Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Toplum ve Yaşam > Strateji > Türkiye enerji ülkesi olmak için Amerika'yla anlaşma yaptı

Strateji hakkinda Türkiye enerji ülkesi olmak için Amerika'yla anlaşma yaptı ile ilgili bilgiler


Washington'daki enerji sırrı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ABD ziyaretinin en önemli gündem maddelerinden birini PKK ile ortak mücadele oluştururken, enerji alanındaki işbirliği çalışmalarına da özel önem verildiği görülüyor. Bu kapsamda ABD'nin,

Strateji Strateji önceden belirlenen bir amaca ulaşmak için izlenen yoldur ve politik, ekonomik, psikolojik ve askerî güçleri bir arada kullanma bilimi ve sanatıdır.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 09.01.08, 22:48
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Türkiye enerji ülkesi olmak için Amerika'yla anlaşma yaptı

Washington'daki enerji sırrı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ABD ziyaretinin en önemli gündem maddelerinden birini PKK ile ortak mücadele oluştururken, enerji alanındaki işbirliği çalışmalarına da özel önem verildiği görülüyor. Bu kapsamda ABD'nin, Irak'ın tümündeki petrol ve doğalgaz kaynaklarının çıkarılması ve pazarlanması konusunda Türkiye ile yoğun işbirliğine girmek istediği, ABD'de bu stratejik konuda yoğun görüşmeler yapıldığı öğrenildi.

Referans Gazetesi'nden Erdal Sağlam'ın analizine göre; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün heyetine, ABD tarafının ısrarı üzerine, son günlerde dahil edildiği öğrenildi. Edindiğimiz bilgilere göre enerji alanındaki işbirliği çok taraflı olarak gündeme geliyor ama en çok da Irak'taki doğalgaz ve petrol kaynaklarının kullanımı için neler yapılabileceği üzerinde duruluyor. Daha makro çerçeveden bakıldığında ise bu işbirliğinin genel kapsamını; "ABD'nin bölgede enerji üssü olarak Türkiye'yi seçip bunun çerçevesini oluşturma çabasının başlaması" olarak bile değerlendirebiliriz.

Yani bu kapsamda Irak'taki enerji işbirliği, genel enerji görüşmelerinin önemli bir parçası ama bununla birlikte nükleer enerjide somut işbirliği, Rusya'ya karşı Türkiye'nin batıya açılan bir enerji koridoru oluşturması, Azeri gazının geliştirilmesi ve ek kaynaklarla takviyesi, kurulacak Ceyhan enerji bölgesinin, "bölgesel bir merkez" haline getirilmesi de tartışılıyor. Bu arada İran'la ilgili görüşmeler yapılması da kaçınılmaz görülüyor.

Irak'ta etkili olabilecek tek ülke Türkiye
Irak'ın enerji kaynaklarının dağılımına bakıldığında, dağınık enerji kaynaklarının tümünde birden etkin olabilecek tek, hem de komşu ülkenin Türkiye olduğu, Irak'tan bir an önce çıkmak isteyen ABD'nin çıkışını da rahatlatmak için enerji kaynaklarının biran önce harekete geçirilmesini sağlamak istediği ve bu kapsamda Türkiye ile işbirliğini geliştirmeye karar verdiği kaydediliyor.

Bilgi veren yetkililer Irak'taki petrol kaynaklarının yüzde 72'sinin Güney'deki Şii-Arap kesiminde olduğunu, geriye kalan yüzde 14'ün Kuzey Irak'taki Kürt bölgesinde, kalan yüzde 14'ün ise Ürdün-Suriye sınırındaki Sünni-Arap kesiminde bulunduğu hatırlattılar. Sünni-Arapların menfaatlerini doğal olarak zaten Türkiye'nin savunduğunu, Şii-Araplarla işbirliğine girebilecek İran dışındaki tek ülkenin de yine Türkiye olduğunu hatırlatan yetkililer, Kuzey Irak'ın da ABD'nin baskısıyla bu işbirliğine girebileceğini hatırlattılar.

