Nüve Forum


Gökbilim hakkinda Gök ile ilgili bilgiler


GÖK a. 1. Gökbilimde üzerinde yıldızların gözlendiği yüzey (perspektif etkisi yüzünden, yıldızların burçlar halinde küme-leştiği bir kubbe görünümündedir); gökyüzü. ***8212;2. Yıldızlar bütünü. ***8212;3. Başımızın üstünde uzanan ve ufukla çevrili bir

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 14.06.10, 19:36
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Gök

GÖK a. 1. Gökbilimde üzerinde yıldızların gözlendiği yüzey (perspektif etkisi yüzünden, yıldızların burçlar halinde küme-leştiği bir kubbe görünümündedir); gökyüzü. ***8212;2. Yıldızlar bütünü. ***8212;3. Başımızın üstünde uzanan ve ufukla çevrili bir tür kubbe oluşturan uzam; gökyüzü, sema: Gökte bir uçak görmek. ***8212;4. Atmosfer olayları açısından ele alınan bu uzam; gökyüzü: Sakin ya da kasvetli bir gök. Bulutsuz bir gök. ***8212;5. Üzerini kapladığı bölge, ülke açısından ele alınan bu uzam; semalar (seçkin dil): Güneyin gökleri her zaman mavidir. ***8212;6. Gök delinmek, birdenbire, çok hızlı biçimde yağmur yağmak: Bir adım önümüzü göremiyoruz, gök delinmiş de yere iniyor sanki. || Gök kubbe, gökyüzü. | Göğe merdiven dayamış, çok uzun boylu kimseler için kullanılır. || Göğe merdiven kurar, bir kimseden söz ederken en erişilemeyecek yüksekliklere çıkabileceğini belirtmek için söylenir. | Bir şeyi, bir kimseyi göklere çıkarmak, aşırı ölçüde onu övmek, yüceltmek: Romanı okuyan herkes göklere çıkardı. || Bir şeyi, birini gökte ararken yerde bulmak, varlığına aşırı ölçüde gereksinim duyulan, ancak çok güçlükle elde edileceği sanılan bir şeyi ya da kişiyi kolayca bulmak. || Gökten zembille mi indi?, bir kişiye tanınan özel haklar ve ayrıcalıklar karşısında bu hak ve ayrıcalıkların aşırılığını belirtmek için kullanılır.
***8212;Astrol. Gerek ufuk düzleminin üstünde, gerekse altında bulunan bütün uzay bölgesi. (Birincisine görülebilen gök ve ikin-
cisine ise yeraltı göğü denir. Yermerkezli-llk ilkesi içinde kaydedilen görüntülerin nedenleri ve gerçek mekanizması astrolojide önem taşımaz.) || Gök cismi - ***8212;Denize. Gök küre - GÖKKÜRE. ***8212;Din ***8212; SEMA.
***8212;Gizbil. Gök falı, özellikle göze çarpan bazı göksel olayların incelenmesi üstüne kurulmuş kehanet cinsi (göktaşları, atış-topları, kayan yıldızlar, kuyrukluyıldızlar insanları ilgilendiren olaylar, çoğu zaman da kolektif olaylar hakkında kehanet sayılır). ***8212;Gökbil. Gök kuşağı - ***8212;Hayvc. Yörs. Göğe bırakmak ya da salmak, ilkbaharda hayvanları taze ota, çayıra salmak.|| Göğünü almak, bol bol yeşillik ve ot yemek.
***8212;Tar. ve Coğ. Gök'ün Oğlu (Tienzi), Çinliler'in imparatora verdikleri ad. (Çin'e Ti-enşia "Göğün altında olan") derlerdi. ***8212;ANSİKL. Mit. ve Din. Eski Doğu halklarının çeşitli Gök tanrıları oldu. Bunlar, yıldızların seyrini düzenleyen ya da kötü havalara kumanda eden tanrılardı. Yunanistan'da Gök, Gaia'nın (Yer) kocası Uranos' ta kişileşmişti. Yıldız tanrılar bakımından zengin olan Doğu'nun etkisiyle Roma'da Caelum (Gök) ve Caeius (Saturnus'un babası) kolayca gelişti. Yahudiler'in tektan-rıcılığı, gökyüzünü Yehova'nın ülkesi yaptı. Bir yeryüzü cenneti inancıyla (Yunanlılar bunun Fortunatae adalarında bulunduğunu düşünüyorlardı) ölülerin bir gökyüzü ülkesinde yaşadıkları düşüncesi uzun süre bir arada varlığını sürdürdü. Cennetin gökyüzünde olduğu görüşü, Kilise babaları aracılığıyla yaygınlık kazandı.

kaynak:2-cilt:8
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
gök

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:39 .