi veren şirket de o. Ncell, özellikle dağ köylerinde, sadece üzeri kapatılmış gölgelikleri okul olarak kullanan Nepallilere okul binaları yapıyor, ayrıca fuhuş için satılan Nepalli kızların topluma kazandırılması için kurulmuş sivil toplum kuruluşlarına destek vererek öne çıkıyor. TeliaSonera, Turkcell Holding’de yüzde 47’lik, Turkcell’de ise yüzde 13.99’luk bir hisseye sahip. 460 milyonluk nüfusta, 186 milyon abonesi olan TeliaSonera, Facebook’un Avrupa tedarikçiliğini de yapıyor. Yani Facebook’a Avrupa’dan giren herkes, bu bağlantıyı kullanıyor.

‘NOKIA’YI ALABİLİRDİK'
TeliaSonera Avrasya Başkan Yardımcısı Erim Taylanlar, Turkcell’le ortaklıklarını anlatırken, birikmiş ancak ortaklara dağıtılmamış milyarlara atıf yaptı ve “Bildiğiniz gibi, Nokia kısa bir süre önce Microsoft’a 5.4 milyar dolara satılmıştı. Turkcell, elindeki parayla Nokia’ya müşteri olabilir ve onu satın alabilirdi ya da Blackberry gibi bilinen başka markalardan biri de satın alınabilirdi” dedi.

‘Yüksek roaming ücretleri soygun ve saçm
Katmandu’daki Nepal GSM firması Ncell’in Kazak asıllı CEO’su Nurlan Sargaskayev, GSM firmalarının roaming ücretlerini yüksek tutarak Viber, Skype, WhatsApp benzeri internet iletişimcilerinin önünü açtıklarını belirtip şöyle dedi: “Yüksek roaming ücretlerinin soygundan bir farkı yok ve bence çok saçma. Bu yüzden farkına varmadan, internet üzerinden bedava iletişim sağlayan net firmalarının önünü açıyoruz. GSM firmaları bir araya gelip roaming ücretlerini düşürmeli ve buna mani olmalı.” Nepal’de okur yazar oranı yüzde 50 olduğu için cep telefonları satış sözleşmeleri parmak basılarak yapılıyor. Nepalliler, yoksulluğa rağmen cep telefonuna büyük ilgi gösteriyor, ekonomi cep telefonuyla gelişiyor. Ncell, cep telefonuyla işini geliştiren bir hamalı ise başarı örneği olarak anlatıyor. GSM şirketleri, bulundukları ülkelerin ekonomilerini yüzde 1-1.5 büyüttüğü için hamallar da bundan pay alıyorlar.

TeliaSonera’nın yönetimindeki Türkler

Ali Ağan (43): 14.3 milyon abonesi bulunan Kazakistan Kcell‘in CEO’su. Şanlıurfalı, Ankara SBF mezunu.
Osman Turan (38): 8.6 milyon aboneli Özbekistan Ucell‘in CEO’su. Şavşatlı, hukuk okudu.
Barkın Seçen (37): 1 milyon aboneli MoldovaMoldcell CEO’su. Zonguldaklı, Bilkent mezunu.
Tolga Köktürk (36): Telia Sonera Avrasya CFO‘su. İstanbullu, Koç Üniversitesi’nde ekonomi okudu. Başak Karlıdağ (41): Telia Sonera Avrasya Başkan Yardımcısı, Boğaziçi Üniversitesi’nde sosyoloji okudu.
Erim Taylanlar (45): Kurulsal İletişim Başkan yardımcısı. İzmirli, kimya okudu, İstanbul Üniversitesi’nde MBA yaptı.

Doğan SATMIŞ - GAZETE HABERTÜRK
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
gsm, ncell, nepal, teliasonera, teliasonera’nın, türk yöneticiler, türkler, yönetimindeki

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:37 .