Doğalgazda ise henüz somut veriler bulunmadığını, araştırmaların sürdüğünü belirten yetkililer, Irak'ın doğalgaz açısından da zengin rezervlere sahip olduğunun bilindiğini, Shell'in yaptığı kaba araştırmada ilk tahmin edilen rezervin 2-3 trilyon metreküp olduğunu hatırlattılar. Ayrıntılı incelemede bu rezervlerin artmasının beklendiğini kaydeden yetkililer, doğalgaz kaynaklarının bölgesel dağılımının da petrole benzer bir harita oluşturmasının beklendiğini kaydettiler.

ABD'nin Irak operasyonu sonrası yaptığı planda; 2008 Mayıs'ında toplam petrol üretiminin günlük 3 milyon varile çıkmasını hedeflediğini, geçen mayısta 2 milyon varilin geçildiğini ve bu hedefe yaklaşılacağının anlaşıldığını kaydeden yetkililer, buna karşılık ABD'nin çok daha hızlı biçimde petrol ve doğalgaz üretimini planladığını söylediler. Çünkü ABD, 2015 yılında Irak'tan çıkarılacak ham petrolün günde 6 milyon varile çıkmasını istiyor. Yetkililer, Irak'ın enerji üretiminin ve ülke gelirlerinin artmasının, ABD'nin bu bölgeden askeri olarak çıkmasını kolaylaştıracağını söylediler.

Enerji bakanlarının görüşmesi
Bu kapsamda detay görüşmelerin, geçtiğimiz pazartesi günü ABD Enerji Bakanı Samuel Bodman ile Enerji Bakanı Hilmi Güler arasında gerçekleştiği öğrenildi. ABD Enerji Bakanı'nın talebi üzerine yapıldığını öğrendiğimiz görüşmelerde, Irak'taki enerji kaynaklarının üretim ve pazarlaması konusunda yapılacak işbirliğinin en ağırlıklı konuyu oluşturduğu ama bunun yanında örneğin, "ABD'nin Türkiye'de kurulacak nükleer enerji sektörüne sadece destek sağlayan bir ülke değil, projelerin içinde aktif rol alacak bir ülke olmak istediğinin" de açıkca beyan edildiği kaydediliyor. İşte bu kapsamda Türkiye'nin Irak enerji kaynaklarının sadece pazarlamasını yapan, denize açılacak bir ülke olmayacağını, aynı zamanda bu kaynakların çıkarılması konusunda da etkin rol alabilmesinin planlandığını söylediler.

ABD yetkililerinin bu konuya sıcak baktığını kaydeden yetkililer, zaten belirli bir yol alındığını, genel işbirliği içinde Türkiye'nin üretimden pazarlamaya uzanacak her zincir parçası içinde yer almasının görüşüldüğünü kaydettiler. Bu kapsamda Suriye-Ürdün sınırında bulunan doğalgazın, kurulacak Ceyhan enerji bölgesine aktarılarak pazarlanmasının gündeme geldiğini kaydeden yetkililer, ABD'de iki bakan arasında yapılan görüşmeler sırasında bu somut proje üzerinde de tekrar durulup, uzlaşmaya varıldığını tahmin ediyorlar.

PKK enerji tartışmalarının içinde
ABD'nin sadece ekonomik değil siyasi olarak da bölgedeki sorunların çözümü için Türkiye'ye ihtiyaç duyduğu, bu kapsamda enerji işbirliği projelerinin birdenbire canlandırıldığı tahmin ediliyor.

Türkiye'nin evvelden beri Irak'ın üniter yapısını savunduğunu, ABD'nin de bu yolda resmi demeçler verdiğini ama Kuzey Irak'ta ayrı devlet kurulması gibi fikirlerin zaman zaman gündeme geldiğini hatırlatan yetkililer, "Enerjide kapsamlı işbirliğinin ABD'nin Irak'ın üniter yapısının korunmasına kesin karar verdiği biçiminde yorumlanabileceğini" de söylediler. ABD'nin bu süreçte en kritik düzenlemelerden biri olan Irak petrol yasasını artık çıkarması gerekeceğini, Kürt kesiminin enerji kaynaklarından daha fazla pay talebinde bulunmasının Irak'ta siyasi sorunları artırdığını kaydeden yetkililer, Türkiye'nin de içinde bulunduğu tüm bölgelerde etkin rol olacağı bir rolün, bir anlamda Irak'ta istediği üniter yapının korunması anlamına da gelebileceğini ifade ettiler.

K. Irak-Türkiye işbirliği olabilir
Dolayısıyla PKK ile mücadelede son dönemde başlayan aktif işbirliğinin de bu kapsamda yani Irak'ın enerji kaynakları kapsamında değerlendirilebileceğinin altını çizen yetkililer, "Son gelişmelerin enerji işbirliğinin, hem ekonomik hem siyasi olarak Türkiye'nin geleceği açısından ne kadar stratejik bir öneme sahip olduğunu" ortaya çıkardığını kaydettiler. Yetkililer, enerji alanındaki işbirliğinin geliştirilmesinin ABD'nin PKK ile mücadelede daha fazla katkı yapmasını beraberinde getirmesinin de doğal sayılması gerektiğini söylediler. Bu arada Kuzey Irak yönetiminin de ABD'nin zorlamasıyla da olsa, PKK ile mücadelede önümüzdeki dönem Türkiye ile aktif işbirliğine girmesinin de beklenebileceği belirtiliyor.

Yetkililer, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ABD'ye giderken uçakta yaptığı " Kuzey Irak yönetimi terörle mücadelede destek versin, yaptığımız yardımları 10 katına çıkaralım" açıklamasının da Türkiye'nin Kuzey Irak yönetiminden beklentisini gösterdiğini kaydettiler. Buna karşılık ise yetkililer, "Türkiye'nin orta vadede Kuzey Irak'ın dahil olacağı federatif bir Irak devletini kabul edebileceğini" ifade ettiler. Bu arada aynı kapsamda 2008 Mayıs ayına ertelenen Kerkük referandumunun tümüyle iptal edilmesi, Türkiye'nin istediği bir düzenleme. Eğer referandum iptal edilirse, bu, "ABD'nin belirli plan çerçevesinde tüm tarafları ikna ettiğinin bir göstergesi" olacak.

Suriye ve İsrail kapıları
Irak'taki enerji kaynaklarının pazarlanması açısından en şanslı kapının Türkiye olduğunu ama bunun yanı sıra İsrail ve Suriye seçenekleri de bulunduğunu kaydeden yetkililer, Türkiye'nin kendi siyasi ve ekonomik çıkarları için diğer pazarlama güzergahı seçeneklerini devre dışı bırakmak için çalışmasının da doğal sayılması gerektiğini belirttiler.

İsrail'in Kuzey Irak yönetimi ile girdiği işbirliğinin bilindiğini kaydeden yetkililer, ABD'nin bu konuda İsrail'i ikna etmesi gerektiğini düşünüyorlar. Suriye kapısı konusunda ise Türkiye'nin zaten ABD ile bu ülke arasında arabulucu konumda bulunduğunu hatırlatan yetkililer, Suriye ile Türkiye'nin her konuda çok yakın işbirliğini başlattığını, bu nedenle Türkiye'nin bu plan konusunda Suriye'yi ikna edebileceğini söylediler.

Irak'ın enerji kaynaklarının pazarlanmasının Türkiye üzerinden gerçekleşmesinin Avrupa'nın da çıkarına olduğunu kaydeden yetkililer, şu anda AB yetkililerinin enerji güvenlikleri ve kaynakların çeşitlendirilmesi açısından atıl kaldığını ve kendi çıkarlarını bile savunamadığını belirttiler. Aynı yetkililer, AB yetkilileri savunmasa da, ABD'nin "özellikle Rusya'ya karşı batının çıkarlarını korumak" için de Türkiye güzergahını tercih ettiğini, yani Irak gazının, örneğin 10 yıl sonra Avrupa'ya doğalgaz sağlayacak mevcut Nabucco projesine dahil edilebileceğinin altını çizdiler.

Washington'daki enerji sırrı - Hürriyet
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 11.01.08, 15:53
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: Türkiye enerji ülkesi olmak için Amerika'yla anlaşma yaptı !

Irak petrollerini ABD ile ortak işleteceğizAA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi
Güler, ABD ile ortak enerji projelerinde işbirliği yapılması konusunda
mutabakata vardıklarını belirterek, "Irak petrollerini ABD ile ortak
işleteceğiz. İngiltere de üçüncü ortak olabilir. Eskiden satrancı
seyrederdik, şimdi oynayanlardan biri olacağız" dedi.

CNN Türk'e konuk olan Bakan Hilmi Güler, geçtiğimiz günlerde ABD'deki
temaslarını değerlendirirken, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının
(TPAO) o bölgenin jeolojisini en iyi bilen kurum olduğunu, Türkiye'nin
de Irak'ın sosyolojik yapısını en iyi bilen komşu ülke olduğunu
vurguladı.

"Çözüm arayışlarının faydasını bekleyen Türkiye ile ABD'nin iyi bir
birlikteliği olabileceğini düşünüyoruz" diyen Bakan Güler, şunları
kaydetti:
"Takımlar oluşturarak ilerde burada çalışabiliriz. Nabucco projesinde
çok detaylı çalışmalar sergiledik. Şimdi bunun detaylarına gireceğiz.

ABD bir partner olarak projelerde bulunacak Türkiye.

Mart ayında bakanlar seviyesinde çok önemli bir toplantı yapılacak.

Somut projeler üzerinde çalışacağız. Türkiye güneş, rüzgar ülkesi.

Onların çok dikkatini çekmiş vaziyette. Türbinlerin üretimi konusu da
dahil işadamları ekipler oluşturacak. BİO yakıt üzerinde çalışılacak.

Bilhassa güneş enerjisinin elektrik üretiminde bir köprü görevi
görebilir Türkiye. Sayın ABD'li meslektaşımla, enerji grubuyla da
görüştük.

Şimdi programlı olarak toplanacağız. Yoğun olarak Irak petrol-doğalgazı
başta olmak üzere bu konularda ortak çalışmalar yürüteceğiz.

Irak petrollerini ABD-Türkiye ortak işletecek ve İngiltere de üçüncü
ortak olabilir. Önümüzdeki günlerde enerji çok daha fazla konuşulacak.

Eskiden satrancı seyrederdik, şimdi oynayanlardan biri olacağız."
-KERKÜK YUMURTALIĞA PARALEL DOĞALGAZ BORU HATTI-
Türkiye'nin özellikle doğalgaz kaynaklarını çeşitlendirme yönünde
çalışmaları bulunduğunu hatırlatan Bakan Güler, Kerkük-Yumurtalık ham
petrol boru hattına paralel doğalgaz boru hattı döşenmesini
görüştüklerini seyledi.

BTC'den günde 1 milyon varil petrol aktığını, bunun 1 milyon 600 bin'e
çıkması konusunda görüşmeler yaptıklarını, buna paralel döşenen Şahdeniz
doğalgaz boru hattınının da çalıştığını anlattıktan sonra çalışmaları
şöyle özetledi:
"İran'dan gaz kesilince Şahdeniz'in çok büyük faydası oldu. Yeraltı
deposu yapmıştık. Onu devamlı kullanıyoruz. 100 günlük gaz çekiş hacmi
var. Marmara LNG terminalinin çıkışını artırmıştık. Özel sektöre ait EGE
Gaz'a ait LNG terminalini de devreye altık. Bu çalışmalarla çok şükür
çoğu ülkenin sıkıntı çektiği bu dönemde gaz dengesini yönetiyoruz.

İran ile düşündüğümüz üç ayrı kuyudan çıkacak gazın taşınmasını
öngörüyoruz. Pars sahasından alınacak gaz var. Mısır'dan alınacak gaz
var. Nabucco projesi var. 6. ortağın alınması çalışmalarını
sürdürüyoruz. Alman RWE'yi dahil etmeyi düşünüyoruz. Şahdeniz projesine
Türkmen ve Kazak bağlantıları üzerinde duruyoruz."
Dünya doğalgaz tedarikçisi ülkelerin elinde mevcut gaz bulunmadığını ve
birbirlerinden alarak idare ettiklerini ifade eden Bakan Güler, "fiyat
veya kimden aldığın önemli değil artık. Hazır gazları yok ülkelerin.

İlave yatırımlara ihtiyaçları var üretici ülkelerin. Fazla lüksümüz
yok" diye konuştu.

Türkiye'nin yoğun bir şekilde karbon kaynakları arama faaliyeti
yönettiğini, hatta sondaj kulelerinin Türkiye'de üretilmesi yönünde
çalışma yaptıklarını kaydeden Bakan Hilmi Güler, 1 dolar yatırımla 2-3,5
dolar enerji tasarrufu sağlanabileceğine dikkat çekerek, enerji
verimliliği konusunda büyük kampanyalar başlattıklarını anlattı.

GAZETEVATAN.COM
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 11.01.08, 20:08
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: Türkiye enerji ülkesi olmak için Amerika'yla anlaşma yaptı !Irak petrolünde Türkiye ve ABD anlaştıEnerji Bakanı Hilmi Güler, Irak petrolünü birlikte işletme ve taşıma konusunda ABD ile anlaştıklarını söyledi.

CNN Türk'ün canlı yayınında soruları yanıtlayan Güler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte gittiği ABD ziyaretini değerlendirirken, "Bu konuda (Irak petrollerinin taşınması ve işletilmesi) ABD ile anlaştık" dedi.

ENERJİDE KRİTİK SATRANÇ


Türkiye'nin Irak doğalgaz ve petrolünün işletilmesi konusunda Irak ile ortak çalışma yürüttüklerini belirten Güler, bölgede enerji alanında kritik bir satranç oyununun oynandığını belirtti.

RUSYA BÖLGEDE ENGELLEYİCİ TAVIR İÇİNDE

Güler, bölgenin en önemli oyuncuların Rusya'nın enerjide serbest piyasanın işlemesini zaman zaman engelleyici bir tavır içinde olduğunu belirterek enerji ürünlerindeki fiyat artışında bu durumun etkisinin olduğunu söyledi.

CEYHAN ENERJİ MERKEZİ OLACAK

Güler, Ceyhan'ın enerji merkezi haline getirilmesi konusunda çalışmalar yürüttüklerini ve bu yönde önemli adımlar attıklarını vurgulayarak, "Irak gazının Ceyhan'a gelme durumu var" şeklinde konuştu.

İNGİLTERE ÜÇÜNCÜ ORTAK OLABİLİR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ABD ile ortak enerji projelerinde işbirliği yapılması konusunda mutabakata vardıklarını belirterek, ''Irak petrollerini ABD ile ortak işleteceğiz. İngiltere de üçüncü ortak olabilir. Eskiden satrancı seyrederdik, şimdi oynayanlardan biri olacağız'' dedi.Güler, geçtiğimiz günlerde ABD'deki temaslarını değerlendirirken, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) o bölgenin jeolojisini en iyi bilen kurum olduğunu, Türkiye'nin de Irak'ın sosyolojik yapısını en iyi bilen komşu ülke olduğunu vurguladı.

MART AYINDA TOPLANTI YAPILACAK

''Çözüm arayışlarının faydasını bekleyen Türkiye ile ABD'nin iyi bir birlikteliği olabileceğini düşünüyoruz'' diyen Bakan Güler, şunları
kaydetti:

''
Takımlar oluşturarak ilerde burada çalışabiliriz. Nabucco projesinde çok detaylı çalışmalar sergiledik. Şimdi bunun detaylarına gireceğiz. ABD bir partner olarak projelerde bulunacak Türkiye.Mart ayında bakanlar seviyesinde çok önemli bir toplantı yapılacak. Somut projeler üzerinde çalışacağız. Türkiye güneş, rüzgar ülkesi. Onların çok dikkatini çekmiş vaziyette. Türbinlerin üretimi konusu da dahil işadamları ekipler oluşturacak. BİO yakıt üzerinde çalışılacak. Bilhassa güneş enerjisinin elektrik üretiminde bir köprü görevi görebilir Türkiye. Sayın ABD'li meslektaşımla, enerji grubuyla da görüştük. Şimdi programlı olarak toplanacağız. Yoğun olarak Irak petrol-doğalgazı başta olmak üzere bu konularda ortak çalışmalar yürüteceğiz. Irak petrollerini ABD-Türkiye ortak işletecek ve İngiltere de üçüncü ortak olabilir. Önümüzdeki günlerde enerji çok daha fazla konuşulacak. Eskiden satrancı seyrederdik, şimdi oynayanlardan biri olacağız.''

KERKÜK YUMURTALIĞA PARALEL DOĞALGAZ BORU HATTI

Türkiye'nin özellikle doğalgaz kaynaklarını çeşitlendirme yönünde çalışmaları bulunduğunu hatırlatan Bakan Güler, Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattına paralel doğalgaz boru hattı döşenmesini görüştüklerini seyledi.

BTC'den günde 1 milyon varil petrol aktığını, bunun 1 milyon 600 bin'e çıkması konusunda görüşmeler yaptıklarını, buna paralel döşenen Şahdeniz doğalgaz boru hattınının da çalıştığını anlattıktan sonra çalışmaları şöyle özetledi:

''İran'dan gaz kesilince Şahdeniz'in çok büyük faydası oldu. Yeraltı deposu yapmıştık. Onu devamlı kullanıyoruz. 100 günlük gaz çekiş hacmi var. Marmara LNG terminalinin çıkışını artırmıştık. Özel sektöre ait EGE Gaz'a ait LNG terminalini de devreye altık. Bu çalışmalarla çok şükür çoğu ülkenin sıkıntı çektiği bu dönemde gaz dengesini yönetiyoruz.İran ile düşündüğümüz üç ayrı kuyudan çıkacak gazın taşınmasını öngörüyoruz. Pars sahasından alınacak gaz var. Mısır'dan alınacak gaz var. Nabucco projesi var. 6. ortağın alınması çalışmalarını sürdürüyoruz. Alman RWE'yi dahil etmeyi düşünüyoruz. Şahdeniz projesine Türkmen ve Kazak bağlantıları üzerinde duruyoruz.''

Dünya doğalgaz tedarikçisi ülkelerin elinde mevcut gaz bulunmadığını ve birbirlerinden alarak idare ettiklerini ifade eden Bakan Güler, ''fiyat veya kimden aldığın önemli değil artık. Hazır gazları yok ülkelerin. İlave yatırımlara ihtiyaçları var üretici ülkelerin. Fazla lüksümüz yok'' diye konuştu.

Türkiye'nin yoğun bir şekilde karbon kaynakları arama faaliyeti yönettiğini, hatta sondaj kulelerinin Türkiye'de üretilmesi yönünde çalışma yaptıklarını kaydeden Bakan Hilmi Güler, 1 dolar yatırımla 2-3,5 dolar enerji tasarrufu sağlanabileceğine dikkat çekerek, enerji verimliliği konusunda büyük kampanyalar başlattıklarını anlattı.

AJANSLAR

SABAH - 11 Ocak 2008, Cuma - Irak petrolünde Türkiye ve ABD anlaştı
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
amerika'yla, anlaşma, enerji, olmak, türkiye, ülkesi, yaptı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:46 .